A Biblia könyveinek írói, amikor a sugalmazás történt, honnan tudták, hogy Isten és nem egy másik entitás sugalmaz?
Csatlakozom az első válaszolóhoz.
Az ihletés azt jelenti, hogy Isten szelleme általi késztetés, ösztönzés.
A szent szellem működött bizonyos férfiakon, arra indítva őket, hogy lejegyezzék Isten üzenetét.
Hogyan irányította Isten az írókat?
Legalább egy esetben, a tízparancsolat átadásakor Isten maga írta le a gondolatait, és Mózesnek ezt csupán le kellett másolnia egy tekercsre vagy valamilyen más írófelületre
Máskor Isten szóban közölte a gondolatait, szóról szóra lediktálta azokat.
(2Mózes 34:27) . . .„Írd le ezeket a szavakat, mert ezekkel a szavakkal összhangban szövetséget kötök veled és Izraellel.”
A próféták is sokszor kaptak konkrét üzeneteket, melyeket át kellett adniuk, és melyek később le lettek jegyezve, így a Szentírás részét alkotják
Isten álmok és látomások által is adott át üzeneteket a Biblia íróinak.
Isten sokszor angyalokat is felhasznált követekként, hogy átadják az üzeneteit
Ezt nem biztos, hogy ők maguk tudták. A kortársaik és az utókor állpította meg, hogy az adott írások, könyvek a Szentlélektől ihletettek.
Persze, most jöhet az új kérdés, hogy hogyan állapították meg más emberek. Szerintem erre a válasz az, hogy az írók feddhetetlensége, ezen írások tévedésmentessége, az erő és tekintély, a mélység, az emberi lélekre átformáló hatás, az őszinteség, a hitelesség, ami ezekből az írásokból sugárzik, az ellentmondásmentesség a már meglevő ihletett írásokkal, a tökéletes illeszkedése ezen az írásoknak az Istenségről alkotott "nagy képbe", illetve a széleskörű konszenzus ezen könyvek kivételességéről és a széleskörű használata ezeknek az írásoknak Isten választott népe körében (ószövetség - zsidók, újszövetség - keresztények ) az Isten imádatában és a tanításban már a megírásuk után rövid idővel vezette arra az ószövetség tekinetetében a zsidók vezetőit, illetve az újszövetség tekintetében az egyház vezetőit, hogy kimondják az ihletettséget. Persze a próféciákat tartalmazó könyveknél a próféciák későbbi beteljesülése is sokat nyomhatott a latban.
Amúgy ennek a kérdésnek nem vagyok a jó ismerője, de az ihletettségre nekünk már a XXI. században már több bizonyítékunk van, mint régebbi korokban. Az eltelt több ezer év tapasztalata is bizonyítja, hogy sem a történelemtudomány, sem a régészet, sem a pszichológia, sem más tudomány nem tudott olyan érvet felhozni, hogy bármi tévedés lenne ezekben az ihletett könyvekben.
üdv, a javuló Stefán
Ezek nagyon jo válaszok voltak és nagyon szépen köszönöm, de sajnos nem kaptam választ arra, hogyan győzödtek meg a sugalmazó, vagy "Szentlélek" ki létéről. Hisz bárki, isten bármely teremtménye állíthatja magáról, hogy ő Isten, vagy Szentlélek. Pl sátán a megtévesztés mestere, de lehetett bármely más teremtmény is. Az, hogy a könyv csodálatos, nem meglepő, hisz ezen teremtmények is hatalmas tudással bírnak az emberhez képest és ők is közel álltak egykor az Úrhoz.
Persze nem kell, hogy így történjen, csak nem látom miként győződött meg bárki, az Ihlető, Isten, vagy a Szentlélek személyazonosságáról!
"ezen írások tévedésmentessége"
Ez nyilván vicc akart lenni.
6
Kedves Komentelő.
Biztos nem vicc.
Isten szelleme által történt írásban nincs tévedés.
Az tény, hogy ezeknek a másolásai esetén kisebb másolási hibák keletkeztek, de maradandó kárt nem tettek Isten szavának a teljességében.
Ezeket maga Isten felügyelte, vigyázta.
"Isten szelleme által történt írásban nincs tévedés."
Na, EZ a körkörös érvelés tipikus példája.
Honnan tudjuk, hogy sugalmazás => mert tévedésmentes.
Honnan tudjuk, hogy tévedésmentes => mert sugalmazás.
Na, ez így NEM működik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!