Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A felnőttek megkeresztelése a...

A felnőttek megkeresztelése a katolikus egyházban hogyan történik? A római és görög katolikus egyházban történő keresztelés miben különbözik egymástól?

Figyelt kérdés
Nagyon köszönöm, ha kifejtitek!

jún. 26. 09:08
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Teológiailag nem különbözik egymástól a kettő, csak a formai menete.

Úgy tudom általában mindkettő a nagyszombat esti, húsvéti vigíliai szentmisén szokás. Nálunk rómaiaknál alapvetően igen, hacsak nincs valami egyéb ok.

Alapvetően a keresztelés menete a hitvallás elmondása (ez a szentmise része is, tehát alapvetően így hangzik el); a katekumenek olajával való megkenés (római katolikus liturgián homlokon, görögön úgy tudom több helyen); megszentelik a vizet (nagyszombati liturgián alapból van vízszentelés); maga a keresztelés (felnőtteket állva, fejüket kis vízzel leöntve keresztelik); krizmával való megkenés.

Felnőttek esetén a bevezető szentségek (keresztség, bérmálás, elsőádozás) kiszolgáltatása egyszerre történik. Görögöknél tuti (ott a gyerekeknél is), rómaiaknál itt már olvastam ellenpéldát, hogy külön volt, de én a gyakorlatban azonban nem láttam.

Keresztelés után van a bérmálás, az elsőáldozás a szentmise végefelé, amikor a többieknek is.

Szerintem keresőbe írd be, hátha vannak fent videórészletek.

jún. 26. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Prókátor ***** válasza:
100%

Egyszerre van kiszolgáltatva a keresztség és a bérmálás szentsége, valamint részesül a keresztelkedő az eucharistia szenségében is. Valamint, mivel a két utóbbi előfeltéle a bűnbánat szentségének elnyerése, de a keresztelés lemossa az összes, addig elkövetett bűnt és vétket, így ez kimarad.

Gyakorlatilag csak a szertartásban van különbség.

jún. 26. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!