Miért gyilkoltatta le Isten a Kaánitákat, ha egyszer nem sokkal korábban kiadta a 10 parancsolatot, visszavonta azt?
21 folyt
Mert ez ugye már az emberi szabad akaratba való beavatkozás lenne, de a gyilkosság persze nem az.
Abban az időben Izrael népe kollektívan Isten oldalán állt, míg a kánaániták kollektívan Sátán oldalán. A "kollektív" alatt azt értem, hogy bár voltak relatíve jobb és rosszabb emberek mindkét nép tagjai között, összességében a homogén, monoteista vallású kiválasztott nép állt közelebb Istenhez. A másik oldalon viszont az istentelen és mellesleg embertelen vallási hagyományokat gyakorló kánaániták álltak.
Amikor az Izraeliták vétkeztek, akkor Isten őket sem kímélte, a filiszteusok, vagy az asszír és a babiloni nép kezére adta őket. Azzal is csak az volt a cél, hogy vezekelhessenek és megtarthassák Isten beléjük vetett bizalmát és a kiválasztotti pozíciójukat.
Miért is kellett akkor annyi embert megölni más szempontból?
A kérdésre az adja meg a választ, ha megnézzük, mi történt azután, hogy tulajdonképpen az Izraeliták nem teljesítették maradéktalanul Isten parancsát.
Együtt kezdtek élni a megmaradt kánaánitákkal. A puszából érkező zsidók második generációja a vándorlásuk alatt nőtt fel és nagyon vonzó volt számukra a hosszú ideje ott élő nép élete, gazdaságok. Meg be is házasodtak a pogányok családjaiba, ahonnan aztán átvették a bálványimádó szokásokat. A jobban élő zsidók fokozatosan feladták a pusztai vándorlás alatt gyakorolt szigorú vallási hagyományaikat (ami őket Isten mellett tartotta) és átvették a kánaániták hagyományait. Ezt a veszélyt nyilván Isten előre látta és azért rendelkezett úgy, hogy minden kánaánitát, de még az állataikat is meg kellet ölniük. Nem akarta, hogy a zsidóknak bármi kötődése legyen ahhoz a sátáni kultúrához. De ahogy azt a történet igazolja, a zsidók figyelmen kívül hagyták Isten parancsát és végül még is bűnhödtek érte.
23
De miért nem tudta ez a drága mindenható isten ezeket a csúnya, rossz, gonosz sátáni terrorista káanánitákat jobb útra téríteni inkább (már ha tényleg mindenható)? Biztos hogy nem volt erre jobb módszer annál mint hogy még a csecsmőjüket is le kelljen gyilkolni? Az örökösen emlegetett emberi "szabadakarat" érv most nem használ hisz isten épp most utasította telepatikusan a zsidókat arra hogy írtsanak ki egy népet ami lehet maguktól eszükbe se jutott volna.
24
A gonosz büntetést kapott a múltban és ez fog történni a vég idején is.
Valójában egyértelműen a szabad akarat szentsége a lényeg! Ez nem "rossz" érv, ez az igazság!
A rossz érv éppen a gyerekekre, csecsemőkre való hivatkozás, hiszen az emberi élet minden korban egyformán értékes!
És ki a felelős a gyermekek életéért? A szülő. A szülő háborodna fel azonnal, ha ezt a jogot és felelősséget bárki ki akarná venni a kezéből. Ezt Isten sem teszi!
Vagyis a szülők élete és viselkedése hatással van a gyermekek életére és jólétere, igaz? Ha a szülő ítélet alá esik, az a gyermekei életét is negatívan befolyásolja.
25
Egy betűvel sem válaszoltál a kérdésemre. Pont az a lényeg hogy ebben a történetben megszegi a szabadakarat "szentségét" a telepatikus utasítgatásával. Felfogod? A többi részt meg nem nagyon értem. Gondolom azt akarod kimagyarázni hogy ha egy cscsemőnek xarak a szülei akkor a szülőkkel együtt a csecsemőket is ki lehessen nyírni. Gratulálok...
21-es és 26-os:
Kérlek szépen hogy ne szidd a Bibliát, és kérlek szépen vedd figyelembe, hogy lehet hogy azért nem válaszol a 23-as, mert még nem látta.
Valakinek egyszer írtam, hogy a jövőben sokkal jobban vigyázok azzal, hogy mit linkelek be, de itt nagyon jól elmagyarázzák azt, amit nem értesz.
Kedves 23-as!
Miért nem tudta Isten jobb útra téríteni a kànaánitákat?
Úgy gondolom, oka van annak, hogy Isten először csak egy kiválasztott nemzettel foglalkozik. Elvégre ha a teremtés is egy pontból indult ki, akkor ennek a bűnös világnak a rendbetétele is egy pontból fog kiindulni, mert ez egyfajta újjáteremtés.
Elképzelem, hogy Istennek milyen hosszú időre volt szüksége ahhoz, hogy csak egy nemzet álljon az oldalán! Akkor gondolod, hogy egyszerű lett volna a kánaániták megtérítése olyan rövid idő alatt? Ráadásul úgy a zsidó nemzet is még csak épphogy megszületőben volt? A fő kérdést a bűnbeesés óta az jelentette, hogy Isten hogyan küldje el a Messiást a földön. Ehhez mindenekelőtt egy nemzetet kellett felkészítenie, majd ahhoz elküldeni a Messiást, aki az összes többi nemzetet is megmenti. Amíg egy nemzet sincs, addig alaptalan minden mellékes erőfeszítés.
Ami pedig Kánaán odaveszett lakóit illeti, Isten őket is megválthatja a későbbi Messiás által. Így senki sem marad ki tervből.
Ami a szabad akarat kérdését illeti, azt éppen Isten adta és ezért nem vonhatja vissza még akkor sem, ha az ember módszeresen visszaél vele.
Szia
Isten semmit sem tesz ok nélkül. Valóban ezt parancsolta a kánaánitákkal kapcsolatban: "„Irtsd ki őket mindenestül: a hettitákat, az emóriakat és a kánaániakat, a perizzieket, a hivvieket és a jebúsziakat, ahogyan megparancsolta neked Istened, az ÚR” 5Mózes 20:17
Viszont a Róma 12:18 ezt írja "„Minden emberrel békében legyetek”
Nem olyan, mintha ezek a versek ellentmondanának egymásnak? Sokak szerint nehéz összeegyeztetni Istennek azt a parancsát, hogy el kell pusztítani a kánaánitákata azzal a bibliai intéssel, hogy békésnek kell lenni: Ézsaiás 2:4; 2Korintusz 13:11. Azoknak, akik így gondolják, úgy tűnhet, hogy ezek az utasítások erkölcsi szempontból következetlenek.
Ha lenne rá lehetőséged, hogy beszélj erről Istennel, mit kérdeznél tőle? Tekints át öt gyakran feltett kérdést és a Biblia válaszait.
1. Miért lettek elűzve a kánaániták? A kánaániták bizonyos értelemben jogtalan betelepülők voltak, mivel olyan földre mentek be, amely nem az övék volt. Miért mondhatjuk ezt? Mintegy 400 évvel korábban Isten megígérte a hithű Ábrahámnak, hogy az ő utódai birtokolják majd Kánaán földjét (1Mózes 15:18). Isten beteljesítette az ígéretét, amikor lehetővé tette, hogy Izrael nemzete – melynek tagjai Ábrahám leszármazottai voltak – elfoglalja ezt a területet. Persze néhányan azzal tiltakozhatnának, hogy a kánaániták addigra már ott éltek, ezért joguk volt ahhoz a földhöz. Mégis vitathatatlan, hogy a világegyetem Szuverénjének, Istennek kizárólagos joga van meghatározni, hogy ki hol éljen (Cselekedetek 17:26; 1Korintusz 10:26).
2. Miért nem engedte meg Isten, hogy a kánaániták együtt lakjanak az izraelitákkal? Isten ezt a figyelmeztetést adta a kánaánitákkal kapcsolatban: „Ne lakjanak földeden, nehogy bűnbe vigyenek téged ellenem. Ha az ő isteneiket szolgálnád, csapda lenne az neked” 2Mózes 23:33. Később Mózes próféta ezt mondta Izraelnek: „ezeknek a nemzeteknek a gonoszsága miatt űzi el őket előled Jehova, a te Istened” 5Mózes 9:5. Milyen mértékű volt ezeknek a nemzeteknek a gonoszsága?
Az erkölcstelenség, a pogány imádat és a gyermekáldozatok széles körben elterjedtek voltak Kánaánban.
3. Más gonosz népek nem voltak a földön akkoriban? Miért csak a kánaánitákat pusztította el Isten? Már többször is előfordult, hogy Isten kiválogatta a gonoszokat, és végrehajtotta rajtuk az ítéletét. Amikor Noé napjaiban „megtelt a föld erőszakkal”, Isten vízözönt hozott a földre, és mindenkit elpusztított Noén és a családján kívül 1Mózes 6:11; 2Péter 2:5. Szodoma és Gomorra városait is elpusztította, amikor az ott lakók bűne már ’nagyon súlyos’ lett 1Mózes 18:20; 2Péter 2:6. A kánaánitákat viszont azért pusztította el, hogy megvédje Izraelt, azt a nemzetet, amelyből a Messiásnak kellett származnia: Zsoltárok 132:11, 12.
4. A kánaániták elpusztítása nem áll ellentétben Isten szeretetével? Látszólag nincs összhangban Isten szeretetével az, hogy kiirtotta a kánaánitákat (1János 4:8). De ha alaposabban megvizsgáljuk a helyzetet, nyilvánvalóvá válik benne Isten szeretete.
Isten már jó ideje látta, hogy Kánaán lakosai helytelen úton járnak. Mégsem törölte el őket, hanem türelmesen várt 400 évig, míg Kánaán lakosainak a vétke ’teljességre nem jutott’ (1Mózes 15:16).
Amikor a kánaániták bűne elérte azt a fokot, hogy már semmi remény nem volt arra, hogy megváltozzanak, Jehova véget vetett az életüknek. De nem pusztította el vakon az összes kánaánitát. Miért? Mert nem volt mindenki megátalkodott bűnös. Jehova irgalmazott azoknak, akik hajlandóak voltak megváltozni, például Ráhábnak és a gibeoniaknak (Józsué 9:3–11, 16–27; Héberek 11:31).
5. Hogyan képes a szeretet Istene elpusztítani bárkit is? Ez a kérdés érthető, hiszen nem kellemes az emberi élet elpusztítására gondolni. De Istent valójában a szeretete indította arra, hogy ilyen drasztikus lépést tegyen a gonoszok ellen. Szemléltetésként vegyünk egy példát: Amikor valakin üszkösödés indul el, az orvosnak nincs más választása, mint hogy amputálja a fertőzött végtagot. Nyilván senki sem élvezné ezt a műveletet, de egy jó orvos tudja, hogy még rosszabb, ha hagyja, hogy tovább terjedjen a fertőzés. Mivel törődik a beteggel, elvégzi ezt a kellemetlen feladatot a beteg érdekében.
Ehhez hasonlóan Jehova sem élvezte, hogy elpusztíthatta a kánaánitákat. Saját maga jelentette ki: „nem gyönyörködöm a gonosz halálában” (Ezékiel 33:11). Ugyanakkor azt akarta, hogy a Messiás Izrael nemzetében szülessen meg. Neki kellett megnyitnia a megmentéshez vezető utat mindazok előtt, akik hitet gyakorolnak (János 3:16). Isten tehát egyszerűen nem engedhette meg, hogy megfertőzzék Izraelt a kánaániták undorító szokásai. Ezért parancsolta azt, hogy irtsák ki vagy űzzék el a kánaánitákat arról a földről. Ezzel a tettével Isten rendkívüli szeretetet fejezett ki. Ez a szeretet indította arra, hogy elvégezzen egy kellemetlen feladatot a hűséges imádói érdekében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!