A keresztény vallás elterjedése és uralkodóvá válása késleltette vagy felgyorsította az ókori Róma hanyatlását és bukását?
Ebben szerintem még a történészek sem értenek egyet. Szerintem gyorsította.
Egy viszont biztos: az az ún "kereszténység", amely hatalmat, államvallási pozíciót kapott, már messze volt az eredeti igaz keresztényi eszméktől.
Tisztelt kérdező, gondolom hogy a 325 utáni korszakról beszélsz, amikor az ún "kereszténység" olyan hatalmi pozícióba került és olyan cselekedetei is voltak, amelyet már nem igazán nevezhetünk krisztusinak.
Ha erre gondolsz, akkor a válaszom: nem tudom!
Az viszont igaz, hogy ekkor már nem volt jellemző a fegyveres katonai szolgálat elutasítása. Ez a valódi keresztényi korszak kb Marcus Aurelius idejéig tartott sajnos!
Rómát Attila hunjai és végül germán, gót törzsek döntötték meg.
A kereszténység azért gyengíthette a Római birodalmat, mert Jézus tanításai túlzottan erőszak mentességre szólítanak fel. És amikor már mindenki nagyon erőszak-mentes keresztény jó ember lett, nem volt aki harcoljon a falakon.
Az a Madács-i toposz, hogy azért bukott meg Róma, mert csak lakomáztak és csoportos szexeltek, azért nem igaz, mert a görögök és főleg a rómaiaknál a házibuli végén mindig csoportos sz..xualitás volt.
Pompeiben megmaradtak a korabeli freskók és tömény pornográfia. A házak védőszelleme egy hatalmas pén...iszű istanség volt.
A prostik egy pohár bor áráért voltak kaphatóak. Volt több nejűség, de több férjűség is és a rabszolgákat korlátlan szexualizálták.
Az egyik császárnő párbajt csinált egy híres kurtizánnal, ki tud több férfivel sz...xelni egy éjszaka alatt.
6
"A kereszténység azért gyengíthette a Római birodalmat, mert Jézus tanításai túlzottan erőszak mentességre szólítanak fel. És amikor már mindenki nagyon erőszak-mentes keresztény jó ember lett, nem volt aki harcoljon a falakon."
😇
Te ezt most viccből írtad? Vagy komoly? Mert ez egy nagyon naiv és idillikus elképzelés. Gondolod, hogy a római birodalom felemelte volna ilyen hatalmi pozícióba azt a keresztény egyházat, amelyik az első században volt, és amelyik szigorúan ragaszkodott a krisztusi semlegességhez, valamint a szeretethez és békéhez? Kizárt dolog, mint ahogyan addig sem tett ilyent.
Nem, az már csak egy jelentős mértékben hitehagyott szekta volt, amit ma katolikus egyháznak hívnak.
A korabeli jó ember-kereszténységre a mártíromság volt jellemző.
Xyz mártírok általában korabeli keresztény egyházi vezetők voltak, akiket a még pogány rómaiak kínhalálra ítéltek (Szt. Sebestyén, Szt Bertalan, Szt Polikárp stb.) és gyakran közösségük tömegesen követte őket önként a mártír kínhalálba.
Szent Péter esete, aki először megtagadja Jézust, megmenekül a mártírhaláltól, majd egy későbbi alkalommal visszafordul a "Quo vadis?" látomásnál és kiszolgáltatja magát a kínhalál mártíromságnak.
Ez volt a szellemiség.
Na most egy rakás kelet-európai hun, gót, türk, mongol stb. nem fog megijedni fegyvertelen, imádkozó mártíroktól, hanem lekaszálja őket és azt gondolja, hogy jó hülyék, mennyi b...lf...sz, könnyű győzelem.
Ez így volt. A kereszténység általánossá válása miatt bukott meg a Római Birodalom és később a Magyar Királyság is Mohácsnál (a krónikák szerint a kereszténység miatt a magyarok elszoktak a hadászattól. A vezető Tomori Pál épp békés szerzetesi elvonulást tervezett, és még ő értett legjobban a hadászathoz)
Hasonló volt ez, amikor a kínai komcsik megkergették a békés vallású, állatvédő, embervédő vegán tibetieket. Három öt piff-puff és pikk-pukk, oszt vége volt a független Tibetnek.
9
Ez az időszak mikor is volt? A 325-ös niceai zsinat, az államvallássá tételük előtt? Mert hogy az első sz-i krisztusi kereszténység között, már akkor az első sz-ban megjelentek a hamis tanítók a Biblia tanúsága szerint.
Később, az apostolok halálával ez a folyamat egyre jobban felgyotsult. Olyannyira, hogy a következő századokban a bibliában szintén előre jelzett hitehagyás is egyre határozottabban felütötte a fejét, ami természetesen magával hozta a szakadásokat, szektákat.
Ez a második sz első felétől az olyan nem bibliai tanítások lassú beszivárgásában nyilvánult meg a keresztények között, mint a halhatatlan lélek, majd a háromság lassú átvételét a görög filozófiából.
És a történészek szerint a katonai szolgálat is a második sz közepe táján kezdett először megjelenni, Marcus Aurelius uralkodása kezdetén.
De sajnos ez is elkezdődött és a katolikusok közül ma sokan még ezt a kb 240 körüli időpontot is szeretnék korábbra tenni, mondván hogy Krisztus konkrétan nem is tiltotta meg a követőinek a nemzeti, etnikai, politikai, megosztottságot, tehát az természetes volt (mint náluk ma is), hogy ezen alapokon háborúznak a nemzetek, birodalmak felesküdött alattvalóiként!
Tehát akkor mikor volt ez a békés időszak a kereszténység életében, ami miatt a római birodalomnak is annyi lett?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!