A keleti vallások, mint a buddhizmus vagy sintoizmus tényleges vallások vagy inkább csak filozófiák?
Egy biztos, nem a kereszténység értelmében vallás, nem azonos egyházi szervezetekkel.
Ezeket SZERINTEM nem lehet egymás mellé tenni, viszont mindegyik nem csak világnézet és filozófia, hanem életmód is, rájuk jellemző szokás-renddel, életmóddal, szertartásokkal, visszatérő ünnepekkel, évfordulókkal, akár egyházi évvel is, periódikusan ...
Nem lehet igazán így válaszolni, talán egyenrangúak emberi szempontból.
Nekünk csak a szinkretizmust kell kerülnünk, mert mindegyik egyféle világrend, amibe más NEM VALÓ. Végül is vallások, ha így ezt végigondoljuk. (én többet nem tudok. Más hátha?).
Ezek inkább filozófiák. Már az hogy -izmus, utal arra hogy nem egy vallás, mint ahogy a hinduizmus sem az.
Az -izmusokban általában nincs egy központi szerv vagy hatalom vagy szent könyv stb ami megítél hogy "jól" csinálod-e. Teljesen szabadon bárki "felveheti". Lehet hogy van beavatási szertartás, de az inkább neked/érted van mint a közösségnek és nyugodtan elhagyható. A vallásnál nem igazán.
A filozófia inkább az egyénről szól, a vallás meg a közösségről és a hatalomról.
Legalábbis én így látom.
A buddhizmusban is vannak istenek, de egy masfele fogalmat ertenek mogotte, nem az istenek teremtettek a vilagot, valamint ok is alavetettek a szenvedesnek.
Ez a kerdes definicios vitahoz vezet, valaki csak az egyistenhiteket tekinti vallasnak, masok masfele definiciot hasznalnak, szoval a kerdes eldontesehez eloszor ezeket kell tisztazni.
A buddhizmus szerint karmánk szerint reinkarnálódunk a kezdet és vég nélküli létforgatagban, hol emberekként, hol állatokként, hol szellemekként, hol istenekként és a kiút ebből a megvilágosodás, a buddhává válás. Vallás. Sokkal mélyebb filozófiával és sokkal értelmesebb világmagyarázattal mint a legtöbb esetben, de vallás.
A sintóban mindenféle fáknak, köveknek, hegyeknek stb-nek van istene, akikhez rendesen imádkoznak védelemért, világi javakért stb. Vallás.
Akik azzal kábítanak, hogy ezek nem vallások, inkább filozófiák, csak különlegesnek akarják érezni magukat. Mielőtt találkoztak ezekkel a tanokkal, nekik a vallás=kereszténység volt, aztán rájöttek hogy a kereszténység hülyeség (fejükben ezzel együtt a vallás is mint olyan) de mivel továbbra is szükségük volt a spirituális életre, kinéztek maguknak más vallásokat, amiket már rettegnek vallásnak nevezni, mert akkor a saját fejükben ismét a hülyék csoportjába kerülnének.
Szerintem van értelme külön venni a vallást és a filozófiát. A keresztény/iszlám/zsidó stb vallásokat azért is nevezném vallásnak mert arról szól hogy a közösség ráderőlteti a szabályait, azt kell mondanod amit a szádba adnak, van hogy a származásod is számít, különben "kizárnak". Kb mindegy mit hiszel, az a lényeg hogy azt csinálod-e amit előírtak neked. Az egyéni tapasztalásod másodlagos. A szóban is benne van, az számít mit vallasz, mit mondasz. Az hogy belül ott vagy-e az mindegy. Ráadásul exklúzív klubokról van szó, nem lehetsz pl zsidó és keresztény egyszerre, meg kell tagadni az egyiket hogy a másikat "valld".
A filozófiáknak pl a buddhizmusnak, nincsenek ilyen bajai. Simán lehetsz keresztény és buddhista egyszerre, nem megy utánad a "buddhista egyház" hogy tagadd meg a kereszténységedet. Mindegy hogy mit vallasz, a tapasztalás a lényeg. Nem erőltet rád semmit, csak azt mondja "itt vannak ezek a technikák, próbálgasd őket ha szeretnéd, sok embernek segítettek meglátni a végső valóságot, kívánjuk te is lásd meg". Ennyi. A "jó magaviselet" pedig nem előírás, csak jó tanács hogy ne hozz magadra bajt, ill. könnyebben meglásd a végső igazságot. Utána úgyis magadtól fogod azt akarni.
Szerintem ezek annyira alapvető különbségek, hogy elég indok külön kategóriákba sorolni őket.
"van hogy a származásod is számít"
Mondjuk ez a kereszténységben és iszlámban pont nem számít, a judaizmusban igen. De sokkal inkább számít a hinduizmusban, ahol bizonyos kasztok nem is érintkezhetnek kaszton kívüliekkel. Na itt számít a származás és az, hogy mibe születtél.
"nem megy utánad a "buddhista egyház" hogy tagadd meg a kereszténységedet"
Tanulj több történelmet, nagyon is megy utánad és akik nem tagadták meg keresztény hitüket, azokat például élve megfőzték a buddhisták, vagy keresztre feszítették, de voltak más eltérő véres módszerek is. Nyilván nem napjainkban, de korábbi évszázadokban igen. Bár Indiában és pár buddhista országban most is súlyos atrocitások érik a keresztényeket és muszlimokat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!