Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hiszel az ima erejében?

Hiszel az ima erejében?

Figyelt kérdés

Tudományos kísérletekkel alátámasztották, hogy az ima nem hat objektív dolgokra, mégis sokan imádkoznak. Viszont a kutatások megállapították azt is, hogy mindez attól is függ, hogy miért imádkozik az illető. Ha ugyanis saját egészségéért, akkor jelentkezik egy kb. 10%-nyi placebóhatás. S bár a placebóhatás valóban jelentkezik, amikor a saját gyógyulásáért imádkozik valaki, de ha másért, akkor már nem jelentkezik. A saját magunkért való imádkozás tehát azonos azzal, mikor beveszünk egy gyógyszert, amiről azt hisszük, hogy segít, pedig nem. Viszont gyengébb hatása van, mint az önszuggessziónak, amikor azt mantrázod, hogy egészséges vagyok, nem lehet bajom, erős a szervezetem ahhoz, hogy ezt a bajt meggyógyítsa. Ez esetben az ima esetében gyengébb hatást mértek, talán azért mert az érintettek mástól várták a segítséget, ahelyett, hogy maguk is tettek volna érte valamit. Tehát az idegrendszerünk képes adott esetben meggyógyítani a testünk, az ima viszont nem.

A küldő dolgok esetében pedig egyáltalán nem hat az ima.

Az egyik ilyen kísérlet például arról szólt, hogy egy perselybe bedobott pénz melyik tartályba esik. A szerkezet úgy volt kialakítva, hogy egyforma esélye volt a pénznek bármelyik tartályba esnie. Az egyik tartály a hitközségben élő szegény gyerekek megsegítésére ment, a másik tartalmát pedig a kísérletet végzők elitták. A pénzt a kísérleletet végzők adták. Egyúttal megkérték a hívőket is, hogy imádkozzanak azért, hogy a gyerekeknek szánt tartályba essen a pénz. A kísérlet végén megállapították, hogy ugyanannyi pénz gyűlt össze mindkét tartályban.

Egy másik kísérletben azért kellett imádkozni a hívőknek, hogy egy dobókockával hatost dobjanak és felajánlották, hogy ha szignifikánsan több lesz a hatos, akkor támogatni fogják a templom rendbehozatalát. A végeredmény az lett, hogy hiába imádkoztak a hívők,nagyjából ugyanannyi dobás jutott minden számra.



2023. dec. 16. 13:36
A kérdező szavazást indított:
Nem hiszek a tudományban, az ima igenis hatásos, Isten meghallgat és segít.
Nem tudom, hogy van-e értelme, de szoktam imádkozni, hátha segít, mert mégiscsak egyszerűbb, mint tenni valamit.
Teljesen felesleges az imádkozás, mert netán ha létezik is Isten, úgysem hallgat meg, eddig sem segített.
17 szavazat
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
59%

Azt gondolom ez nem így van.

Mások is végeztek kísérleteket már az emberi elme ilyen vagy hasonló fokuszálásának erejével, és pl dr. Helmut Schmidt azt tapasztalta, hogy körülbelül 25%-val nagyobb valószínűségben az történik, amire a fokuszálás történik.


Az ima ereje -különösen ha helyesen, hittel történik, többen végzik egyszerre, önzetlen a cél, igazán jelentős tud lenni.

2023. dec. 16. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 IstenGyermeke1 ***** válasza:
33%
Képzeld, van negyedik lehetőség is. A tudomány, a teremtett világ megismerése, nem a sátántól való dolog. De sajnos a tudomány hiába próbál természetfelettit magyarázni, nem fog tudni soha. Kikérem magamnak; Isten nem automata, nem egy erő, ki annak kénye kedvét nézi, ki hisz Benne. Ő az egyetlen Úr, a Teremtő; nem lehet befolyásolni, irányítani. Az ima meg hatásos, bármit is csinálnak a tudósok; rengeteg gyógyulást láttam, az Úr kegyelméből pillanatról, pillanatra történni. De persze azok a tudomány szempontjából vagy meg sem történtek; vagy jön a "nem tudunk eleget, hogy megmagyarázzuk" szöveg.
2023. dec. 16. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
#2: Nem azt mondtam, hogy nincsenek a tudomány számára MÉG meg nem magyarázható dolgok, hanem hogy a tudományos kísérletek nem támasztották alá az ima hatásosságát. A kísérletekben a lényeg az volt, hogy van-e szignifikáns különbség az imádkozó és a kontrollcsoport közt, tehát mindkét csoportban előfordulhattak a tudomány által még nem magmagyarázható dolgok, de hogy van-e több ilyen ott, ahol imádkoznak. Az eredmény pedig az volt, hogy nincs több.
2023. dec. 16. 14:10
 4/24 KZitus ***** válasza:
11%

Szia

Az a vizsgálódás, amelyről írtál, egy egyszerű összehasonlítással megcáfolható.

Persze csak akkor, ha abból indulunk ki, hogy az ima az beszélgetés Istennel! Amikor imádkozik valaki, akkor egyenesen a Teremtőhöz intézi a szavait. Isten sokféle módon ad választ az imára, pl. a Szaván, a Biblián keresztül, de van számos mási mód is, ahogyan válaszol.

Ha a te eszmefuttatásodból indulunk ki, akkor te hogyan gondolod, ha két ember beszélget, tudományos szempontból annak van hatása a két beszélgető emberre? Életre szóló barátságok, vagy életre szóló ellenfelek válhatnak ilyenkor két (vagy sok) emberből! Nos szerinted van "hatása" amberek beszélgetéseinek? Óriási hatása van az emberi kapcsolatokra!

Mennyivel inkább, ha azzal beszélgetünk, aki megteremtett minket?

A Bibliában nagyon sok beszámolót olvashatsz, amikor Isten különféle módokon válaszolt az imára.

Az a gondolkodás, amit a kérdésed alatt kiírtál, eltávolítja az embereket a Teremtőtől, hiszen az a személy, aki imádkozik, tiszteli azt, akihez a szavait intézi, bízik benne, és odaadással van iránta, illetve elismeri, hogy függ tőle.

Az egész elméleted sajnos arra épül, hogy nincs Isten. Tudod minek nevezi Isten az ilyen egyént? A Zsoltárok 14:1 versében elolvashatod - ha akarod.

2023. dec. 16. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
76%
Hiányzik a helyes válasz: az ima hatásos is lehet, mert placebohatása van, amit a tudomány is bizonyított.
2023. dec. 16. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 KZitus ***** válasza:
16%

"Nagy ereje van az igazságos ember könyörgésének." Jakab 5:16

"A király nyomban ezt mondta az igaz Isten emberének: „Kérlek, könyörögj Istenednek, Jehovának a kegyéért, és imádkozz értem, hogy újra ép legyen a kezem!” Az igaz Isten embere akkor könyörgött Jehova kegyéért, és a király keze újra olyan lett, mint azelőtt volt." 1Királyok 13:6


1Királyok 17:1

"A Gileád lakói közül való tisbei Illés így szólt Ahábhoz: „Ezekben az években nem lesz harmat, sem eső, csak az én szavamra. Olyan biztos ez, mint hogy él Jehova, Izrael Istene, akit szolgálok".

Jakab 5:17, 18

"Illés olyan ember volt, akinek a mieinkhez hasonló érzései voltak, és amikor buzgón imádkozott, hogy ne essen, nem esett eső a földre három évig és hat hónapig. Majd ismét imádkozott, és esőt adott az ég, a föld pedig gyümölcsöt termett."

2023. dec. 16. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
75%

#5 megelőztél :D

De amúgy igen, az ember olyan dolgokra képes amikről nem is gondolná ha eléggé bebeszéli magának.

2023. dec. 16. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
49%
Ezek nevetséges kísérletek. Fogalmuk sincs a hitről, imáról, akik ilyen kísérletektől egyáltalán elvárnak valami eredményt, Istent nem lehet ilyen játszmákba vonni.
2023. dec. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
15%

De ez viszont azt jelenti, hogy az isten becsapja a híveit.

Hiszen azt hirdeti, hogy az ima működik. De akkor e szerint mégsem?

Ha működik, azt a tudósok ki tudják mérni. Ha nem, azt is.

2023. dec. 16. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
39%

Érdekes válaszokat olvastam a tudomány és a hit összefüggéséről.

Isten felette áll a "tudománynak", sok mindent a tudomány sem tud bizonyítani, a fejlettsége ellenére.

Majdnem bejelöltem az első választ, de nem tettem, mert ugyan is vannak tudományosan bizonyított tények, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Ezért egyiket sem jelöltem be.

Bizonyos mértékben, és esetekben a tudomány, nem mond ellent a Bibliában leírtaknak.

Ilyen például az a beszámoló, ami a vízkörforgásáról beszél, vagy megemlíti, hogy a föld gömb alakú, vagy is kerek, /nem lapos/, és a "semmibe van függesztve"

Mózes írta ezeket, isz.e. 3000 évvel, amikor a tudomány még messze nem volt annyira előrehaladott, mint napjainkban.

A gravitációt, ami a Földet tartja, az 1600-as években Sir Isaak Newton hitelesítette.

Bár a Biblia nem tudományos könyvnek készült, más a mondani valója, még is megállja a helyét tudományos dolgokban is.

A hit pedig nem a látható dolgokról való meggyőződés, nem hiszékenység.

Sokkal inkább bizalom az életforrása iránt, aki ígéretet tett, hogy meghallgatja az imákat, és a kellő módon, és a megfelelő időben válaszol is. A gyógyulásig pedig, a szelemével segít elviselni a betegséget.


Az olyan imákat, ami nincs összhangban a személyével, arra oda se figyel.

2023. dec. 16. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!