Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Koppány pogány volt?

Koppány pogány volt?

Figyelt kérdés
2009. jan. 2. 21:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
54%
Igen.
2009. jan. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
95%

Mostanában terjed az a nézet, hogy nem pogány volt, hanem bizánci keresztény.

Az biztos, hogy akkoriban a magyarság egy része bizánci keresztény volt, de hogy Koppány személy szerint milyen vallású volt, arra inkább csak feltételezések vannak.

2009. jan. 2. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
91%

Vagy a kettő együtt, biztos, ami biztos.

Mindenesetre már az "István a király"-ban is azt mondatják vele, hogy "Bizánc jelét magamra vettem".

2009. jan. 2. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszi

Én is úgy tanultam már, hogy nem volt pogány.. nem is akarják elhinni itt a körülöttem lévők..

És az Istvánkirályos dologra én is felfigyeltem, de szerintük azért mondja, hogy pogánynak tartják, mert az.. ha-ha..

2009. jan. 3. 02:59
 5/14 anonim ***** válasza:
41%
Valószínűbb, hogy pogány volt. Máskülönben nem állt volna mellé annyi ember a régi vallás hívei közül. Persze elképzelhető a másik oldal is, de kevésbé valószínű.
2009. jan. 3. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
78%
Nagyon sokáig minden királyunk pogány volt lelkében, vagy a biztonság kedvéért 2 istennek áldozott. István is.
2009. jan. 4. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
95%

Koppány bizánci keresztény volt, de csak a rend kedvéért keresztelkedett meg, hogy kifejezze a Istvánnal való szembenállását.

Sztem kb annyira volt keresztény, mint Géza fejedelem, aki lovat áldozott a forrásoknál.

Tehát amennyire én tanultam a szó szoros értelmében pogány volt.

2009. jan. 6. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
93%

Lélekben biztos, hogy pogány volt.

(Hú, de soká válaszoltam...)

2010. júl. 30. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
7%

A nagy lókukit volt pogány. Koppány pontosan ugyanolyan nyugati keresztény volt, mint Géza vagy István.

Gondoljunk már bele. Mi támasztja alá azt, hogy pogány volt, az István a király rockoperán kívül (ne jöjjünk a történelmi azonosulással, ott a Honfoglalás című film, a Honfoglalás záróeseményét, a leglényegesebb momentumot meg sem említi...)?

Semmi. A népe a nyugati kereszténységet követte, és érdekes lenne, hogyha Koppány emellett pogány lett volna...

A bizánci kereszténységet szintén mi támasztja alá? Akkor a népe is az lett volna. De a legvalószínűbb, hogy nem az volt.

Istvánról a "legendák" csak a XI.-XII. században születtek. Jóval a halála és a történések után. Szükség volt beállítani valami rossznak Koppányt, mert István saját fivérét ölte meg, jókeresztény módon. Érdekes lett volna szentet csinálni belőle, ha egyszer testvérgyilkos volt. Így kézenfekvő volt, hogy Istennek tetszően egy Istent elutasító személyt "el kell pusztítatni". És máris kész a nagyon szép mese, amelyet lehet tanítani történelemből. Legalábbis középiskoláig. Aztán meg ha a tényeket vizsgáljuk, akkor rá kell jönnünk sok igazságra.

Hasonlóképpen szép történet, hogy "koronát kaptunk a pápától". Persze. Le sem sz.rt minket Szilveszter pápa. Ottónak volt érdeke jóban lenni a magyarokkal, ezért hozzájárult az egyházi felkenéséhez Istvánnak. De nem kaptunk semmilyen koronát a koronázásra. A koronázás rítusa nem is a koronán, hanem az egyházi felkenésen (püspökké szentelésen) volt. A magyarok hatszor különb koronákat, aranyat, ékköveket zsákmányoltak rablóhadjárataik alatt, pont egy rómaira lett volna még szükségük. A koronának semmi tekintélye nem volt akkor.

Csak szép szédítés ez az egész Koppányi pogányság.

2010. szept. 21. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
48%
Nem volt pogány ő elfogadta volna a kereszténységet is,csak a papok hatalmát tagadta meg
2010. nov. 12. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!