Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikorra tehető a római katolik...

Mikorra tehető a római katolikus latin nyelvű misézés kezdete?

Figyelt kérdés

2023. szept. 27. 23:51
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
60%

8

"Nincs okunk feltételezni, hogy Rómában a keresztények szuahéli, vagy akár magyar nyelven tartották volna liturgiájukat, minden bizonnyal latinul, hiszen ez volt a nyelvük"


Azért vigyázz ezzel a feltételezéssel, hiszen a latin nyelvű római katolikus misézés is csak a XX. században váltott anyanyelvre. A Bibliát anyanyelvekre fordítani csak a XVI. században kezdték.

Ha elmész egy magyar ortodox liturgiára most, ma is lesz benne egyházi szláv nyelven rész. Egyáltalán nem ritkaság, hogy egy egyház nem a hívők anyanyelvén működik.

A forrásokat és a tényeket kell nézni és azok szerint, mint írtam, (az 1-es válaszoló vagyok) legkorábban 200 körül fordulhatott elő, de elterjedni inkább a III. sz. során terjedt el fokozatosan a latin, eleinte keverve a göröggel.

2023. szept. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

#11

Szinte kicsordul az örömkönnyem ettől a választól! Minden földi kincsnél és pénznél többet érnek az ilyen válaszok!

Nagyon szépen köszönöm!

Boldogság!

2023. okt. 7. 04:27
 13/16 anonim ***** válasza:
Nahát, nagyon szívesen!
2023. okt. 7. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

#11

Nekem azért nem csordul ki a könnyem a válaszodtól, sőt néhány tárgyi tévedésre hívnám fel a figyelmed.


Egyrészt, a kérdésben nem az szerepel, hogy mikor vált meghatározóvá a nyugati kereszténységben a latin nyelvű misézés, az valóban lehet a 2-3. század, hanem az, hogy mikor kezdődött, erre a válasz egyértelműen az, hogy Kr.u. 55-58 előtt. Már csak azért is, mert a kereszténység először nem a legműveltebb patrícius osztályban kezdett terjedni, akik jól értették és beszélték a görögöt, hanem az egyszerűbb emberek között, akik egyáltalán nem beszélték a görögöt, tudásuk görög nyelvből minimális volt.


Szent Pál római állampolgár volt, valószínűleg jól beszélte a latint is, a szentmisét miért görög nyelven mutatta volna be az ott élő, görögül nem beszélő római lakosoknak? Nem lett volna túl okos térítő, ha így tesz :)


"A Bibliát anyanyelvekre fordítani csak a XVI. században kezdték."

Ez sem igaz, hiszen már a 4. században létezett germán nyelvű, kicsit később örmény nyelven is megjelent, még a 8. században megjelent angol fordítás, nem sokkal később szláv (Szent Cirilnek és Metódnak köszönhetően), stb... Persze azon lehet vitatkozni, hogy abban az időben kellően fejlettek voltak-e ezek a nyelvek a Bibliához, de a lényeg, hogy voltak ilyen fordítások.


"a latin nyelvű római katolikus misézés is csak a XX. században váltott anyanyelvre"

Tegyük hozzá, hogy Trident után, mert korábban szintén sok helyen volt anyanyelvi misézés, például egyes germán és angolszász területeken is. De a korai magyar források alapján, nálunk is részben magyar nyelvű lehetett.

2023. okt. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

#14

Kedves Válaszadó! Szeretettel, de egészen biztosan állíthatom, hogy az első századdal kapcsolatban tévedsz. Tudniillik a római katolicizmus vallása az első században még nem létezett! Ez csak később alakult ki. Tehát teljesen helyesen válaszolt a 11-es!


Pál apostol nem tartott sem latin nyelvű, sem más nyelvű misét, mivel a mise, az a római katolicizmus vallásához köthető. Pál nem volt római katolikus, ő fiatal korában Saul rabbiként még a zsidó vallást képviselte és gyakorolta, majd Jézus Krisztussal történt elementáris erejű találkozása után az ÚR elkötelezett követőjévé, Jézus meggyőződéses tanítványává vált - mely innentől kezdve többé nem valláshoz való tartozást jelent, hanem élő, személyes kapcsolat kiépítését Istennel; Isten szerint való működőképes Hitet.


Ezenkívül, a középkorra teljesen kisajátította magának a Római Katolikus Egyház a Biblia értelmezését, a bérhivatalnokaiból álló klérusra bízva azt. Az egyszerű embereket eltiltották a Biblia olvasásától és személyes megismerésétől; akadályozták az Írás elérését, többek között a latin nyelv mint egyházi nyelv hivatalossá tétele által.

Ezért volt szükség nemzeti nyelvű fordításokra, hogy az emberek "papi" cenzúra, manipuláció és korlátozás nélkül szabadon hozzájuthassanak Isten kinyilatkoztatott szavához.

2023. okt. 7. 19:59
 16/16 anonim ***** válasza:

"Tudniillik a római katolicizmus vallása az első században még nem létezett! Ez csak később alakult ki."

Tudni illene, s még se tudod, Antióchiai Szent Ignác 100 körül írt levelében Katolikus Egyházról ír, akkor pedig léteznie kellett. Létezett is, hiszen maga Krisztus alapította.


Római valóban későbbi, hiszen Rómába később lett hirdetve a kereszténység. De Kr.u. 55-58 előtt már létezett a Biblia alapján.


"Az egyszerű embereket eltiltották a Biblia olvasásától és személyes megismerésétől"

Mesélj már nekem, hogy az írni-olvasni nem tudó egyszerű emberek, hogy tudták volna olvasni a Bibliát, pláne könyvnyomtatás előtt?


Amúgy a kérdésedből is látszott, hogy csak egy nagyon ostoba, katolikusfób embereke vagy, csak kicsit rájátszottam.

2023. okt. 7. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!