Ha nem vagyok zsidó származású, de felveszem a zsidó vallást, akkor zsidónak fogok számítani vagy nem?
"Úgy tudom (rom. kat. vagyok, tudhatom rosszul), hogy bizonyos tisztségeket betértek nem tölthetnek be, csak született zsidók."
Mindenféle probléma nélkül lehet belőlük rabbi, kántor, sliách cibur.
Aki atheista zsido szuloktol van, es vallasos zsido szeretne lenni, annak viszont nem kell beternie (?), hiszen mar a zsido nep tagja.
Azaz, a zsidosag tobb, mint egy vallas.
Zsinagógába járó aktív zsidó vagyok, és igen, az előző válaszokban vannak igazságok.
Amennyiben jelenleg nem vagy zsidó, viszont sikeresen megcsinálod a betérést (ez minimum egy, de az esetek kb. 99%-ában inkább 1,5-2 év után ültök le a rabbiddal átbeszélni a dolgokat, és azt, hogy mikor lehet a bész din elé menni), akkor azzal magadra vetted a zsidó vallást, és csatlakoztál a zsidóság népéhez, és ugyanabban a státuszban leszel, mint a zsidó, akit zsidó édesanya hozott a világra.A zsidóság tehát egyfajta önálló "nemzetvallás", erős kettős identitás (vagy erős kettős identitást adhat) - és itt bejön a sok kacifántos kérdéskör, hogy zsidó, de milyen tekintetben az?Haredi?Modern ortodox?Konzervatív?A mai napig felmerül a diaszpórában és Izraelben is a "ki a zsidó?" kérdés.
A neológ viszonylat valahol (de csak valahol, ha nagyjából bekéne lőni) a modern ortodoxia környékén mozog.NEM reformmozgalom - viszont (!) erősen újító mozgalom (volt) az ortodoxiához képest, lásd a bima elmozdítása, templomokra hajazó zsinagógaépítészet, sokszor magyarul prédikáltak, és a holokausztig tilos volt kiejteni a neológ zsinagógákban hogy "Cion".Na, nem megyek bele a történet mesélésbe :D A lényeg, hogy nem ortodoxia, mert a híveitől nem követeli meg a tűpontos vallásosságot, ugyanakkor a templomi és zsinagógai életben bőven nyitott - mindenféle probléma nélkül lehet érdeklődő emberként zsinagógába járni - ugyanakkor a liturgiában az ortodixát követi (pár apróságot leszámítva).
A kérdésre megint válaszolva: igen, annak fogsz számítani.Ortodox betérésnél mindenhol és mindenkinek annak fogsz számítani, más kérdés, hogy a zsidóságban is bőven vannak ellentétek - a reform zsidók sokszor "soknak" tartják az ortodoxiát, az ortodoxia pedig előfordul, hogy "nem tekinti elég zsidónak" a nem-ortodox kollegákat (itt természetesen nem zsigeri gyűlöletre, nyílvános és nem nyílvános lenézésre kell gondolni), sőt, nem az ortodox zsidók kezdték el magukat ortodoxnak nevezni, hanem a haladó, progresszív szellemű zsidók nevezték így el a konzervatívabbnak maradó zsidó társaikat a 17-18-19. századokban.
A neológia pl. kőkemény magyar kötődésű zsidóság, egyfajta hungarikum.Az, hogy hogy térsz be a zsidóságba, és hogy utána hogy tekintesz magadra, hogy alakítod ki a zsidó identitásod, az tőled függ majd.
Igen és nem egyszerre.
Valójában a ma élő zsidók túlnyomó többségében prozelitáktól származik. Annyi közük van a "kiválasztott néphez", mint Kalányos Máriónak Kiskunmajsáról. A nagy részük kazár leszármazott.
Az eredeti tizenkét törzsből csak a Júda és a Benjámin törzsekből maradtak leszármazottak és ezeket a vérvonalakat nagyon számon is tartják (pl házasság).
Nem mondják, sőt kifelé tagadják de van első és másodosztályú zsidó. Az askenáziknak a többségi szileziáner "zsidó" csak eszköz meg pajzs. Az európai zsidósággal való leszámolás is másképp történik, ha nem jobbára prozelita vérűeket érint.
Ha jobban megismered őket, nem fogsz a kérdésben foglaltakhoz hasonló dolgokban gondolkodni.
Hacsak nem társadalmi, anyagi előnyöket remélsz a betéréstől, de nem feltételezem, hogy ilyen alja ember lennél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!