Kb. mikorra tehető az (ős)episzkopalizmus kialakulása?
Az episzkopalizmus kialakulása részletes és bonyolult folyamat volt, amely a reformáció során zajlott az anglikán egyházban. Az anglikán egyházat eredetileg III. Henrik angol király alapította a 16. században, amikor a katolikus egyháztól leváltva létrehozta az angol egyházi rendszert.
A reformáció hatására az anglikán egyházban több olyan mozgalom is megjelent, amelyek a katolikus egyház hierarchiájának és a papság hatalmának csökkentését tűzték ki célul. Ezek között voltak olyan csoportok is, amelyek a püspökök központi szerepét hangsúlyozták az egyházi vezetésben.
Az episzkopális irányzat kialakulása az anglikán egyházban a 16. század második felében kezdődött, amikor Thomas Cranmer, Canterbury érseke, és a többi vezető reformátor, mint például John Jewel és Richard Hooker, kifejezték támogatásukat a püspöki rendszerre épülő egyházi struktúrára.
Ezek a reformátorok azt hitték, hogy az egyházi vezetésben a püspököknek kell a legfőbb szerepet játszaniuk, és hogy a papi hatalom korlátozottabb legyen. Úgy vélték, hogy a püspököknek kell a hatalom a papi kinevezésekben, az egyházi rendelkezések meghozatalában és az egyházi ügyek irányításában.
Az episzkopális irányzat hivatalosan is elfogadottá vált az anglikán egyházban az 1662-ben elfogadott "Közönséges Igekönyv" (Common Prayer Book) bevezetésével. Ebben a szertartási könyvben meghatározták az episzkopális rendszer alapelveit és gyakorlatát, valamint az egyházi szertartásokat.
Az episzkopalizmus azóta is jelen van az anglikán egyházban, és más protestáns egyházakban is elterjedt. Az episzkopális egyházak között található például az Amerikai Episzkopális Egyház, amely az Amerikai Egyesült Államokban jelentős számú hívőt számlál.
Ez már egy későbbi szakasz!
Maga a kialakulása érdekelne évszámmal, amire a "Pápaság története" szócikk utal (évszám nélkül). [link]
""Közönséges Igekönyv" (Common Prayer Book)"
"Book of Common Prayer", közös imakönyv
ld. [link]
Lucifer, az van az oldal szabalyzataban, hogy nem masolunk oldalakat, cikkeket valaszkent. Ha roviden idezel, tedd idezojelbe es add meg a forrast. De hosszabb idezetnel a szabaly az, hogy csak a linket tesszuk be. (Annyit egy atlagos muveltsegu ember amugy is tud, hogy nem ekeskedunk idegen tollakkal.)
tehat:
NEM ""Közönséges Igekönyv" (Common Prayer Book)"
HANEM "Book of Common Prayer", közös imakönyv
"Az anglikán egyházat eredetileg III. Henrik angol király alapította a 16. században, amikor a katolikus egyháztól leváltva..."
VIII. Henrik, nem III. Mi az, hogy "leváltva"? Henriket es az angol erseket exkommunikaltak.
Nekem gyanus ez a forras.
azt is jelenti (ld. lentebb, Oxford Dictionary), de itt azt jelenti, hogy az anglikanok közös imakönyve
"1. occurring, found, or done often; prevalent.
"salt and pepper are the two most common seasonings"
2. shared by, coming from, or done by two or more people, groups, or things."
nincs a "kozonseges" imakonyvnek valami unnepi valtozata, hanem az evtizedekig tarto vérengzéseket és vitákat ("mi anglikanok katolikusok vagyunk vagy protestansok, es milyenek leszunk") zarta le a kozos gyonyoruszep 1662-es kozos imakonyv, amelyben a kulonbozo liturgiak, a zsolozsmak es a napi olvasmanyok is megtalalhatoak.
Van uj valtozata, a New Revised Standard Version forditasban, ahol szetvettek a zsolozsmakat a lectionary-tol es a liturgiaktol, most 3 kulon konyben vannak, Common Worship neven. Az imadsagos/zsolozsmas konyvet most "Common Worship: Daily Prayer"-nek hivjak.
De a mai napig sok templomban van 1662-es Book of Common Prayer istentisztelet, ahol a Jakab kiraly forditast hasznaljak, a pap hatat fordit a gyulekezetnek stb.
Arra, amit te gondolsz, inkabb az ordinary lenne jo szo. Egyhazilag legalabbis.
a 7-ben leírtam, hogy "mindennapos, közönséges" a "common" egyik jelentése
de van egy másik jelentése, ez pedig a közös ("shared") és itt ezt jelenti
ezt most írom le harmadjára
[közönségesnek az a légbőlkapott szöveg nevezte, amely sem a BCP angol nevét ("Common Prayer Book sic!"), sem a magyar nevét ("IGEkönyv") nem találta el]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!