Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hedonista vallások, illetve...

A hedonista vallások, illetve a bal kéz ösvényt követő vallások miért tartják sokszor az ő irányzatukat a legmagasabb szintű gyakorlásnak?

Figyelt kérdés

Nem azért, de nekem ez nagyon logikátlan... A vágyai szerint, hedonistaként mindenki tud élni, ahogy a legtöbb világvallásban, főáramú hitben elvetett érzései, tettei is kb. mindenkinek lehetnek. Ellenben éppen ellenkezőleg: tiszta életet nem tud bárki csak úgy, hanem ahhoz komolyabb erőfeszítések kellenek.


Nem értem tehát, hogy mire ez a nagy "magas rangú tan" érzete.


Ott volt például Aleister Crowley, aki eléggé arrogáns módon kijelentette, hogy az ő vallása olyan embereknek való, akik jóval-jóval az átlag fölött állnak. Magát politikailag is "arisztokratikus bolsevistának" nevezte, amiben mindenki egyenlő, kivéve az olyan magas szinten álló emberek, mint ő, mert ők irányítanak. De az Indiában jelenlévő eretnek szekták is meg vannak győződve arról, hogy az ő utuk a lehető leggyorsabb és arról is meg vannak győződve, hogy a tradicionális, főáramú hindu-buddhista-dzaina irányzatok erkölcsi elveinek akár vallási áhítat formájában, akár anélkül történő áthágása üdvös cselekedet lehet. Itt, nyugaton is teljesen biztosak abban a mindenféle diabloista, ördögimádó, sőt, sátánista tanok követői, valamint bizonyos újpogány kultuszok követői, hogy amiket ők csinálnak, azok sokkal magasabb rangúak, mint a proli többség, aki nem élhet szinte állatias szintre süllyedve. Osho is meg volt győződve arról, hogy az ő nézetei sokkal fejlettebbek, mint a hagyományos hindu, keresztény, muszlim, buddhista, zsidó vallások nézetei. Mondhatni a new age is ebből a felismerésből indul el, miszerint ők "az új korszak követei" és ők ismerték fel mindezt.


Mire fel ez a nagy arrogancia? Mindenki tud részegeskedni, orgiákat tartani stb., ellenben nem mindenki tud ezektől erőfeszítések nélkül tartózkodni, vagy akár nem mindenki tudja mondjuk semlegesíteni az alkohol mérgét.



2023. aug. 28. 16:19
 1/9 anonim ***** válasza:
Szerintem nem attól lesz egy vallás "magasabb szintű", hogy erőfeszítéseket kell tenni vagy nem kell tenni a követéséhez. Arról nem is beszélve, hogy a kinek mit nehéz követni nagyban eltér.
2023. aug. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

#1.

Süllyedni nagyon egyszerű, de emelkedni igencsak nehéz. Ez minden esetben így van. Emberként szellemi, illetve lelki szempontból állati szintre süllyedni egyszerűbb, mint magasabb szintre kerülni. Ha az ösztöneinknek, vágyainknak élünk, akkor alacsonyabb szintre kerülünk. Ez érvényes a paráznaságra, a torkosságra, a részegességre, a lustaságra, sőt, az érzelmi szintekre is (pl. düh/harag kiengedése). Én még a világon soha nem találkoztam olyan emberrel, akinek nehézséget okozott volna orgiára menni, egy éjszakás kalandokat folytatni, részegségig inni magát, bulizni, lakomázni, érzékeknek kedvező dolgokat csinálni vagy épp rákiabálni a buszsofőrre, mert a Peti gonosz volt velem a munkahelyen.

2023. aug. 28. 18:08
 3/9 anonim ***** válasza:

"Én még a világon soha nem találkoztam olyan emberrel, akinek nehézséget okozott volna orgiára menni, egy éjszakás kalandokat folytatni, részegségig inni magát, bulizni, lakomázni, érzékeknek kedvező dolgokat csinálni vagy épp rákiabálni a buszsofőrre, mert a Peti gonosz volt velem a munkahelyen."


Furcsa én több ilyen embert is ismerek.

Például több olyan barátom is van akinek sokkal nehezebb lenne ráordítani a buszsofőrre mint segíteni egy idegenen. Számára ebben az esetben rosszat tenni nehezebb. Ahogyan olyanokat is akik nem bírnák az orgiát, egy éjszakásokat, stb. De nem is kell csak az baráti körömet nézni. Én sem tennék meg rengeteg mindent amit XY vallás bűnnek tart és nem esik nehezemre. Sőt könnyebb nem megtenni.


De ettől függetlenül mint írtam szerintem nem az adja az értékét egy vallásnak, hogy nehéz-e követni vagy sem. Ennyi erővel kitalálhatunk olyan vallást amit nagyon nehéz követni de mégis egy alávaló vallás lesz. Arról már nem is beszélve, hogy ki lesz az aki követi is azokat. Mert ugye leírni, meghatározni a szabályokat nem nehéz. Az, hogy azokat hányan követik már egy másik téma. Akkor pedig mit érnek a nagy szabályok ha a kutya se követi őket?

2023. aug. 29. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3.

A szabályok és a spirituális megfelelés fontosabb, minthogy hányan követik. Ott van például a dzsainizmus, amit a többi világvalláshoz képest is eszeveszetten nehéz követni. Mégis létezik a mai napig ez a több ezer éves vallás.


Az általad ismert emberek már a morálra hallgatnak. Ha elengednék a társadalmi, értékrendbeli, vallási és megannyi más kötöttségüket, akkor az állati természetből fakadó dolgokat nagyon könnyen megcsinálnák. De ezt nem teszik, mert miért is tennék.


A szigorú tisztaság összefügg az erényességgel, bűntelenséggel, lelki emelkedettséggel.

2023. aug. 29. 17:17
 5/9 anonim ***** válasza:

"Az általad ismert emberek már a morálra hallgatnak. "

Köszönöm az ismeretlen táv megállapítást, DE nem. Ezeknek semmi köze nincs a morálhoz, de ha nem bánod nem kezdem el egy nyilvános fórumon kielemezni a barátaim személyiségét és indokait.

2023. aug. 30. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5.

Hidd el, hogy ez nem így lenne, amennyiben soha nem léteztek volna társadalmi, filozófiai, vallási, morális, közösségi stb. szabályok... A történelem a bizonyíték rá. Az őskor elején - amikor az ember alig volt még több az állatnál - azért alakultak ki a szabályok, hogy képesek legyenek a hordák együtt élni. Viszont cseppet sem érintette meg őket egy olyan cselekedet, amivel nem ártottak a saját hordájuknak.

2023. aug. 30. 18:17
 7/9 anonim ***** válasza:

6

Azt nem érted meg, hogy az embereket sokkal több minden befolyásolja mint a morális szabályok. Vegyünk egy nagyon alap különbséget azt, hogy vannak introvertált és extrovertált emberek. Itt már van egy hatalmas különbség abban, hogy mi nehéz, mit szeret megtenni az egyik és mit a másik. De ezenkívül még van rengeteg minden.

A pszichológia sem abból áll, hogy milyen erkölcsi nézetek között nőt fel az illető.


Vegyük például a buszos példádat. Ha az illető visszahúzódóbb akkor neki kellemetlen lenne leordítani a buszsofőr fejét. De olyan emberek is vannak akik magukat hibáztatnák akkor is ha tényleg a buszsofőr a hibás. Olyanok is vannak akik sose érzik magukat hibásnak mindig hárítják.


Az emberek különbözőek a erkölcsi nézetektől függetlenül is amikben nevelkedtek. Ez pedig nagyon szélsőségesen tudja meghatározni, hogy kinek mit nehéz betartani.


Aztán még a különböző élethelyzetekre ki sem tértünk. A személyiség mellett még ez is rettentő nagy hatással van arra, hogy ki milyen "bűnt" követ el.

2023. aug. 31. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

„ Az őskor elején - amikor az ember alig volt még több az állatnál - azért alakultak ki a szabályok, hogy képesek legyenek a hordák együtt élni. Viszont cseppet sem érintette meg őket egy olyan cselekedet, amivel nem ártottak a saját hordájuknak.“


Pontosan. Ami az őskorban működött, az nem működött már középkorban, ezért megváltoztatták a kor igényeinek megfelelően. Ami a középkorban működött, az nem működött már 20. században, és ami ma működik, egészen biztos lehetsz, hogy nem fog működni 200 év múlva.

Aki ezt felismeri, és szükség esetén hajlandó felülvizsgálni a vallása rendszerét, annak érdekében, hogy az ne üresedjen ki, az mondhatjuk, hogy magasabb szinten van annál, mint aki szolgalelkűen magára kényszerít olyan szabályokat, amik a mai korban rég elvesztették az eredeti értelmüket, sőt, akár kifejezetten károsak rá, és/vagy a mostani társadalomra nézve.

Nem mellesleg, természetesen minden vallás a saját rendszerét tartja a legtökéletesebbnek, sőt, az egyedül üdvözítőnek. Ez alól 1-2 szinkretista vallás volt talán kivétel. Ki is haltak.

2023. szept. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#8.

Nem kétlem, hogy vannak olyan szabályok, amelyek kifejezetten abban a korban nyertek értelmet, de az alapvető szabályok, kifejtések, levezetések a mai napig aktuálisak. Például nem szükséges követni az ókori Izrael, meg India számára írt törvényeket olyan embereknek, akik történetesen nem indiaiak/zsidók és nem is ókoriak. De azt, hogy ne paráználkodj, ne légy indulatos/haragos, ne hazudj, ne gyűlölködj, ne gyilkolj stb. Ezek örök szabályok. A bal kéz ösvényen vannak olyan vallások, mint például a thelema, ami azt vallja, hogy a modern világban egy új korszak kezdődött, amikor már nincs szerepe a vallási doktrináknak, szabályoknak, törvényeknek, gyakorlással együtt járó fogadalmaknak. Ez nyilvánvalóan helytelen állítás, ha keresztény vagy buddhista vagy muszlim szemszögből nézem.


A manicheizmus azért halt ki, mert konszenzusosan üldözték a keresztény, a muszlim, a buddhista/taoista és a hindu világban is. Ellenben a korban világvallás volt és nagyon megijedtek tőle azok a vallási vezetők, akiknek a tanait beolvasztotta a saját hitébe a manicheizmus. Ezért hát Kínában a buddhizmus helytelen, eretnek értelmezésének mondták, ezért leborotválták a manicheus szerzetesek hosszú haját, narancs/sáfránysárga csuhát kellett hordaniuk és átszentelték a templomokat, míg mások rákényszerültek, hogy taoista szektáknak nyilvánítsák magukat. Tibetben szintén eltakarították őket, ahogy Indiában is. Nyugatabbra az iszlám eredetileg jó barát volt velük, de amikor látták, hogy második legnépszerűbb vallás az országban, akkor inkább betiltották. A kereszténységben meg nem is akarták megérteni, hogy egy teljesen különálló vallásról van szó, különálló teológiával ezért betiltották, a templomokat lerombolták és kijelentették, hogy ez egy eretnek keresztény irányzat. Ugyanakkor a Római Birodalomban előtte a kereszténységgel egyetemben volt üldözött vallás és a perzsa zoroasztrianizmus sem tűrte meg egy idő után magával együtt, pedig az híresen nagyon békés vallás. Ellenben a bahá'í hit és a szikhizmus elég hosszú ideje megélnek VILÁGVALLÁSOKKÉNT.

2023. szept. 2. 10:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!