Jól értem, hogy Mexikóban összefér a diabloizmus, a "sátánizmus", a halál, sötétség, szellemek kultusza a kereszténységgel a népi vallásban?
https://www.youtube.com/watch?v=GjtlsltA3RY
Tényleg egyszerre gyakorolják?
Még a halálkultusz (pontosabban inkább a halál angyalának tisztelete) csak-csak beleférne, hisz a zsidó vallásban, az antikhalédóni keresztény felekezetekben és az iszlámban is van halál angyala, Száriél (persze nyilván vannak, akik már ezzel sem értenek egyet). De a többi aztán végképp ellentét a szememben.
De ez amúgy náluk nem csak amolyan hülyeség, polgárpukkasztás vagy a lázadás szimbóluma, filozófiája, mint egyes modern sátánizmusokban, ateista sátánizmusokban, hanem ezt komolyan is gondolják. Áldozatot, meg felajánlást visznek ezek elé, akár vért, disznót (nyilván nem egy szent állat, attól függetlenül, hogy az Újszöv. szerint már nincs tisztátalan étel), cigarettát, egyebeket, rituálékat tartanak. De közben ott van ezek mellett a szentkép, a kereszt, a Jézus-ábrázolás, a rózsafüzér, az imakönyv, meg még a Biblia is stb. Olyat is hallottam, hogy kicsit az indiai extrém, bal kéz ösvény tantrikus szektákhoz hasonlóan azt állítják, hogy a szent vagy angyal vagy egyéb békés lény démoni külsőt ölt, hogy a bűneinkkel is Istenhez vezessen. Santa Muerte Mária, Mária Magdolna és egy azték halálistennő keveréke, akit alaposan át is színeztek népiesen. Például őt tartják többek között a paráznák, drogosok és alkoholisták védőszentjének is többek között, szentként tisztelik, aki segíthet átjutni a mennybe gyorsan és fájdalom nélkül, ugyanakkor evilági, akár az ortodox világnézet szerint elítélt dolgokat is lehet tőle kérni. Van olyan is, ahol annyira messzire nem mennek és nem mondják ki, hogy démonokat tisztelnek, csak "fekete angyaloknak"/"Fekete Angyalnak" nevezik őket/őt, akik segíthetnek az embereknek, akár szent dolgokban is. Úgy tartják, a Fekete Angyal fogja kimondani az ítéletet arról, hogy a mennybe vagy a pokolba jutnak-e. Szerintük nem az a feladata, hogy sátáni rosszba taszítson, tehát önmeghatározásuk szerint ők nem sátánisták. A pláne az, hogy Amerikában a mexikói boltokban Jézus ábrázolásai, Mária ábrázolásai, a szent család ábrázolásai, apostolok, vértanúk, szentek ábrázolásai mellett vannak Sante Muerte-szobrok is. Van olyan is, ahol Jézus, Mária, Santa Muerte és a Fekete Angyal szobrai/képei vannak egymás mellé téve, ezekbe a modern kor óta a new age is beépült és elég nagy hatást gyakorolt a környezetre. Mexikó többsége keresztény, az egyértelmű római katolikus, de azért vannak protestánsok (pl. presbiteriánus reformátusok, metodisták és neoprotestánsok) is bőven (ahhoz képest, hogy Latin-Amerika).
Ez tényleg ott mindennapos? Miért?
Mexikóban valóban tapasztalható egyfajta együttélés a népi vallás, amely magában foglalja a diabloizmust, a halálkultuszt és a szellemek tiszteletét, valamint a kereszténység között. Ezt a jelenséget gyakran szinkretizmusnak nevezik, ami azt jelenti, hogy különböző vallási hagyományok és gyakorlatok keverednek egymással.
A mexikói népi vallás gyökerei az ősi indián és az azték kultúrákhoz nyúlnak vissza, amelyeknek megvoltak saját halál- és szellemkultuszaik. Amikor a spanyol hódítók érkeztek Mexikóba, és elhozták a katolikus vallást, ezek a hagyományok és hitrendszerek összeolvadtak a spanyol katolikus vallással. Ennek eredményeként alakult ki ez a sajátos vallási keverék.
Az emberek számára Mexikóban ez a vallási keverék teljesen természetes és elfogadott. Számos mexikói keresztény, akár római katolikus, akár protestáns, gyakorolja a hagyományos katolikus vallást, ugyanakkor részt vesz a népi vallási rítusokban és hagyományokban is. Ez a hozzáállás részben az ősi indián és azték kultúrák mélyen gyökerező hatásának tudható be.
A Santa Muerte, vagyis a Szent Halál kultusza különösen elterjedt Mexikóban. Ez egy olyan vallási irányzat, amelyben a halál személyes istennőként történő tisztelése dominál. A hívők hisznek abban, hogy a Santa Muerte segíthet nekik különböző területeken az életükben, például egészségügyi problémák, szerelmi ügyek vagy biztonság kérdéseiben. Bár a katolikus egyház nem ismeri el a Santa Muerte-t, és néhányan a sátánszimbolikával hozzák összefüggésbe, sokan mégis a mindennapi élet részeként gyakorolják ezt a vallást.
Mexikóban az általad említett kulturális és vallási jelenségek valóban jelen vannak, és egyesek számára mindennaposak lehetnek. Az országban hagyományosan erős a katolikus vallás jelenléte, de egyszerre megtalálhatók más vallási és spirituális hagyományok és meggyőződések is, amelyek a mexikói népi vallás részét képezik.
Az úgynevezett Santa Muerte (Szent Halál) kultusza a mexikói népi vallásban történő jelenség, amelyben a halálat személyes entitásként tisztelik és imádják. A kultusz egyedülálló keveréke lehet a kereszténység, az aztékok hagyományai és más vallási elemek kombinációjának. Az emberek különféle okokból fordulnak a Santa Muerte-hez, és tartanak rituálékat, imádkoznak és áldozatot visznek neki.
Ez a népi vallásos gyakorlat nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden mexikói ezt követi vagy hisz benne. Mexikóban a vallási meggyőződések és hagyományok változatosak, és különféle vallási csoportok és vallási áramlatok léteznek. Az embereknek saját egyéni vallási meggyőződései lehetnek, és ezek gyakran keveredhetnek vagy egymás mellett is létezhetnek.
A vallási meggyőződések, hagyományok és vallási szokások mélyen gyökereznek a kultúrában és a társadalomban, és az egyéni vallásgyakorlás és meggyőződés szempontjából jelentős eltérések lehetnek. Az emberek szabadon választhatják meggyőződésüket és vallásukat, és gyakran egyedi módon kombinálják különböző vallási és spirituális elemeket.
Fontos megjegyezni, hogy az itt közölt információk nem teljes körűek, és nem mindenkit képviselnek Mexikóban. Vallási kérdésekben mindig érdemes mélyebben megérteni a kulturális kontextust és a helyi hagyományokat, és beszélgetni olyan személyekkel, akik ismerik és értik a helyi vallási környezetet.
Igen, több nézet keveredik egyébként nem csak Mexikóban, hanem az egész világon.
Viszont a kereszténység, azon belül pedig a katolikus irányzat úgy tanítja, a keveredés a Sátán műve és a hívőknek meg kell azt tagadniuk, ellen kell állniuk.
Ugyanis egy alapvető ellentét, egy ősi harc dúl ma is, egyre inkább. Ez az Isten és a Sátán, a jó és a rossz, a fény és a sötétség stb. harca.
A szellemi síkon az emberi lelkekért óriási harc folyik, ami kivetül az anyagi világra, az emberek gondolkodására.
Mexikó (és valójában egyre több ország, társadalom) elrettentő példája annak, hogy uralkodik az Ördög az embereken még annak is, aki nem teológia szerint közelít a kérdéshez, hanem csak tapasztalja az ottani életet, bűnözést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!