Normális, hogy vallásos családból származok, de ahogy idősebb lettem, agnosztikussá váltam?
21 éves vagyok, egyetemista. Műszaki pályán vagyok, nem hiszem hogy kiskoromban hívő lettem volna, de mostanában méginkább kételkedek. Nem érzem Isten jelenlétét, statisztikailag is sokkal valószínűtlenebb, hogy valaki kísérné az életem, sokkal több rossz dolog történik velem mint jó, ha csak a véletlenszerű dolgokat nézzük, amire nincs befolyásom.
Tervezek elmenni valamilyen ifi gyülekezetbe, hátha a kételyeimen tudna segíteni, de eddig nem beszéltem erről a szüleimnek se, meg senkinek.
Nyilván tisztában vagyok a katolikus egyház bűneivel is és hogy a kormány hogyan használja agymosásra, ahogy a többi vallást és szektát is, de ez önmagában nem indok arra, hogy nincs Isten, ez csak politika, nem Isten akarata.
Azzal is tiszában vagyok, hogy sok tudós ateista, viszont a magas IQ nem biztos, hogy korrelál ezzel. Ismerek több mensa tagot, aki nagyon mélyen vallásos. És van egy külön keresztény SIG is. Esetleg esetemben is lehet ez egy ok, mert mi mensások szerintünk kritikusan gondolkodni. De igaz, hogy ellenben a legnagyobb tudósok, pl Tesla vagy Turing, szintén ateisták voltak. És mindketten úgy gondolkodtak, ahogy egy "halandó" ember nem képes, amit mi fel sem foghatunk. Mindketten, amit elképzeltek fejben, tudták hogy működni fog, mindenféle előzetes kísérletezés nélkül, szóval nem hagytak semmit a véletlenre. És ha mindketten ki merték mondani, hogy ateisták, akkor abban lehetett valami.
Ami pedig mellette szól, hogy túl sok véletlennek kellett történnie, hogy az élet kialakuljon, főleg ilyen formában. Ahhoz, hogy az ember fejlődjön, egyik fázisból a következőbe, egy időben kellett egy hím és egy nőstény aki ugyanazokon az átalakulásokon ment keresztül. A Föld is nagyon szerencsés helyzetben van, mert épp kellő távolságban van a Naptól és a Hold nélkül is lassabb lenne a Föld forgási sebessége, amitől teljesen más lenne az időjárás is. A 21%os oxigén is fontos, mert a sokkal magasabb vagy alacsonyabb szint már élhetetlen lenne. Meg ha kialakult az élet, akkor valahonnan jönnie kellett. Mármint a kezdetekben a Föld is egy élhetetlen többezer fokos lávatenger volt. Valahonnan jönnie kellett a legelső életnek is. Vagy kis Földönkívüliek hozták a legelső életformát, szóval az űrből érkezett, vagy kell lennie egy teremtőnek.
Szóval jöhet minden, ha valakinek van kedve beszélgetni, az is.
Ezt még leírom.
És még pár vallásos koponya:
G.W. Leibniz
W.A. Mozart
L. Euler
I. Newton
G. Galilei
C. Gauss
A.L. Cauchy
J.L. Lagrange
S. Jobs
M. Zuckerberg
És pár aki nem vallásos:
A. Turing
N. Tesla
A. Einstein
S. Hawking
Neumann J.
E. Musk
B. Gates
Ezek akik először eszembejutottak, látszik hogy kb egyenlő az arány, szóval nem minden koponya ateista, csak a kettő akit én mondtam, nekik ismerem el leginkább a képességeit, mert ők nem csak elméletben dolgoztak, mint a legtöbb matematikus, hanem létre is hoztak működő szerkezeteket. Természetesen elismerem hogy Rolle vagy Cauchy, Newton, stb... is nagy koponyák voltak.
#2 igen, ezért nem is a vallásosságból akarok kiindulni, hanem inkább a hitből, ami vallás nélkül is létezhet. Csak simán a teizmus a kérdés.
Hány éves korodban jutottál végül megállapodásra?
Szia, szerintem teljesen normalis, hogy agnosztikussa valtal.
Ez sok emberrel elofordul. Az is, hogy vallasosnak nevelik es sosem hisz, vagy ha hisz, fiatal felnottkorban ateistava valik. Aztan kesobb esetleg megint hinni kezd, mondjuk kozepkorukent vagy idos korban. Vagy sosem hisz tobbe. Vagy vallasosnak nevelik, aztan keso kamasz vagy fiatal felnott koraban szembefordul az addigi hitevel, es felnott hitte alakul, amit addig mondtak neki - esetleg mas alapokra helyezve lesz vallasos.
Ugyanez a masik iranyban is lejatszodhat: ateistakbol lesznek hivok, aztan megint nem hisznek stb. Vagy ugyanannak a vilagnezetnek erosodik vagy csokken az intenzitasa.
Ha tisztaztad magadban, akkor nyugodtan vallald fel a valtozast.
Ha van kedved beszelgetni, akkor par dolgot mondanek.
Egy, hogy en pont az ellenkezo iranybol jovok: ateistanak neveltek, de mindig hittem Istenben, es erdekes, en is 21 evesen mondtam meg ezt a szuleimnek (de addigra mar rengeteget foglalkoztam vele, es jartam is kozossegbe, megismertem a Bibliat, a keresztenyseg tanitasait stb.). Mar idosebb vagyok, mint te, es eddigi eletem soran a vallas jelentosege hol erosebb volt, hol gyengebb, de a hitem megmaradt. Vallas es egyhaz szempontjabol ugyan kerestem a helyem, de ahogy irod, a hit es az egyhaz (vallas) nem teljesen ugyanaz.
Masik, hogy egy dologra figyelj. Az ateizmus neha szereti ugy tálalni magat, hogy az az okos, intelligens emberek vilagnezete. Igy aztan aki okosnak tudja vagy szeretné tudni magat, esetleg hajlik ennek elfogadasara, plane ha amugy is ateista. De ez csak a "brand". Eloszor is, a termeszettudomanyos Nobel-dijat volt, hogy egyik evben ateista, masik evben istenhivo kapta, es nagyon sok hivo tudos van. Masreszt nemcsak a termeszettudomany vagy a muszaki tudomany "okossag", leteznek tarsadalomtudomanyok is, es muveszet stb. Az istenhitre nagyon sok iranybol juthat valaki: probalhatja logikusan levezetni, de mehet az intuicioi utan is, vagy erkolcsi igazsagok keresese soran, illetve lelki elmenyek hatasara alakul ki a vilagnezete. Vagy a masok segitesenek melyebb igenye vezeti el a vallashoz, vagy a miszterium vonzza, amire megint csak vagy nyitott valaki szemelyisegebol fakadoan, vagy nem. Az eletben nagyon sok dolgot nem logika vagy bizonyitasok alapjan dontunk el, es azok ugyanolyan ervenyesek lehetnek.
Vegul pedig: korulbeluli vilagnezete minden embernek van, az atlagnal alacsonyabb intelligenciaju, iskolazatlanabb emberek kozott is vannak ateistak, agnosztikusok es hivok is. Esetleg nem foglalkoznak vele szisztematikusan vagy tudatosan.
Mindezt azert mondom, hogy ne engedj annak a csabitasnak, hogy magadat esetleg okosabbnak tartsd a hivoknel. Sok vallasos merev, bigott, tiszteletlen es hallani sem akar masrol, tudom. Ennek a megfeleloje az a "militans" ateista, aki akkor boldog, ha egy hivovel vitazhat.
A ferjem es en is eleg intelligensek vagyunk, neki 158-at szoktak merni, es ateista. Ezzel a vilagnezeti kulonbseggel nagyon jol elvagyunk kezdettol fogva. Sajat tapasztalatom tehat, hogy igazan intelligens ember nem szorul ra, hogy a masikat gyozkodje vagy akar provokalja, egyik iranybol sem.
Ha mar biztosan tudod, es a szuleidnek el akarod mondani: mint irtam, voltam ilyen helyzetben. Akkor mondd el, amikor viszonylag nyugodt a legkor, egyik sem stresszel mason, nem beteg, nem hullafaradt stb. Mondd egyszeruen, roviden, de hatarozottan. Valaszolj a kerdeseikre, de ereztesd, hogy nem nezed le oket vagy a vilagnezetuket. Lehet, hogy eloszor negativan reagalnak majd ra, plane ha semmit nem sejtettek. Lehet, hogy megijednek, vagy le akarnak beszelni. Legyen az elso reakcio az elso reakcio, nem biztos, hogy mindig azt fogjak gondolni vagy mondani, amit elso sokkukban mondtak. Ha az egyikojuk "konnyebb eset", akkor mondd el annak, hatha ketten jobban meg tudjatok mondani annak, akinek fontosabb a vallas.
Tehat a valasz a kerdesedre: normalis!
#6 persze szíbesen beszélgetek itt is vagy akár privátban is :))
Nem is hiszem, hogy az ateisták okosabbak, a felsorolás alapján is elég sok matematikus teista volt.
Azért inkább nem művészeket írtam, mert az IQ-t szokták felhozni, mint érv, de ahogy látszik az sem jelent semmit. A saját IQmmal sem vagyok pontosan tisztában, de lehet akinek alacsonyabb annak van igaza velem szemben, mert nem ez a tényező dönt el egy ilyen kérdést. De hogy a témánál maradjak, ahogy mondtam is, Teslának egy olyan volágszemlélete volt, amit mi sosem érthetünk. Olyan ez, mintha minden ember színvak lenne, kivéve ő. Vagy mindenki 2 dimenzóban lenne képes látni, ő viszont háromban. Ha az ő szemével látnám a világot, lehet rögtön rájönnék az igazságra is, de ez nem adatott meg nekem.
Szerintem ha egyszer teljesen ateista lesz belőlem, utána nagyon erős érv kell, hogy megtérjek újból, mert amíg nem vagyok biztos, addig maradok kételkedő.
Szüleimnek csak akkor szeretném elmondani, ha biztos leszek benne, szerintem megértőek, viszont már bérmálkoztam és akkor sem volt túl erős a hitem, lehet így nem is számít hivatalosnak, mert az esküt amikor mondam, nem gondoltam teljesen komolyan.
(6-os vagyok)
Ha lesz még kérdésed, írhatunk privátban is (de ma mar biztos nem, már most alszom...).
Még ahhoz, amit irsz, hogy tul sok mindennek kellett egyutt lenni, nemcsak az elet, hanem egyaltalan a univerzum letrejottehez, hogy veletlen legyen. Ez az a dolog, amire sok ateista azt mondja, hogy nos, igen, ebben van valami.
A vallaskritikanak pedig az millio dollaros kerdese, hogy ha Isten letezik es jo, akkor miert van ennyi szenvedes a vilagon, ami az embereket onhibajukon kivul eri.
En ugy gondolom, hogy ha csak racionalisan gondolkodnank, akkor mind agnosztikusak lennenk. Csak az emberi elme megsem csak racionalis, es az ilyen fajta eldontetlenseget nem viseli mindig jol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!