Nem ki, hanem kik.
Ez még vallás alapon sem kérdés.
Az a kérdés hogy mitől írták a bibliát.
A nepmeseket kik irtak?
A Biblia konyveit sem irta senki, csak nehanyan lejegyeztek az akkoriban kozszajon forgo torteneteket. Aztan ezek kozul a szentebb hangvetelueket osszeszerkesztettek egy konyvbe, igy lett a Biblia.
Ki írta a Bibliát?
A Biblia első könyvét, a Teremtésről szóló könyvet hagyományosan Mózesnak tulajdonítják, egy zsidónak, aki körülbelül 3500 évvel ezelőtt élt. Ami magát a Bibliát illeti, a Szent Iratok többi részének a megírásában hozzávetőleg 40 különböző életpályájú férfi osztozott, ennek eredményeként a Biblia 66 összegyűjtött könyvből, vagy felosztott részből áll. Ezek az emberek azonban nem tekintették magukat a Biblia valódi szerzőinek. Az egyik író ezt mondta: „A teljes írás Istentől ihletett” (2Timótheus 3:16). Egy másik ezt írta a Biblia íróiról: „Istentől szóltak emberek, amint a szent szellem vezette őket” (2Péter 1:21).
Ez az írnokok vagy titkárok kategóriájába helyezi az írókat, akiket Isten irányított, vagy vezetett. A Biblia szerint az író általában megválaszthatta a saját szavait, amikor az Istentől kapott felvilágosítást megfogalmazta (Habakuk 2:2). Ezért taláható meg oly sok írói stílus végig a Biblián keresztül. Az írást azonban mindig Isten irányította.
Honnan tudjuk, hogy kik írták a Bibliát?
A Biblia válasza
Sokak szerint nem tudhatjuk biztosan, hogy kik írták a Bibliát. Maga a Biblia azonban gyakran egyértelműen azonosítja az írót. Bizonyos részei például így kezdődnek: „Nehémiásnak. . . szavai”, „Ézsaiásnak. . . látomása”, „Jehova szava, melyet Jóelnek. . . mondott” (Nehémiás 1:1; Ézsaiás 1:1; Jóel 1:1).
A legtöbb bibliaíró elismerte, hogy az egyedüli igaz Isten, Jehova nevében írt, és tőle kapott irányítást. A Héber iratok megírásában részt vevő próféták több mint 300-szor kijelentették: „ezt mondja Jehova” (Ámós 1:3; Mikeás 2:3; Náhum 1:12). Más írók angyalok közvetítésével kapták meg Isten üzenetét (Zakariás 1:7, 9).
A Bibliát mintegy 40 férfi írta egy 1600 éves időszak alatt. Némelyikük több bibliai könyvet is írt. A Biblia voltaképpen egy 66 könyvből álló kis könyvtár. A Héber iratok, melyet sokan Ószövetségnek neveznek, 39 könyvet tartalmaz, a Keresztény görög iratok pedig, melyre gyakran Újszövetségként utalnak, 27-et.
Tévhitek Isten nevével kapcsolatban
Tévhit: Azok a bibliafordítások, melyek a „Jehova” formát használják, betoldották a szövegbe ezt a nevet.
Tény: A tetragram, vagyis az Isten nevét jelölő négy héber betű mintegy 7000-szer fordul elő a Bibliában. d A legtöbb fordításból önkényesen eltávolították Isten nevét, és olyan megnevezésekkel helyettesítették, mint amilyen az „Úr”.
Tévhit: A mindenható Istent nem kell külön néven megnevezni.
Tény: Maga Isten ihlette a Biblia íróit arra, hogy több ezerszer leírják a nevét, és elvárja az imádóitól, hogy használják azt (Ézsaiás 42:8; Jóel 2:32; Malakiás 3:16; Róma 10:13). Sőt, elítélte a hamis prófétákat, akik megpróbálták elfeledtetni a nevét a népével (Jeremiás 23:27).
Tévhit: A zsidó hagyományt figyelembe véve ki kell hagyni Isten nevét a Bibliából.
Tény: Az igaz, hogy egyes zsidó írnokok nem voltak hajlandóak kimondani Isten nevét, de nem hagyták ki azt a Bibliáról készített másolataikból. Másrészről pedig Isten nem helyesli, ha olyan emberi hagyományokat követünk, melyek ellentétesek a parancsaival (Máté 15:1–3).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!