Halálunk életünk kezdete óta elvan rendelve vagy halálunkat mi alakítjuk életvitelünkel vagy véletlen az egész halálhoz vezető út?
Is-is.
Vannak adottságaid, képességeid - és vannak külső körülmények is.
A protestánsok, azon belül ha jól tudom a reformátusok vallják a kettős eleve elrendelés elvét, ami igen, azt mondja, hogy Isten eleve eldöntötte nagyvonalakban az életünket és ezzel azt is, hogy a Mennybe vagy a Pokolba kerülünk e, a szabad akaratot teljesen kizárva.
Én katolikus vagy, én nem egy ilyen Istenben hiszek. Szerintem ez nem lenne igazságos, de szerencsére ez nincs is így. Isten szabad akaratot adott nekünk és mi dönthetünk, hogy kit választunk. A jót, vagy a rosszat, a Sátánt, vagy Istent, a Poklot vagy Istent országát.
Ami a halálhoz vezető utat illeti tehát minden téren szabad akaratunk van, de Istennek van velünk egy terve. Ezek az úgynevezett hivatások. Hivatás lehet, hogy családos, vagy szűzi életet élsz, lehet munka, lehet munka melletti elfoglaltság, stb. Ezeket Isten felkínálja, a mi dolgunk, hogy megértsük, hogy ezt akarja és meg is lépjük amit kell. Viszont ez nem egy könyvben előre megírt dolog, hogy teneked ezt kell csinálnod és pont, mindegy te mit akarsz. Itt is szabad akaratod van. Elfogadhatos a meghívást a hivatásodra, de cselekedhetsz másképp is. Az általános tapasztalat viszont az, hogy az az igazán boldog ember, aki megtalálta a hivatását és Istennel összhangban él.
Szia
Rengeteg minden befolyásolhatja egy ember életét.
A bölcs Salamon ezt modta: „Megfordultam, hogy lássam a nap alatt, hogy nem a gyorsaké a versenyfutás, és nem az erőseké a csata, sem a bölcseké az eledel, sem az értelmeseké a gazdagság; a kedvesség sem azoké, akiknek ismeretük van, mert az idő és az előre nem látott események érik mindannyiukat” Prédikátor 9:13.
Milyen gyakran történnek váratlan dolgok: A győzelemre esélyes atléta megsérül és az esélytelenebb győz. Egy szeszélyes baleset pénzügyi romlást hoz a becsületes üzletemberre, becstelen versenytársának ezzel utat engedve a meggazdagodáshoz. De Salamon a végzetnek tuladonította-e ezeket a visszásságokat? Egyáltalán nem. Ezek egyszerűen az „idő és az előre nem látott események” következményei.
4.Hsz!
Igen,Kálvin János tanította a kettős predesztináció téves, nem biblikus elképzelését,de a Református egyház mintegy 100 éve elvetette azt.
Igen,sok református pap,egyháztag hiszi a már elvetett nézetet.
Én,református lelkészként,csak az egyszerű predesztinációt tanítom: Isten,a világ megalapítása előtt predesztinálta(eleve elrendelte)a bűn megoldását,egyszülött Fia -lénye egy darabja-áldozatát.
Bár tudja a múltat,jelent és jövőt,azt jóra igyekszik segíteni,de senkinél nem hágja át annak szabadakarati döntését.
Csak az a baj, hogy ez nem stimmel.
Mivel ELŐRE tudja, hogy mit teszel majd, ezért a végtelen tudásával tudta volna úgy alakítani a világot, hogy mindennek - mondom: MINDENNEK - jó eredménye legyen.
Nem így csinálta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!