mint amit az 1. irt, plusz
az istenhit teizmus, tehat valamilyen isten vagy istenek letezeserol valo szemelyes meggyozodes
a vallas a hitgyakorlas kozossegi formaja, doktrinakkal, tanitasokkal, ritualekkal, pl. keresztenyseg
az egyhazak pedig intezmenyek, amelyek a kulonbozo felekezetek tanitasa szerint lehetove teszik a hit gyakorlasat, pl. romai katolikus egyhaz, magyar reformatus egyhaz
A hit lelki, a még meg nem ismert tapasztalat iteraciója a már megismert spirituális tapasztalat alapján.
A vallás csak emberi alkotás, a hívő emberekből kiaknázhatók rendszerbe foglalásának elbukó emberi szervezete.
Hit
A Szentírás ezt mondja nekünk: „A hit a remélt dolgok biztosítékon alapuló várása, a nem látható valóságok nyilvánvaló bizonyítása” (Héb 11:1).A „hit” szó a görög piʹsztisz szó fordítása, mely elsődlegesen a bizalom és a szilárd meggyőződés gondolatát hordozza. A szövegkörnyezettől függően a görög szó azt is jelentheti, hogy ’hűség’ és ’hűségesség’ (1Te 3:7; Tit 2:10).
Vallás
Meghatározás: Imádati forma. Felöleli a vallásos magatartás, hitnézetek és szokások rendszerét; ezek lehetnek személyes jellegűek, vagy lehetnek egy szervezet által helyeseltek. Általában a vallásban megtalálható az Istenbe vagy több istenbe vetett hit, de az imádat emberekre, tárgyakra, vágyakra vagy bizonyos erőkre is irányulhat. Sok vallás a természet emberi tanulmányozásán alapul. Vannak kinyilatkoztatott vallások is. Van igaz, és van hamis vallás.
A Magyar értelmező kéziszótár szerint a következő definíciók állnak fenn.
Hit:
Vallás:
Gondolkodtam azon, hogy ne linkeljem be mindkettőt, mert a kérdésedre nem ad jó választ, ha linkelem az előbbi lapokat, de végül úgy ítéltem meg, hogy megteszem. Hivatalosan legalábbis ezek a magyar nyelvben az adott szavak értelmezései.
A személyes gondolatom a következő:
A hit az, hogy hiszel valamiben, valami bekövetkezésében, valami/valaki létezésében, valakinek az ígéreteiben. Ahogyan az egyik válaszoló idézte a Bibliából, "A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés." (Károli-fordításban. És ott Zsid-del rövidítik.)
A vallás pedig a következőket jelenti az én értelmezésem szerint:
-Az, hogy a száddal megvallod a hitedet. A Biblia szerintem ilyen értelemben használja.
-Egy bizonyos szokás-, hagyomány-, szabály- és elvrendszer, ami (alapvetően) meghatározza egyes emberek, közösségek világnézetét, viselkedését, gondolkodásmódját.
Megjegyzem még, hogy a vallást sokan keresztény közösségekben negatív értelemben szokták használni. Mintegy ellentétben a hittel. Úgy szokták használni sokszor, hogy az a "vallásos", aki túl nagy jelentőséget tulajdonít a saját cselekedeteinek. És akik gyakran nem hisznek valósággal, hanem csak tartanak egy szokásrendszert, elvrendszert.
És az él hitből, aki hiszi hogy Jézus Krisztus az Isten fia és az őbenne való hit által kegyelemből van örök életünk és Isten már szeretett minket kezdettől fogva. A fiát is ezért adta oda értünk. Hogy éljünk a Krisztus által. Mert ennyire szeretett bennünket.
Jó például szolgálnak a farizeusok és Jézus vitái a Bibliában gyakran. Ezek többször is jó példát szolgáltattak arra, hogy mi a különbség az efféle vallásosság és a hit között. A farizeusok gyakran bizonyos szokások, cselekedetek megtartásának túl nagy jelentőséget tulajdonítottak - még akkor is, ha azok már elfajultak és a hit/szeretet/irgalmasság ellen mentek. Míg Jézus a hitet és Isten szeretetét, a felebaráti szeretetet és az irgalmasságot helyezte előtérbe.
(Ez olyan is, minthogy Isten törvénye azért van, hogy jó legyen az embereknek. A farizeusok a követelményt nézték és a szabályt, Jézus pedig a célt és az okot a szabály mögött. Hiszen nyilván Isten okkal és céllal hozta létre a törvényt. És utóbbi szemlélettel jobban Isten akarata szerint lehet tenni. Isten törvénye pedig a szeretet:
Szeresd az Urat a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, teljes elmédből és minden erődből;
Szeresd embertársadat, mint önmagadat!
Aki ezeket megtartja, az mindent ami szükséges megtart és Isten szerint cselekszik. Máté 22:35-40)
Lásd pl. a szombati gyógyítások, szombati kalásztépés, vagy a kézmosás témájával kapcsolatos vitáikat.
(Máté 12:1-14
Lukács 13:10-17
János 5
Márk 7:1-16 - Ezt a fejezetet célszerű tovább is elolvasni.)
Végezetül még idemásolom Márk evangéliuma 7. fejezetének egy szakaszát:
"Ő pedig felelvén, monda nékik: Igazán jövendölt felőletek, képmutatók felől Ésaiás próféta, amint meg van írva: Ez a nép ajkaival tisztel engem, a szívök pedig távol van tőlem.
Pedig hiába tisztelnek engem, ha oly tudományokat tanítanak, amelyek embereknek parancsolatai." Márk 7:6-7
#5-ös vagyok.
A válaszom legvégén található idézet Jézustól van. Ezeket némely farizeusoknak és írástudóknak mondta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!