A kereszténységben vannak az étkezéssel kapcsolatos útmutatások a böjtökön kívül?
Szinte minden másik vallásban vannak.
A buddhizmusban, a hinduizmusban, valamint a taoizmusban nyilván az ahimsa, vagyis a nem-ártás. Ebből adódik, hogy sokan vegetáriánusok, mások úgy értelmezik, hogy csak akkor nem lehet húst fogyasztani, ha kimondottan érted ölték meg az állatot, és te ezt látod, hallod, vagy pedig tudod.
A zoroasztrianizmus követői általában nem esznek sertéshúst, vagy semmilyen másmilyen húst, és vegetáriánusok.
A judaizmus és az iszlám szabályai eléggé szigorúak, lásd: kóser konyha és hálál konyha. Valószínűleg még Ábrahám idejéből, az ősi Mezopotámiából származnak bizonyos alapelvek, hisz nyilván Ábrám is sok mítoszt vett át innen, viszont monoteista világnézettel. Tehát már akkor is, ott is voltak étkezéssel kapcsolatban útmutatások, ahogy Egyiptomban is.
A kereszténységben is vannak ilyen útmutatások, ha nem is szigorúak?
#1.
Pontosítok. Ugaritban volt az anyatejes atrakció. A görögöknél meg a püthagorasziak voltak vegetariánusok.
Olyan típusú nincs, hogy bizonyos ételek mindig tiltottak, mert pl. tisztátalan.
"Semmi, ami kívülről megy be az emberbe, nem teheti őt tisztátalanná, hanem ami az emberből kijön, az szennyezi be az embert." (Mk 7,15) Jézus ezzel úgymond megtisztított minden ételt. Ételekkel szemben, ami beszennyez, az belülről fakad, a szív mélyéből.
Ahogy írtad, a böjti fegyelem az egyetlen előírás, de ennek a módja egyébként változott, pl. nem egységes a keleti és nyugati kereszténységben sem.
Illetve ahogy írták, a mértékletesség az egyik sarkalatos erény. Persze, mértékletesek nem csak az evésben tudunk lenni. Mértékletességben arról van szó, hogy az ember a javait (ez lehet akár étel is, de nem csak) az igazságosság rendje szerint használja föl, hogy ne ösztönből, hanem az igazságsosság szerint éljünk, cselekedjünk. Mértékletesség erénye lenne pl. az is, hogyha a világ tehetősebb része visszafogná a fogyasztást.
Ahogy ötös írja. Nem az fertőzteti meg az embert, ami a száján bemegy, hanem ami a száján kijön.
A böjt lényege sem az étel, hanem az, hogy a szellemi táplálékra is figyeljünk. Az nem elég önmagában, hogy ma nem eszel semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!