Találtak már valamit a régészek egyiptom zsidóirol?
Elég roluk néhány emlités is.
Ja is biblia nem számit. Csak is kizárolag egyiptomi szövegek.
Nem azért de a muszlimok is elfogadják a Héber Bibliát nem?
Kedves Drakula nem értelek.
Kedves Drakula,
Nagyon örülök a kérdésednek! Egyik kedvenc témám az egyiptomi kivonulás. Ajánlom szíves figyelmedbe David M. Rohl brit egyiptológus könyveit, aki az Institute for the Study of Interdisciplinary Sciences (ISIS) volt igazgatója. Az 1980-as évek elejétől az ókori Egyiptom és Izrael kronológiai viszonyainak újragondolásával, új periodizáció és időrend felállításával foglalkozik.
Disszertációjának témája az egyiptomi Harmadik Átmeneti Kor kronológiájának felülvizsgálatáról szólt. Elnöke lett a Sussex Egyiptológiai Társaságnak (SES), és szerkesztője az Eastern Desert Survey Riportnak. 1990-től az egyiptomi keleti sivatag régészeti felmérésének vezetője. 1995-ben jelent meg a Fáraók és királyok című könyve, amely egy csapásra ismertté tette a nevét régészkörökben is, és az érdeklődők szélesebb körében is.
Magyarul megjelent könyvei:
Legendás civilizációk; ford. Vágó Tímea; Gold Book, Debrecen, 2000
Fáraók és királyok. A Biblia – a mítosztól a történelemig. Az idő próbája; ford. Vágó Tímea; Gold Book, Debrecen, 2001
Az elveszett testamentum. Az Éden kertjétől a fogságig – a Biblia népének ötezer éves történelme; ford. Tamás Gábor; Gold Book, Debrecen, 2004
Avarisz urai. A nyugati civilizáció legendás eredetének feltárása; ford. Kmilcsik Ágnes; Gold Book, Debrecen, 2010
Csak hogy mennyire sokmindent találtak, a legjobb példa az un. Bahr Juszuf-csatorna, melyet a Bibliai Józsefről neveztek el.
Részletesen itt olvashatsz erről még: [link]
Üdv. Péter
"fecni sincs róla az egyiptomi forrásokban."
Azért nekem valahonnan úy rémlik, hogy egy nagy csomó kõtábla a British Museumban van és ezek többsége máig nins feldolgozva. Haladnak vele, de nem lehet felfújni.
Szóval attól, hogy vmi még nins egyiptomi forrásokban, idõvel lehet.
#5
Akkor idővel előkerülhet róla valami. Bár a hìvőkkel folytatott vitámban általában az olyasmi lenni az érv, hogy az egyiptomiak eltűntették Mózes nevét, az országot ért csapások miatt.
Ezt az érvet azonban nem fogadom el. Egy ember, aki évtizedeket élt Egyiptomban hercegként, nem tűnik csak úgy el. Valahol rajta kell lenni a nevének.
#4 voltam
#8
Pont erről beszéltem az előző kommentekben, hogy egy herceg nem tűnik el, csak úgy nyomtalanul. Ha Mózes létezett, bizonyára van róla valamilyen ismeretlen forrás.
Egyébként már csak azért is lenne érdekes, ha előkerülne róla valamilyen bővebb leírás, mert össze tudnánk hasonlítani a Tórával/zsidó hagyományokkal.
1-es
Nem azért kérdeztem mert cáfolni akarom hogy mózes létezett volna.
A mi hitűnk szerint is ott volt egyiptomban.
Pont emiatt kérdezem.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!