Mennyire igaz az, hogy a politeista vallások sokkal emberségesebbek, liberálisabbak, elfogadóbbak, békésebbek, mint a monoteisták?
A (ha jól tudom) amerikai, de több nyelven elérhető Quora nevű oldalon olvastam egy válaszolótól egyszer, hogy a politeisták sokkal emberségesebbek, liberálisabbak, elfogadóbbak, békésebbek, mint a monoteisták. Azt írta, hogy az erőszak Egyiptomban is az Aton-kultusz alatt jelent meg, előtte egy békés, liberális, mindenkivel szemben toleráns, nyitott társadalom volt. Amikor ez lett az egyetlen hivatalos isten, akkor egy maradi, erőszakos országgá kezdett válni. Miután újra elfogadták a többi istent, újra egy békés, szabad társadalom lett. A zsidók is mindig a monolátriájuk, valamint monoteizmusok miatt voltak agresszívek, zárkózottak, konzervatívak. A perzsák is szerinte a keményen dualisztikus monoteizmusuk miatt voltak ennyire haragvók és harciasak. Szerinte a kereszténységet és az iszlámot már említeni sem kell.
Azt írta, hogy a politeizmus általánosan pozitív jelzőkkel bír.
Ez tényleg igaz?
A monoteizmus-politeizmus megkülönböztetés egy modern kategorizálás. Valójában a kettő között nem számbeli, hanem strukturális különbség van. Mindkettőben megjelennek a különböző princípiumok, azaz határos fennhatósággal bíró, tudatos, szellemi létezők, azaz szellemfejedelemségek, istenek. A különbség az, hogy a politeizmusban ezek versengenek, még akkor is, ha van főisten a pantheonban. A monoteizmusban viszont minden egyetlen (!) hierarchiában van. Ezért is hajlamosak a politeista vallások fejlődésük során egyre monoteisztikusabb vonásokat felvenni (pl. hinduizmus), mivel a megismerés tágulásával felismerik az emberek, hogy az azelőtt egymással versengő, egymástól függetlennek tűnő princípiumok valójában egy mélyebb módon mégis összefüggnek.
Hogy a politeista vallások elfogadóbbak lennének, azt erősen vizatnám. Az emberáldozat eléggé áthatja a politeista kultuszokat, jelen volt a rómaiaknál (gladiátor-viadalok eredetileg szakrális emberáldozatok voltak, amiket temetéseknél mutaztak be), a keltáknál, a germánoknál, a hindu vallásokban (Káli-kultusz, Dzsagannáth).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!