Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mennyire igaz az, hogy a...

Mennyire igaz az, hogy a politeista vallások sokkal emberségesebbek, liberálisabbak, elfogadóbbak, békésebbek, mint a monoteisták?

Figyelt kérdés

A (ha jól tudom) amerikai, de több nyelven elérhető Quora nevű oldalon olvastam egy válaszolótól egyszer, hogy a politeisták sokkal emberségesebbek, liberálisabbak, elfogadóbbak, békésebbek, mint a monoteisták. Azt írta, hogy az erőszak Egyiptomban is az Aton-kultusz alatt jelent meg, előtte egy békés, liberális, mindenkivel szemben toleráns, nyitott társadalom volt. Amikor ez lett az egyetlen hivatalos isten, akkor egy maradi, erőszakos országgá kezdett válni. Miután újra elfogadták a többi istent, újra egy békés, szabad társadalom lett. A zsidók is mindig a monolátriájuk, valamint monoteizmusok miatt voltak agresszívek, zárkózottak, konzervatívak. A perzsák is szerinte a keményen dualisztikus monoteizmusuk miatt voltak ennyire haragvók és harciasak. Szerinte a kereszténységet és az iszlámot már említeni sem kell.


Azt írta, hogy a politeizmus általánosan pozitív jelzőkkel bír.


Ez tényleg igaz?



2022. júl. 16. 11:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk az aztékok politeista vallását nem mondanám emberségesebbnek a kereszténységnél.
2022. júl. 16. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Semennyire. Ez nem attól függ, hogy az illető politeista vagy monoteista.
2022. júl. 16. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Drakula ***** válasza:
75%

Emberségesebb?

Majd hogy nem az ősszes politeista vallásban ember áldozat van.

Az azték/inkáknál volt a legtöbb.

De egyiptomot se hagyuk ki (ami aton előtt is után is szintén háborúzott)

ha a fáraó meghalt az összes szolgáját kinyirták hoy aztán vele temessék el őket. Ez meg található a hunoknál is (lásd, Gárdonyi géza:Láthatatlan ember).

Is azt megjegyezném hogy büntetések (kinhalál, csonkitás, verés) meg a büntetések okaival (isten káromlás, házasságtőrés) sem jobbak.

Volt valami görög filozofus akit isten káromlásért végeztek ki.

[link]

2022. júl. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
0%
Azért a régi hitvilágokat ne egy regény alapján próbáljuk már rekonstruálni :)
2022. júl. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
86%
Az óegyiptomi emberáldozat se igaz, max. nagyon az elején. Azért voltak tele kis ember, állatszobrokkal, mert ezek helyettesítették az ember-állatáldozatokat.
2022. júl. 16. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
mmint a piramisok voltak tele :)
2022. júl. 16. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
75%

Jelenleg a hinduizmussal lehetne osszehasonlitani a monoteista vallasokat, hogy békésebb, liberálisabb, mindenkivel szemben toleránsabb, nyitottabb társadalom-e pl. India, mint a keresztenyek, vagy a vele szomszedos iszlam koztarsasag, Pakisztan.

Ezt nem tudom megitelni, nem tudok eleget roluk. Egymassal hatarhaboruik vannak, es Indiaban is borton var azokra, akik azt mondjak magukrol, hogy ateistak.

Egyebkent ez a "monoteizmus", mint fogalom, csak a keso kozepkorban kezdett megjelenni. Eloszor is, a politeizmusokban is mindig volt egy foisten, akinek a tobbi ala volt rendelve. Masreszt az okori monoteizmusban, pl. zsidok, szinten tobb isten letezeseben HITTEK, csak megtiltottak nekik, hogy azokat is imadjak. A nepek tulajdonkeppen versenyeztettek egymassal az isteneiket, a viragzo, gazdag nepek istene erosebb volt stb., es ez adott nekik identitast.

Egyes kutatok szerint a kora keresztenyek is hittek mas istenekben (a demonokban), akiket nem imadtak, es csak i.sz. III-IV. szazadban alakult ki tisztan, hogy csak egy isten van.

Masreszt sok szempontbol a keresztenyseg sem egyistenhit, hiszen a Szentharomsagban hiszunk, es sok politeizmusnak is csak ennyi a lenyege: egy istennek tobb megjelenesi formaja van.

A romai katolikus vallasrol is lehet allitani egyesek szerint, hogy a Szentharomsagon tul szinte istennokent tisztelik Szuzmariat (Mennyek Kiralynoje, Istenszulo), es szentek egesz seregehez is lehet fordulni kozbenjarasert. Ok persze nem istenek, hanem kulonleges emberekbol lett kozbenjarok, de megis, rajtuk keresztul lehet megkozeliteni azt az egy istent, es sok politeizmus szinten ez: van EGY igazi isten, annak kulonbozo megnyilvanulasi formaja, plusz nem isteni statuszban levo "valakik".

Pl. ha egy katolikus zenemuvesz kitesz a lakasaban egy Szt. Ceciliat abrazolo szentkepet, aki a zene szentje: nem istenkent imadja, de megis tobbre tartja, mint egy regen elt embert, es kulonleges figyelemben reszesiti.

Ezt most (megint) NEM a romai katolicizmus ellen irom, ugyanez vonatkozik az ortodokra, az anglikanok egyes csoportjai es vilagszerte sok evangelikus egyhazban tisztelnek szenteket es tisztelik Mariat.

Csak azt mondom, hogy a politeizmus igazabol nem volt annyira kulonbozo attol, amit ma monoteizmusnak tartunk.

Igazabol a kesobb letrejott iszlam az egyetlen igazi monoteista vallas.

2022. júl. 16. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

"Masreszt az okori monoteizmusban, pl. zsidok, szinten tobb isten letezeseben HITTEK, csak megtiltottak nekik, hogy azokat is imadjak. A nepek tulajdonkeppen versenyeztettek egymassal az isteneiket, a viragzo, gazdag nepek istene erosebb volt stb., es ez adott nekik identitast.


Egyes kutatok szerint a kora keresztenyek is hittek mas istenekben (a demonokban), akiket nem imadtak, es csak i.sz. III-IV. szazadban alakult ki tisztan, hogy csak egy isten van."


Ez azért eléggé nagy badarság.


A zsidók kezdetben tényleg monolatrikus vallást követtek, ami azt jelenti, hogy egyetlen istent imád, illetve tisztel, de a többivel igazából nem foglalkozik, sőt, az imádatukat tiltja. A zsidóknak tényleg voltak hitehagyásaik, például Salamon király utódainál, mivel Salamonnak volt jó pár külföldi felesége, akik hozták magukkal az isteneiket, a leszármazottak pedig úgy cselekedtek, mint a körülöttük élő népek, viszont ezeket időről időre kitisztították a vallásból (lásd: Illés és a Baál-próféták, Baál-papok, aki egy föníciai-kánaánita istenség volt, és Akháb király föníciai felesége, Jezabel hozta magával). Tehát a zsidók mindig egy istenséget imádtak hivatalosan, de hitehagyásból átvettek a szomszédos népektől is bizonyos kultuszokat. Viszont a babiloni fogság után a zsidók szigorúan monoteistává váltak, és a többi istenséget nem csak démonizálták/figyelmen kívül hagyták/JHVH ellenségének tartották, hanem a létezésüket is tagadták. A kereszténység pedig világ életében monoteista volt. Nagyon nagy elvetemültség többistenhitűnek beállítani a kereszténységet BÁRMILYEN szakaszában. Eleve a zsidók és a perzsák (amely két társadalom ugye a gyökere volt) ekkor már szigorú monoteizmust gyakoroltak.

2022. júl. 16. 14:56
 9/13 A kérdező kommentje:

A Szentháromság egyetlen istenség három személyben. Máriát pedig soha az életben nem imádták. Az imádat jele az áldozatbemutatás, ami a kereszténységben kenyér és bor. Soha nem ajánlottak fel áldozatot Máriának.


Az már nem politeizmus, ahol egy igaz isten van, meg sok példás ember... :-D Politeizmus: több isten imádata.


Egy üdvözült embernek tartja, semmi másnak.

2022. júl. 16. 15:00
 10/13 A kérdező kommentje:

Az iszlám is rettenetesen tiszteli a prófétákat, és a példás hívőket. Máriának például náluk is hatalmas tisztelete van.


[link]


Egy kis videó a témában: https://www.youtube.com/watch?v=fXU0YxUE054

2022. júl. 16. 15:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!