Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ősmagyarok vallása hatott...

Az ősmagyarok vallása hatott valamennyire a magyar kereszténységre?

Figyelt kérdés

A tibetiek és a mongolok eredetileg ázsiai, őshonos vallásokat követtek, majd később vették fel a buddhizmust, és sok helyen kimutatható az ősi vallásuk maradványa, a későbbi buddhizmusukban is, csak itt már beleépítve, és nem annyira intenzíven.


A törököknek szintén eredetileg egy ázsiai gyökerű, közel-keleti hatásokkal gazdagított, saját vallásuk volt, ezt követően vették fel az iszlám vallást. Náluk is vannak látható nyomai az ősi vallásnak a mostani, muszlim vallásgyakorlatban.


A főként Oroszország területén élő északi népek ortodox kereszténységében is vannak olyan ősi, náluk autentikusan jelenlévő szellemek, amelyek egyértelműen abból az ázsiai vallásból erednek, amit a kereszténység felvétele előtt követtek.


Persze nem azt jelenti, hogy ők ne lennének keresztények, muszlimok vagy éppen buddhisták, csak azt, hogy a népi vallásosság megtartott néhány, pár olyan dolgot a régi tanításokból, ami nem volt ellentétes a későbbi vallással, és jól bele tudták illeszteni.


Azért pont ezeket a népeket hoztam fel, mert valamilyen szinten voltak kulturális egyezések (már csak azért is, mert ugye a magyarok ősei is Ázsiából származnak), még akkor is, ha földrajzilag ezek a népek távolabb éltek egymástól. Az ázsiai népek saját vallásai, pedig sok hasonlóságot mutattak, és mutatnak a mai napig is.


Ráadásul a magyaroknál a kereszténység gondolata sem volt ismeretlen, és nem csak úgy jött, ahogy letelepedtünk egyik napról a másikra. Feltehetőleg már jóval a letelepedés, sőt már valószínűleg Géza fejedelem előtt is jelen volt a magyarság életében, viszont ekkor még inkább az ortodox (keleti) kereszténység, valamint hasonló keleti keresztény irányzatok. Ezenkívül a történészek arra jutottak, hogy a magyarok vallása, közvetlenül a letelepedés előtt már minimum monolatrikusnak, de akár monoteistának is tekinthető.


Nálunk nem maradt meg valami a régi vallásunkból a keresztény vallásgyakorlatunkban?



2022. júl. 11. 00:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
89%
A kereszténységgel számos ősi népszokásunk ötvöződött. Babba Mária kultusz, stb.
2022. júl. 11. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

#1.

Milyen ilyen szokások vannak hazánkban, amelyek másutt nem igazán vannak a világon?

2022. júl. 11. 01:07
 3/11 anonim ***** válasza:
35%

2# Disznót választunk miniszterelnöknek, és tapsolunk hozzá.

Szerintem ilyen a világon nincs.

2022. júl. 11. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
40%

Nem hatott igazából. Az egyházak hivatalos nézeteire biztos nem, de a népi hitben egy ideig benne lehetett valamilyen formában.

Viszont az utóbbi 2-3 évtizedben kezdett beszivárogni egyfajta magyar neopogány kultusz, ha jól emlékszem, 2009-ben egy püspöki körlevél is megjelent ennek kapcsán, hogy óvakodjanak az efféle szinkretizmustól a hívek.


Meg is találtam, ebből idéznék:

"Azt tapasztaljuk, hogy ismét erőre kapott egyfajta pogányság. Ahogyan Szent István halála után, úgy most is támadja a kereszténységet. Néhány évvel ezelőtt még az elvilágiasodást tartottuk szinte az egyetlen veszélynek. Bár továbbra is jelen van népünk körében ez a fogyasztói szemlélet, az élvhajhászás és a hedonizmus bálványa, ma az újpogányság szelleme is erősödik."


"Ezek egyike a különböző vallási elemeket keverő ún. „ősmagyar szinkretizmus“. Ez a jelenség azért is nagyon veszélyes, mert kereszténynek tűnő vallási nyelvezetet használ és könnyen megtévesztheti még a vallásukat gyakorló hívőket is. Ezek közé tartoznak a Jézusról és Szűz Máriáról szóló tudománytalan állítások. Ilyenek pl. a „Jézus, pártus herceg“-elmélet..."


De ezek jelenkori ördögi hatások, nem pedig a magyar kereszténységben mélyen gyökeredző régi dolgok.

2022. júl. 11. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Valamilyen szinten igen. A poganyság viszont az egész kereszténységre volt hatással.
2022. júl. 11. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
93%

Amennyit a magyarság a kultúrájában átörökített (hasonlóan a többi felsorolt népnél), úgy igen, de az egyetemes kereszténységre nem, az már régen megszilárdult, mikorra kapcsolatba került az ősmagyar hitvilággal.


Ősmagyar hitvilág nyomai például a magyar nevezékek (isten, ördög, atya, egyház), bizonyos ünnepek magyar nevei (boldogasszony, karácsony), keresztény ünnepekhez tartozó, bizonyos népszokások (regölés, busójárás).

2022. júl. 11. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#6.

Nyilván nem az egyetemes kereszténységre gondoltam, hiszen mi köze lenne mondjuk egy francia, svéd vagy angol kereszténynek a magyarság honfoglalásához, arról nem is beszélve, hogy ahogy írtad is, már jóval régebben teljesen megszilárdult a kereszténység.


Tipikusan a magyar kereszténységre gondoltam. Bármennyire is nemzettől független, bárki által gyakorolható vallás a kereszténység, ellentétben mondjuk egy bennszülött, törzsi vallással, attól még vannak különbségek a különböző népek vallásgyakorlatában. Ez nem jelenti azt, hogy más valláshoz tartoznának a különböző népek és nemzetek, hanem azt, hogy egy kicsit mindenki máshogy gyakorolja. Ha elmegyünk mondjuk Németországba, akkor sem lesz minden hájszálra ugyanaz, mint itthon a vallásgyakorlat tekintetében.

2022. júl. 11. 17:08
 8/11 A kérdező kommentje:

#4.

Ok, nyilván... Hinni lehet bizonyos dolgokban, akkor is, ha rendelkezünk azon a bizonyos téren elegendő ismerettel, csak nem túl célszerű, ha a hitünk nem azonos a megszerezhető tudással... (Lásd például: "magyar Jézus", "az ószövetségi zsidók is magyarok voltak", "az űrlények is magyarok" stb.)


Én inkább arra gondoltam, ami régi idők óta hozzá tartozik a vallásgyakorlathoz.

2022. júl. 11. 17:17
 9/11 A kérdező kommentje:

#6.

Mondjuk a karácsony szóról én úgy tudtam, hogy idegen eredetű szó, feltételezhetően latin. Lehet, hogy magyar. Mindegy.


Amúgy köszönöm a válaszokat! :-)

2022. júl. 11. 17:19
 10/11 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, szláv eredetű szó, de ez nem baj, az ősmagyar vallásban is lehettek jövevényszavak környező népektől (pl. medve, ami szláv nyelvekben mézevőt jelent, és egy vallási tabu körülírásaként született, ahogyan a szarvas és a farkas is a magyarban).
2022. júl. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!