Pogány elemek vallásokban?
Ti milyenekről tudtok?
Pl. Keresztény karácsony előtte azon a napon valami pogány ünnep volt.
Vagy a kába tisztelete is pogány szokás volt az araboknál.
Tudtok még hasonlókat? Bármilyen vallás, mitológia lehet.
Emellett ősi vallasokbol atvett szokások is jöhetnek, pl. A zoroasztrionizmusban 5 ima volt (ugye ma az iszlamban is).
Előre is nagyon szépen köszönöm mindenkinek.
Ilyenről szó nincs történelemórákon.
Meg nem is értem milyen alkuról beszélsz. Ahogy a muszlimokhoz került a Kába, minden bálvány el lett távolítva. Tehát onnantól az egyistenhívők használták csak az épületet. Egy politeistának már semmit nem jelentett.
Szerintetek Isten hogyan akarja hogy imádják? Ahogyan az ember elképzeli?
Mi a logikusabb a részéről?
Kizárólagos imádat, úgy, ahogyan Isten kéri nem?
"Igen de pogány szokasbol ered."
Honnan tudod hogy honnan ered? Annyit tudsz hogy az iszlám előtt politisták voltak ott. Arról hogy előtte mi volt senki nem tud semmit. Így nem jelenthted ki hogy pogány szokásból ered.
#9.
Nagyon, érdekes, csak épp hülyeség. Egy történész sem tulajdonít neki bármekkora hitelességet.
A forrást amúgy a kolléga el felejtette megjelölni: [link]
Gondolom egyértelmű, hogy nem épp a leghitelesebb forrás bármiféle fórum vagy blog, különösen akkor nem, ha nyíltan egy világnézet képviseletére jött létre, nem pedig objektív tények közlésére. Gondolom ezt ezt ő is érezte, és ezért csak annyit írt, hogy "Idézek egy cikkből", nem pedig konkrét forrást mellékelt.
Csak sorolnám a tárgyi tévedéseket:
-A rómaiaknál SOHA nem volt főisten Mithrász. Jupiter volt a római panteon feje. A legfőbb istenhármas Jupiter, Juno és Minerva volt. Mithrász kultusza később levált a perzsa vallásból és a zoroasztrianizmusból, és a kereszténységgel, az Ozirisz-kultusszal, a hermetizmussal, a manicheizmussal és sok mással többé-kevésbé egy időben érkezett meg Rómába, ahol eléggé nagy igény volt ezekre az új, főként keletebbről jövő vallásokra, mivel a Birodalom államvallása már haldoklott. A Mithrász-kultusz egy nagyon népszerű vallás, illetve kultusz volt az emberek körében, de nem volt soha a római vallás szerves része, hiszen eleve a mithraizmus központjában egyetlen istenség (Mithrász) áll, míg a római valláséban sok.
-Az valóbban igaz, hogy dec. 25-én ünnepelték egyedül a születését (badarság, hogy a szaturnáliával vagy a yule-lal bármilyen kapcsolata lett volna a karácsonynak, valójában ezzel, a mithraista ünneppel volt kapcsolata, a többivel max. annyi, hogy azok is hasonló időpontokban, de akár hetekkel eltérő napokon voltak). Az viszont szintén hülyeség, hogy szűztől született volna. Rengeteg mitherumot feltártak a régészek, és sok helyen egyértelműen ábrázolják Mithrász "születését". Ez az egyik legnépszerűbb motívum a sötétséget jelképező bika megölése, illetve a két kísérőjével való ábrázolása után. Mithrász valójában nem is született a szó szoros értelmében, hanem egy sziklából vállt ki sapkával a fején, fiatal férfiként.
A vicc az, hogy az idézetet tartalmazó cikk egyik egy ilyen kép. XDDD :-D
Ha lett volna bármi ilyesmi hagyomány a Mithrász-hívők körében - amire semmilyen írásos, tárgyi vagy bármilyen más bizonyíték nincs, pláne nem mithraistáktól -, akkor az kizárólag a kereszténységgel való szinkretizmus miatt alakulhatott ki egyes emberek személyes, egyéni vallásában, hisz ahogy említettem, kb. hasonló időszakban érkezett meg a két vallás Rómába, bár a mithraizmust elég rendesen át is alakították a római valláshoz hasonlóbbnak tűnőre, így rengeteg mítosz átalakult.
-Nem tartották semmiféle nagy vagy kis mesternek. Napistennek tartották. Nem hitték, hogy bármikor is a Földön létezett volna. Nem volt neki semmiféle tanítói, rabbiféle, mesteri vagy bármilyen hasonló titulusa.
-Nem volt semmiféle "bölcs, igazság és hit". Legalábbis max. annyira, mint bármely másik ókori istenség.
-Holt biztos, hogy nem hívták Messiásnak, meg Megváltónak, mivel a héber: מָשִׁיחַ, Mossíaḥ, Māšsîªḥ, magyarul "felkent" szóból származik a Messiás szó minden nyelven. Ez - ahogy a szó eredete is mutatja - egy a zsidó vallásban megtalálható teológiai fogalom volt, vagyis Dávid fia, a felkent, aki majd megváltja Izraelt és a világot a rossztól. A Megváltó pedig épp ezen szerepkör leírásából jött. Nevezhetjük más vallások erőltetetten hasonló fogalmait is megváltásnak, például a buddhista megvilágosodást is, de ez badarság mindaddig, amíg a kettő lényegi részében teljesen eltér, és maximum a "rossz volt és jó lesz" a közös pont.
-Nem volt neki semmilyen szent napja. A nyugalomnap a zsidó vallásból származó foglalom, amit a keresztények is átvettek, azonban ők már vasárnap tartották, mivel a Biblia szerint akkor, a hét első napján támadt fel Jézus. Van amúgy néhány közösség (például korábban az erdélyi szabatariánusok, avagy szombatosok, vagy "zsidózók" voltak ilyenek), akik a szombatot tartják Úr napjaként a héten. Nem azért, mert Mithrásznak lett volna ez bármilyen ünnepe, hanem azért mert úgy gondolják, hogy a Biblia sehol nem kéri, hogy a szombatot fel kellene adni, és a vasárnapot kellene tartani. Vannak olyanok is - például az etióp és eritreai ortodoxok -, akik mindkét napot megtartják, de a vasárnapra nagyobb hangsúlyt fektetnek. A muszlimok is átvették ezt a szokást a zsidó és a keresztény vallásokból, viszont náluk a péntek lett a nyugalomnap a héten.
-Szép az idézet névtelen szerzőjétől, hogy legalább nem "tanítványt" ír, mint jó néhány hasonlóan áltudományos iromány. Nem, nem volt 12 tanítványa, sem 12 kísérője, sem semmilyen 12-je Mithrásznak. Van egy ábrázolás, ahol 12 csillagjegyi öv közepén ábrázolják. XD Max. ennyi összefüggése lehet a 12-es számmal. Két kísérője volt: a Napkelte és a Napnyugta megtestesítői, ami logikus is egy szoláris vallás esetén.
-Úgy, ahogy kb. az összes istenség a Földön.
Viszont Jézushoz hasonlóan nem tett csodákat emberi testben. Nem gyógyított, nem csillapított le vihart, nem változott színe stb., és nem is hitték ezt róla.
-Szintén hülyeség. NEM LETT ELTEMETVE, egy Földön soha nem élt alak, akiről nem is hitték azt soha, hogy a Földön élt volna. Szintén nem támadt fel sem a Földön, sem sehol máshol. Úgy gondolták, hogy a Bika megölésével győzte le a sötétséget, és ezzel hozta el a fényt az embereknek, nem a saját halálával.
-Nem ünnepelték meg azt, amiben nem is hittek. A húsvét pláne nem kötődhet hozzá, hiszen az megint csak zsidó eredetű ünnep, ami már a nagyon korai zsidókeresztények körében megjelent, ráadásul még Júdea földjén. Pészahkor ünnepeltek, viszont egy idő után nevetségessé vált, hogy egész évben a feltámadásra vasárnap emlékeznek, éves ciklusban ez meg mondjuk péntekre esik, amikor a Biblia szerint megfeszítették. Ezért toldották meg az első tavaszi holdtöltét még egy azt követő vasárnappal.
Tíz tévedés tíz mondatban. Nem semmi.
Másrészt, bár nem ide kötődik, de a zoroasztrianizmusban hol van öt ima?
Harmadrészt, az mióta pogány vallás? Hogy lehet pogány vallás úgy, hogy monoteista, monolatrista vallás?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!