Az amerikai sztárvilágban, meg celebvilágban miért lett trendi vallásokból kikapni tanokat és azokat magában követni?
Amerikában konkrétan több sztár a vallási hovatartozását úgy határozza meg, hogy "kabbalás", meg "zen meditáció követő", meg stb. Úgy, mintha ezek, mondjuk esetünkben nem a judaizmus, meg a buddhizmus részei lennének és az eredeti vallástól teljes mértékben elkülönítve gyakorolják. Már külön egyházak is alakultak, többek között a Kabbala Központ, ami nem igazán nevezhető igazán zsidónak. Eleve a kabbala tanulása nagyon bonyolult teológia, kozmológia és filozófia, nem is tanulhatja mindenki. Részteles vallási előírások vannak arra, hogy ki és kinek taníthatja, többek között elég részletes ismeretek szükségesek a vallástudományok, a vallásfilozófia, a teológia, a Tóra és a Talmud terültén. Számomra ez eléggé olyan, mintha kiragadnám az ókeresztény egyházatyák tanításait a kereszténységből és követni próbálnám, úgy, hogy közben nem tartom a kereszténységet. Vagy mondjuk kiragadnám az iszlámból a szúfizmust és a Koránt a képből kizárva kizárólag a szúfi iratokat követném. Mondjuk biztos néhányan már megpróbálkoztak mind a kettővel...
Hogy lehet így valamit követni? Hogy tudja valaki mondjuk a Zohárban, vagy a japán és kínai zen buddhista szentiratokban leírtakat komolyan hinni, tanulni, követni és gyakorolni, ha az alapvető zsidó vallással, vagy buddhizmussal nincsen tisztában?
Sokan csinálják a kereszténységnél is hogy több részt elvetnek mert nem illik bele a képbe szerintük vagy nem értenek egyet vele.
Ezenfelül a különböző vallás irányzatok is kialakultak. Azok miben másabbak?
Lehet egyébként hogy ők nem az adott vallás Istenét akarják követni csak a tanításaikat az élet módjukat. Ezeket lehet attól függetlenül is hogy hinnél az adott vallás istenében.
#1.
Ok, de ennek akkor sincs túl sok értelme így. A kabbala tant például a rabbik úgy alkották meg, hogy az a vallással együtt, pontosabban azon belül működjön.
3.
Őszintén szólva nem értek ezekhez annyira.
Azt látom lehetséges magyarázatnak hogy ők így is nyernek belőle valamit.
Például:
Írtad azt hogy "zen meditáció követő". Lehet hogy tetszik nekik ez és elkezdtek vele foglalkozni, meditálnak ami megnyugtatja őket. De a vallásba komolyabban nem akarnak belefolyni.
A kereszténységnél is vannak olyanok akik nem járnak templomba és nem követik olyan szigorúan az előírásokat de megnyugtatja őket a gondolat hogy Isten vigyázz rájuk.
Azt is lehet hogy csak azért folynak bele egy kicsit ezekbe és állítanak ilyeneket magukról hogy népszerűbbek legyenek vagy akár hogy a követőiket irányítsák ilyen az ilyen vallások felé.
Azt sem zárnám ki hogy valaki fizetett nekik hogy reklámozzák a vallásukat.
Egyetertek a 4-essel.
Meg annyit hozza, hogy a keresztenyseg gyakorlasahoz sem szukseges minden sivatagi barat, kozepkori szent vagy vallasalapito tanitasat reszletesen ismerni. Vagy a katolikus liturgia keletkezesenek pontos forrasait. Hiszen iskolazatlan emberek is lehetnek keresztenyek.
Masreszt pl. ez a "zen meditacio", nyugatiak szamara sokszor nem tobb egyszeru relaxációs vizualizacional. Csak milyen tré azt mondani, hogy "relaxálok: pszichológus / háziorvos adott egy CD-t". Vagy a jóga sok embernek inkabb gyógytorna + relaxáció. Minel kulonlegesebben hangzo spiritualitast talalsz ki magadnak, annal erdekesebb leszel.
De ha azt mondod, hogy "meggyozodeses buddhista vagy kereszteny vagyok, eletemben a legfontosabb dolog Jezus kovetese es a Szentlelek munkajanak gyumolcse", na, az mar elijesztene egy par embert, es megoszto is.
Manapság megint divat a kabbala, szerintem az okkult háttér miatt tanulgatják elsősorban, és nem vallási okokból.
És ahogy többen is írták: az "á la carte" vallásosság mindig is népszerű volt, és amúgy is a barkács-világnézetek korát éljük. Minden mindennel összemagyarázható, keverhető és megfeleltethető, még Jézus is buddhista volt. :)
#5.
A meggyőződéses buddhizmust már tényleg kevesen bírnák eleve. :-D XD
Itt van ez a zen buddhista szerzetes (Japánban hasonló, mint nálunk mondjuk Fábry Kornél atya, csak ő nyilván japán és buddhista), aki csak egy kicsi ízelítőt ad az interneten keresztül a valódi zen buddhizmusból, ami nem éppen relaxáció, sőt, kő kemény koncentrálás: https://www.youtube.com/c/JapaneseZenMusic/videos
Ő amúgy a zen buddhizmus egyik elvontabb irányzatát követi.
Még talán őt is érdemes megemlíteni, ő nem zen, hanem vadzsrajána buddhista apáca, egészen pontosan tibeti: https://www.youtube.com/results?search_query=Ani+Choying+Dro..
Egyébként a kereszténységből sem lehet kiragadni részeket és csak azt követni, valamint a kereszténységnek is vannak elvontabb irányzatai, hasonlóan a muszlim szúfihoz vagy a zsidó kabbalához, amelyeket nem hallgathat akárki.
#6.
Mondjuk lehet, hogy "mencinek" tartják. Csakhogy a kabbalát sem tanulhatja akárki, például Júda Löw ben Becalél rabbi és mester is megválogatta a tanítványait szigorú talmudi alapon. Jogos is, hisz homokra nem lehet várat építeni.
#6.
Amúgy hozzám közel van a manicheizmus, ami egy régi vallás, tehát az összeegyeztetés nem olyan új dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!