Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus és a jászol esete...

Jézus és a jászol esete másképp értelmezve? Min változtathat ez? Ti mit ogndoltok?

Figyelt kérdés

Ugye a klasszikus karácsonyi kép, Máriáéknak nem jutott szálláshely Betlehemben, ezért szegényes körülmények között, egy istállóban kellett megszületnie Jézusnak, állatok között meg minden.

Ez jelképezi azt, hogy a legnagyobb hatalom, az egész emberiség Megválója a szegénynél is szegényebb körülmények között érkezett.


DE

A karácsonyi Istentiszteleten a prédikáló lelkész azt mondta (asszem Lukács evangéliuma alapján, de ez nem biztos), hogy ez csupán fordítási kérdés.

Ugyanis azt mondja, hogy az akkori zsidó normák szerint a kétszintes házakban az alsó szint egy olyan élettér volt, ahova éjszakára behozzák a jószágokat, de a családi élet, a tulajdonképpenbeli nappali is ott van. Szimplán az egyik sarokban az állatok helye, szénával ahogy kell, a másik sarokban meg asztal-szék meg fekvőhely az embereknek. És az emeleti szoba az amolyan tisztaszoba, a vendégek számára, vagy gondolom ünnepibb hely.

És a prédikáció szerint az, hogy Józsefék nem találtak már szálláshelyet az azt jelenti, hogy ilyen felső, tisztaszoba nem volt már üresen, de a vendéglátójuk a saját életterükbe beengedte, ott szült Mária és az állatok számára felhalmozott séznába fektették a kisdedet, mivel az a legkönnyebben melegen tartható hely egy ilyen házban.


Azaz ez az értelmezés szerint szó sincs alacsonyabb rendű, szegényes környezetről vagy arról, hogy nem volt már neki hely sehol. Inkább arról van szó, hogy pont a hétköznapi emberek életterében történt a csoda.


Miben más ez az értelmezés? úgy értem hatásában, értelmezésében? Mi az üzenete annak, ha a Megváltó egy szegényes istállóban születik és mi az üzenete annak, ha az átlag ember életterében?



2022. jan. 1. 17:19
 1/6 anonim ***** válasza:

Valóban vannak/voltak olyan helyek Izraelben, ahol a lenti nappaliban aludtak az állatok. Ahová Jézusék bekéredzkedtek, az egy fogadó volt, ahol a vendégeket fogadták, és az állatok külön voltak, tényleg egy istállóban (ilyen is volt).


"És szülé az ő elsőszülött fiát; és bepólyálá őt, és helyhezteté őt a jászolba, mivelhogy nem vala nékik helyök a vendégfogadó háznál."


Nem azt írja, hogy nem volt hely "az emeleten", a "tiszta szobák között", hanem "nem vala nékik helyök a vendégfogadó HÁZNÁL" (kiemelés tőlem).


Az ellentét így még nagyobb, mintha egy átlagos családnál született volna a Megváltó.

2022. jan. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Pont ez volt a prédikáciban, hogy a szó, amit "vendég fogadó"nak írnak a fordításban, az az eredeti nyelven többféleképpen értelmezhető. Mondjuk asszem kevesen lesznek itt az oldalon akik beszélnek arámiul, vagy hogy:D


Dee elvileg konkrét barmokat (mm lábasjószágokat) nem említ egy részlet sem, pedig ha istálló, akkor kéne.

2022. jan. 1. 23:54
 3/6 anonim ***** válasza:

A szegény körülmények nem jelképezik a szegény körülményeket. Vagy te értetted félre, vagy a lelkész beszélt félre.


Én azt a magyarázatot hallottam, hogy a helyzet lényege, hogy Isten teljesen kiszolgáltatottként jön közénk. Tehetetlen gyermek alakjában és ráadásul olyan körülmények között, aminél még az emberek is jobban kívánnak maguknak.


A lelkész gondolatmenete nem egészen zökkenőmentes. Attól, hogy az a nappali életterük lehetett, az éjszakát nem ott töltötték... tehát nem hétköznapi és bizony "alacsonyabb rendű", főleg ha a várandós anyát és a szülést is figyelembe vesszük. Neki, és a szülésnek bizony minimum a tisztaszoba lenne a "hétköznapi" emberi szintnek megfelelő hely.

2022. jan. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Dorkász06 ***** válasza:

Jézus megszületése tényleg nevezetes, és fontos esemény volt. A korai tanítványai viszont sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a tetteinek és a tanításainak.

A születésének a körülményei abban segítették, és segítik ma is az embereket, hogy felismerjék, hogy a Messiást. Ő maga is többször beszélt a földre jövetelének okáról és céljáról.

"...Én azért születtem, és azért jöttem a világba, hogy tanúskodjak az igazság mellett..." (János 18: 37)

"...az életét váltságul adja cserébe sokakért..." (Márk 10: 45)

Láthatjuk, hogy a legfontosabb neki az Istenről szóló igazság megismertetése volt, és az életének a feláldozása a mi bűneinkért. Mindennek a jobb megértésében segíteni tud a Biblia tanulmányozása.

2022. jan. 5. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

3, én csak azt ismétlem amit a lelkész mondott: az az értelmezés szerint nem kapott rosszabb ellátást, mint egy átlag ember akkoriban. Nyilván voltak lehetőségek fölfelé és lefelé, de azt a képet festette le, hogy kb olyan volt, mintha a te lakásodba érkezett volna és annyit kapott volna, amennyit te ott az otthonodban tudsz neki nyújtani.



4es, köszi, hogy írtál, de ez sztem sehol nem válasz a kérdésre:D

2022. jan. 5. 12:46
 6/6 anonim ***** válasza:

Kérdező:


Én is csak azt értelmeztem, amit írtál. Szerintem a lelkész végkövetkeztetése ellentmond a saját elemzésének.

2022. jan. 6. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!