Milyen típusai, "fokozatai" vannak a szeretetnek? Görög vagy latin megnevezései is érdekelnek. A típusokról is írj néhány sort: melyikre mi jellemző?
A görög vagy latin elnevezéseket is soroljátok fel, legyetek szívesek!
Köszönöm szépen!
Ehhez hasonlókra gondolsz?
Még egy: ,,limerencia'' (limerence), de ez persze már modern szerzőtől (Dorothy Tennov).
Hát ami ezt a,,limerenciát'' illeti, az meg azthiszem pont az, amit én érzek egy lány iránt, aki húsz éve velem együtt járt a munkanélküliek programozó tanfolyamára. Képzeletben szerelmes voltam belé, még annyira vizuálisan is, hogy képzeletben midenféle helyen, budai hegyekben voltunk ,,együtt'' vele sétálni. A ,,tényleges'' kapcsolat persze egy-két folyosói beszélgetésen nemigen terjedt túl. Azóta is megvan a kapcsolat, a képzeletbeli is, a tényleges is (némi Facebook-levelezés formájában). Azért a dolgoknak legalább egy töredékét már bevallottam neki.
Szia
Érdekes módon a Biblia a szeretet különböző fajtáit azonosítja.
1. Az egyik fajtája bensőséges, személyes vonzalom valaki iránt; olyan szeretet, amely közeli barátok között létezik ("Lázár lánytestvérei megüzenték Jézusnak: „Uram, akit szeretsz, beteg.” János 11:3).
2. Egy másikfajta szeretet a családtagok között fejlődik ki ("Bensőséges testvéri szeretettel szeressétek egymást..." Róma 12:10).
3. A harmadik romantikus szeretetet jelent, amelyet az ember egy más nembeli személy iránt érezhet: Példabeszédek 5:15–20.
4. A Keresztény Görög Iratok eredeti nyelvén az a·gaʹpe szót alkalmazták a szeretetnek erre a negyedik fajtájára. Ez a szó jelenik meg az 1János 4:8-ban, ahol ezt olvassuk: „az Isten szeretet.” Valóban, „szeressük őt; mert ő (Isten) előbb szeretett minket” (1János 4:19).
Az a·gaʹpe szó az Efézus 5:2-ben is olvasható, amely kijelenti: „járjatok szeretetben, miképen a Krisztus is szeretett minket, és adta Önmagát miérettünk.” Jézus azt mondta, hogy ez a fajta szeretet azonosítja majd igazi követőit: „Erről ismeri meg mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha egymást szeretni [a·gaʹpe] fogjátok” (János 13:35). Figyeld meg azt is, hogyan jelenik meg az a·gaʹpe az 1Korinthus 13:13-ban: „megmarad a hit, remény, szeretet, e három; ezek között pedig legnagyobb a szeretet (a·gaʹpe).”
A Keresztény Görög Iratok elsősorban az a·gaʹpé és a phi·liʹa szó különböző formáit használja, valamint két olyan szót, amely a sztor·géʹ szóból származtatható (az eʹrósz, vagyis a nemek közti szeretet nem fordul elő). Az a·gaʹpé gyakrabban szerepel, mint a többi szó.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!