Ha nem lettek volna egyházak, akkor most az emberiség fejlettebb lenne technológiailag? (NEM vagyok egyházellenes, hiszek Istenben.)
Nem feltétlen. Amikor Arisztotelész köröket rajzolgatott a tengerparti homokba és az algebrai problémán gondolkodott, sőt elújságolta egy arra tévedő görög katonának, hogy milyen új felfedezést tett. A katona meg hasba szúrta.
Vallástól függetlenül az akkori korokban elég röhejes halált lehetett halni. Egyik napról a másikra elkaphattad a pestist vagy fekete himlőt. Vagy csak szimplán gondolt egyet valaki és levágta a fejed.
Nem hiszem hogy ezt így ki lehet jelenteni.
Objektív indokként hoznam fel hogy pl Mezopotámia óta eltelt kb 5-6000 év, ebből csak az utolsó 2000 evben létezett a kereszténység, mégis csak 200 éve beszélhetünk modern technologiakrol.
De korábban sem kifejezetten tudósokat végeztek ki máglya halállal, és ha mégis, akkor az inkább politikai gyilkosság volt, nem pedig tudomanyellenesseg.
Szubjektív véleményem, hogy nem biztos hogy abszolút pozitív ez a technológiai fejlettség. Sőt lehet hogyha 500 évvel hamarabb következik be a második ipari forradalom akkor mi nem annyira beszelgetnenk az interneten. Azért elég durván feleljuk a jelenlegi technológiával a jövőt. :(
A középkorban minden tanult ember az egyházakba (ez alatt most a keresztény egyházat értem) tartozott, mert csak olyan iskolák, egyetemek voltak, amelyek az egyházak müködtettek.
Ebböl következöen aki elkezdett tudni gondolkodni és újabb dolgokat kitalálni, annak azért volt erre lehetösége, mert voltak vallások.
Ez nem azt jelentette, hogy a képzett emberek vallásosak is voltak, de az egyháznak köszönhették, hogy tanulhattak, megszerezték a szükséges alapokat és sok mindent fel tudtak utána fedezni.
Persze, ha ez nem egyezett az egyházak hivatalos állláspontjával, akkor ebböl sokszor lett bajuk.
"Arra gondolok, hogy azok között, akiket máglyahalálra ítéltek, voltak tudós emberek is"
Hirtelen egy se jut ilyen eszembe, de ha tudsz, akkor kérlek szólj. (Bruno nem tudós volt, hanem kuruzsló, általában ő szokott lenni a példa.)
"Ha nem haltak volna vértanúhalált..."
Nem haltak, mivel egyrészt nem voltak kivégzett tudósok, másrészt, ha lettek volna, az se vértanúság, mivel nem Krisztusba vetett hitükért haltak meg.
Egyébként a tudomány legnagyobb támogatója sok évszázadon keresztül maga az egyház volt.
Ez mindenre igaz, ami eroszakos halallal jart. Pl. az elso, masodik vilaghaboruban, a forradalmakban, a Holocaustban rengeteg nagyon tehetseges fiatalt, leendo tudost vagy muveszt oltek meg szinte minden orszagban. Ki tudja, hol tartanank, ha csak ezek a XX. szazadi oldoklesek nem tortennek meg.
Az egyhazak intezmenyek, es mint olyanok, hatalompolitikai eszkozok, tehat ilyen ertelemben idonkent felelosek az ilyesmikert.
Viszont szamukat tekintve konkretan a nezeteikert az egyhaz altal maglyahalalra iteltek sokkal kevesebben voltak, mint azok, akik a haborukban haltak meg.
6-os nagy igaz!
Kérdező 3-4-5 naponta kell kötni a kérdést? Jelenteni fogom aztán letiltanak!
A sok hulye meg inkább fogja be a pofajat ertem ez alatt
Anjutca
Egó
A legtöbb máglyán halo ember főként politikai halott volt… és általában komoly dolgokért feleltek mint pl kecskék rituális feláldozása, tiltott tárgyak birtoklása és imádása és sokszor rendszer ellenes szektások voltak!
Nem voltak vértanuk mert a vértanuk azok akiket azért végeznek ki mert a hitükért haltak meg jó példa azok a papok és nővérek akik zsido családokat bújt attak majd kivégezték őket vagy azok akiket azért öltek meg mert Krisztusban hittek…
Nem mondom hogy akkor fel vannak mentve az akkori inkvizitorok mert nincsenek! De tény hogy főként politikai személyek voltak máglyán nem pedig vallási üldözés volt
Ma is simán kap 5-10 evet az olyan aki tiltott tárgyat birtokol és terjeszt
Megint csak azok akik deviánsan viselkednek
Valamint azzal kiegészítem hogy nem csak a pap tanoncok tudtak tanulni illetve nem csak egyházi iskolák voltak azonban az egyházi iskolák elég jók voltak valamint a köznép is hozzáférhetett mivel csak a gazdag nemesek vagy gazdag nem nemesek engedhették meg maguknak az akadémiát
Az egyház pedig gondoskodott azokról akiknek nincs pénzük viszont van eszük!
Galileit maga a papa támogatta még akkor is mikor Galilei ellene fordult!
A tudomány egyik állítása sem tagadta isten mindenhatóságát illetve teremtését (elég nehéz is mivel csak annyit ír hogy isten teremtett mindent 😅 és vannak angyalok meg túlvilág stb amit a mai napig nem tudnak vizsgálni ergo kikezdhetetlen akik ezekkel szembe mentek azok politikailag csinálták! Ma is jó Formán qurvára vigyázni kell jobb nem bele menni közösségi oldalakon a politikába mert komoly munkákról eshetsz el! Múltkori napon is vissza fogtam magam facebookon hogy tök jó hogy lesz egy bizonyos dolog de utak munkák orvosok/kórház rendőrség és még napestig lehetne sorolni hogy mekkora korrupció van a városban illetve érdektelenség de inkább nem mert amíg nem vagyok teljesen független a várostól addig inkább be fogom a pofamat ertem ez alatt hogy nem külföldön dolgozok meg nem is vagyok milliomos!)
Ez mostanában divatos elképzelés. Egy időben én is azt hittem, az egyház mennyire visszatartotta a technológiai fejlődést, de igazából ez hülyeség.
Most már egyáltalán nem hiszem, hogy bármi is jobb lenne jelenleg az egyházak nélkül. (Ez csupán XX. századi ateista propaganda szöveg...)
Ami igazán visszavetette a fejlődést, az inkább a Római Birodalom széthullása volt szerintem. Tulajdonképpen az egyház Európában még megőrzött valamit a kultúrából és támogatta a fejlődést, a művészeteket. Ha ők nem üzemeltetnek iskolákat, képeznek tudósokat, akkor mi lett volna? Egyáltalán lett volna igény a földesurak között arra, hogy tudományokról gondolkodjanak a politikai csatározgatásaik közben?
Most nézzük meg pl. Amerika történetét. Ott nem volt kereszténység, sámánista vallásuk volt, tulajdonképpen nem "akadályozta" őket semmi. Jobb volt nekik? Fejltettek voltak, amikor felfedezték őket? Hát, nagyon nem. Pedig itt nem üldözték a tudósokat...
És pl. Japán? Shintó és buddhista vallás keveredik náluk, nem is túl vallásosak. Az 1600-as években a shogunátus korában megszakították a kapcsolatot a világgal és lezárták Japánt egészen az 1800-as évek közepéig, amikor is már hadihajókkal kényszerítették rá őket, hogy megnyissák a kikötőiket és újra felvegyék a kapcsolatot a külvilággal. Mi történt ez alatt az idő alatt, amikor be volt tiltva a kereszténység és halállal büntették és gyakorlatilag egy animista vallás keveredett a buddhizmussal és ennyi volt a hitviláguk? Rengeteget fejlődtek, ugye? Egy frászt! Következett a stagnálás. Megrekedtek a feudális középkori viszonyokban, azután pár évtized alatt kellett felzárkózniuk, mivel a kis burkukban, lemaradtak mint a borravaló a világ többi részéhez képest.
Őszintén szólva, ha nem lett volna a keresztény vallás és az egyház, könnyen lehet hogy az emberek még mindig lovakkal járnánk és disznókat áldoznánk Zeusznak, merő szokásból. (Ahogy Indiában egyes helyeken még mindig több százezer állatot mészárolnak le egyes ünnepségeken.) Az emberi jogokról meg nem is beszélve... Könnyen lehet, hogy az a nagy technológiai fejlettség, ha lenne egyáltalán, egy szűk rétegnek lenne csak elérhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!