A keresztények-, és a keresztény közösségek elleni üldöztetés, illetve az ellenük való nyílt támadások most, 2021-ben nagyobb mértékűek, mint az elmúlt 30 évben valaha?
Erre nem lehet globális szinten választ adni, mert idő és földrajzi hely függvénye. Európában semmiképp, de Európa eleve egyre inkább ateista (szerencsére), általában véve egy fejlettebb társadalom él itt. Ugyanez igaz általában a fejlett országokra (É-Amerika, Ausztrália). Ázsia már képlékenyebb, a Közel-Keleten valószínűleg igen, de ott is vannak olyan helyek, ahol több világvallás is jelentős számban képviselteti magát. Ilyen Izrael is, bár ott elég sok a konfliktus, bár elsősorban szerintem a zsidók irányába. Libanonban is jelentős keresztény kisebbség van, de tudomásom szerint ott azért nincsenek is annyira elnyomva. Nyilván ez függ attól is, hogy milyen vallásúak élnek még ott, például muszlimok közül inkább szunnita vagy síita többség van-e. A Távol-Keleten vegyes, Délkelet-Ázsiában vannak ugye muszlim országok is (Brunei, Fülöp-szigetek), de tudtommal itt nem különösebben foglalkoznak a keresztényekkel, északabbra pedig (Japán, Kína - na ott mondjuk semmilyen vallást nem szeretnek -, Korea) elenyésző a keresztények aránya.
Dél-Amerikában szintén sok a keresztény, de ott magasan az a vezető vallás, úgyhogy ott se hiszem, hogy komolyabb bajuk esne.
Afrika megint más kérdés, északon a Magreb-államokban arabok élnek, ott szintén a muzulmán vallás a domináns, de Tunézia, Algéria, Marokkó például lényegesen nyitottabb, mint mondjuk Szaúd-Arábia vagy Irak. Délebbre haladva viszont csökken a muszlimok és növekszik a keresztények aránya, ami nyilván konfliktusokhoz vezet. Erre jó példa Nigéria, ahol a Boko Haram rendszeresen gyilkol meg embereket. Ugye Afrika egy nagyon színes kontinens, északon az arabok a 8. század körül érkeztek (ha jól rémlik, de lehet, hogy később) és tulajdonképpen egész Észak-Afrikát uralmuk alá hajtották, ami nyilván az iszlám terjedését is eredményezte, de nem a keresztény helyett, mert az jóval később, az európai gyarmatosítás során jelent meg Afrikában és elsősorban délen és a partok közelében, ahol telepeket hoztak létre. Ezen kívül Afrikában sokféle törzsi vallás is jelen van még. Szóval ott inkább a Száhel-övezet környéke az, ami problémás, ja meg a Dél-afrikai Köztársaság, de annak nem vallási oka volt, ami ott történt elsősorban.
Nyilván elsősorban Délnyugat-Ázsia térsége az, ahol ennek a kérdésnek van relevanciája. Viszont itt a nagy kereszténykedések közepette kiemelném, hogy a kereszténység, mint vallás még mindig jóval több ember haláláért felelős Európában és azon kívül is (lásd inkvizíció, Dél-Amerikában szinte az összes őslakost kiirtották).
Ezek ugye mind hódító vallások, csak egyrészt a keresztény pár száz évvel idősebb, másrészt a bázisa Európa, ahol már társadalmi szempontból fejlettebb a népesség, emiatt csökkent le a nem keresztény vallásúak üldözése, ezzel szemben az iszlámnál ugye nem ez a helyzet. Európában a terrorcselekmények révén van ez jelen, de ugye az nem csak a vallással kapcsolódik megint csak össze, bár elég fontos eleme.
Ezt évekre lebontva nem lehet kijelenteni, de valóban nő a keresztényüldözés a világban. Ez tény. Különösen igaz a fokozódó üldözés a közel- és távol-keleti régiókra. Bár sajnos ha más formában, de Nyugaton is tetten érhető.
Viszont sokan ezt ködös jóslatokba próbálják belemagyarázni, ami szintén helytelen dolog. Például Diocletianus császár uralma alatt sokkal nagyobb üldözés volt, mint manapság bárhol.
Igen és nem.
Nagyon elharapódzott az identitáspolitika, ezért manapság nagyon üldözni kezdték a MÁSSÁGOT. Ha keresztény vagy egy nem-keresztény országban, akkor azért, ha nem-keresztény vagy egy keresztény országban, akkor azért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!