Buddhisták (esetleg tanítók)! Ti kihez vagy kikhez imádkoztok?
A buddhizmus nem istenségeken alapszik, mondhatnánk mai szóval nonteistának, régebbi szóval, a szó eredeti értelmében "ateistának", nem foglalkozik istenekkel, nincs egyértelmű álláspontja ezzel kapcsolatban. Egyes indiai buddhisták néhány hindu istent elfogadnak, van akik a természet erejét és a sorsot istenítik. Mégis sok imájuk van és sok buddhista imádkozik, elmélkedve imádkozik vagy meditálva imádkozik. Vannak még az imazászlók és imamalmok is, sztupáknál, szentélyeknél és meditációs központoknál. A szegénységet fogadó buddhista szerzetes- és apácarendek áldást is szoktak kérni azoknak akik ételt adnak nekik.
A buddhista imák kihez vagy kikhez szólnak és kitől vagy kiktől kérnek áldást?
valakitol, valamitol
amugy pedig Buddha hoz miert ne "imadkozhatnanak"
tehat ami a linken is van "mesterukhoz, tanitojukhoz"is pl. (igen tanito a tanitojahoz)
A buddhizmusban nincs ima, azaz valami olyasmi mint a kereszténységben.
Ha imának lehet nevezni a csöndes motyogást, akkor az Buddhának és vagy bizonyos buddhista szenteknek szól.
Meditáció van, meg mantrázás és hasonlók. Nem éppen ugyanaz az imával.
#2.
Dehogy nincsen ima. Imazászlók, imamalmok. Azokon is imák vannak, amiket azért raknak ki, hogy vigye a szél az imát messzire. Szoktak áldást is mondani, azoknak, akik felajánlást tesznek, például ételt adnak nekik. Mantrázás főleg a hinduizmusban és a jógában van, de persze a buddhizmus is átvett valamennyit. A buddhista szerzetesek egyes imákat több órán át tanulnak, egy helyben ülve.
Először az alapokat kell tisztázni. A buddhizmus szerint minden szellemi alapú, így a szellemi erőfeszítéseknek közvetlen hatása van a világra. A kereszténység szerint viszont az ember szellemileg közvetlenül nem lehet hatással a világra, az ember feladata az, hogy Isten akaratával összhangban éljen, de a hatást a világra végső soron Isten fejti ki, az emberen keresztül. A két fajta ima közt ebben van az alapvető különbség. A keresztény azt mondja, minek imádkoznak a buddhisták, amikor nem hisznek egy mindenható Istenben, aki meghallgatná az imáikat. A buddhisták pedig az mondják, minek imádkoznak a keresztények, amikor hitük szerint csak Isten mindenható, ők pedig Isten akaratát követik, tehát fölösleges bármit kérniük, miközben azt imádkozzák, hogy legyen meg Isten akarata. De ez csak az elméleti alap, a gyakorlatban több hasonlóság van a keresztény és buddhista ima között. A buddhizmusnak több irányzata van, és az irányzatok többségében vannak olyan konkrét személyek (bódhiszattvák), akik meghallgatják az imát, pl. Avalokitésvara, Amitábha, Maitréja. Ahol pedig nem ilyen konkrét személyekhez, ott egy általános, transzcendens "buddhasághoz" imádkoznak. Vagy van olyan ima például, ami a pokollakók megvilágosodásáért, az ő rossz karmájuk javításáért kerül elmondásra.
Az imamalmok és zászlók szerepe az, hogy az ima szellemi hatása minél jobban terjedjen ki a világra. De ez leginkább Tibetre jellemző, és ott valószínűleg még buddhizmus előtti gyökerei vannak.
A buddhista ima meditatívabb jellegű, de a kereszténységben is ismert az ún. kontemplatív ima, ez egészen közel áll a buddhista imához. Persze a buddhizmusban nagy szerepe van a meditációnak, és az ima ennek csak kisebb része. A keresztény hívőknél pedig nagy jelentőséget tulajdonítanak az istenkapcsolatnak, aminek szintén csak kisebb részét jelenti az ima. Nagyobb részben az is (bár a keresztények nagy része irtózik ettől a szótól) meditatív jellegű dolog.
#5.
Köszönöm szépen a kifejtős választ! Most már értem. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!