Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A reformátusokban erősebb a...

A reformátusokban erősebb a magyar nemzeti öntudat, mint más történelmi egyházak követőinél?

Figyelt kérdés
Gyakran megfigyeltem, hogy református templomokban a magyar zászló is jelen van. A katolikus értelemszerűen világegyház, az evangélikusok közt pedig sok volt a német és a szlovák nemzetiségű. Reformátusok csak magyarok voltak.

2020. dec. 26. 21:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem hinném, hogy erősebb, de jobban megjelenik náluk.
2020. dec. 26. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Nem hiszem hogy 500evel ezelotti dolog hatna erre valamit. Max hagyomany.
2020. dec. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Most vagy 500 evvel ezelottre kerdezed?


A reformacio idejen valoban volt egy ilyen "aki magyar, kálomista [kalvinista] lesz" szlogen, es a reformacio vallasai kozul a reformatust terjesztettek magyar nyelven (az evangelikust a szasz hitteritok nemetul). Nyilvan az a lehetoseg, hogy magyar nyelven elerheto lesz a Biblia, szinten taplalta ezt. A romai katolikus vallas pedg az idegen hatalmak politikai eszkozenek volt lefestve.


De ez mar a multe. Ma mar altalaban az lesz reformatus, akit annak keresztelnek.


A magyar zaszlo szerintem sok romai katolikus templomban is ki van téve. Kukkants bele most a jarvany idejen a Youtube-on egy-ket misebe.


Kulonben (lehet, felreertettem, amit irtal), de reformatusok nemcsak magyarok voltak, es most sem csak. Holland, svajci, skot teruleten eleg erosek. Angol nyelvteruleten, pl. Amerikaban presbiterianus vagy kongregacionalista neven futnak a kalvinista orientacioju egyhazak. Skociaban raadasul allamegyhaz is a presbiterianus (Church of Scotland).

2020. dec. 26. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

3-as: Történelmi Magyarország területén belülre értettem. Tudom, hogy a kálvini tanok máshol is megjelentek, nem véletlenül hívták svájci reformációnak a némettel(lutheri) szemben, amikor már mindkettő kezdett terjedni.

Inkább maga az 500 éves örökségük érdekel és, hogy ők hogyan tekintenek erre. Arra gondolok, hogy a Habsburgok is sokáig erősen üldözték a reformátusokat és mégis sokan kitartottak az nem ad nekik valamiféle erősebb öntudatot?

2020. dec. 26. 22:27
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Ja, értem, oké.

Igazabol nem tudom. :-) En nem tapasztaltam ilyesmit, a mostani Magyarorszagon legalabbis. Inkabb a katolikusok ellen van bennuk tortenelmi tuske, ha a martir papjaikra, uldoztetesekre gondolnak, de az sem mindenkiben.

Egy idoben sok reformatus teologiai hallgato baratom volt, es egytol sem hallottam ilyet, vagy hogy ilyesmit tanitananak nekik.


Katolikusok kozott is vannak, akik buszkek a magyarsagukra, a magyar tortenelemre es kifejezett lokalpatriotak.

De hatha valaki jon még, aki tobbet tud, most mar engem is erdekel...

2020. dec. 27. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
58%
Felvidéki magyarként egyet értek ezzel, református vagyok és látom a többi (katolikus, ateista, stb.) külhoni magyaron, hogy nincs a többségükben semmi népszuverenitás. Ha az unokájuk nem fog tudni megszólalni magyarul az sem érdekelné őket, minket akikben van nemzeti öntudat vérmagyarnak vagy turbómagyarnak vagy szélső jobbosnak neveznek, de egy református magyar a gyerekét is magyarnak fogja nevelni, ha ettől szélső jobbosnak bélyegeznek az nem minket minősít...
2020. dec. 27. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes, amikor a kálvinizmus terjedni kezdett nálunk, akkor a magyar nemzet még csak a magyar nemességet takarta, modern értelemben vett nemzeti öntudat nem létezett még Rákóczi idején sem, az a francia forradalommal születik meg.


A kálvinizmus pedig elsősorban a polgárság és a jobbágyság körében terjedt.


Én szerintem a kálvinisták, konzervatívok, meg a széljobberek magyarságtudata, nemzeti önérzete sem különb vagy magyarabb másnál, csak az identitásukban más helyet foglal el. Abból már az előbb említettek csinálnak identitáspolitikai kérdést, hogy csak a saját nemzetfelfogásukat tekintik elfogadhatónak. Erre a protestánsok mindig is hajlamosabbak voltak, mivel az ő hitük szerint az igazítja meg az embert, amit kimondanak a szájukkal (sola fide), megélni azt nem kell. Magyarán szerintük az ember annál inkább igazi magyar, vagy keresztény, minél inkább azt kommunikálja a világgal, jelszavakkal, zászlókkal. Nem véletlen, hogy a cromwelli puritanizmus, az amerikai nacionalizmus, de még a náci Németország alapjait is a protestáns gondolat adja, a hitnek ez az állandó önigazolási, bizonyítási kényszere. Egy katolikusnak vagy ortodoxnak sokkal kevésbé van igénye, mert ők a megigazulást nem csak szavakban, hanem megélésben és tettekben is keresik, gyónásban és szentáldozásban. (Nekik is megvannak persze a maguk patologikus túltengéseik, ilyen például a fasizmus meg a korrupció.)

2020. dec. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen, jól látod.


Ma már kevésébé határozza meg az embereket a veleszületett vallásuk, de ha a rendszeresen templomba járó embereket nézzük, a reformátusok között valóban erősebb a nemzeti identitás, az egy magyaros vallás.


A katolikusok vegyesebbek, de azért van egy elég erős katolikus nacionalizmus is.


Az evangélikusok eleve nemzetiségiek voltak (szlovák, német), ezen felül inkább a pesti liberális értelmiség vallása (közülük azoké, akik nem ateisták és nem zsidók), és a nemzetközi partneregyházaik (Skandinávia, Nyugat-Európa, USA) is liberálisok, például sok helyen iktatnak be színesbőrű, leszbikus lelkésznőket, persze a Magyarországi Evangélikus Egyház nem ilyen liberális, de azért a hatás érződik rajta.

2020. dec. 27. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
50%

Titus Pullo


Tudod ezeket valamivel bizonyitani?


"az ő hitük szerint az igazítja meg az embert, amit kimondanak a szájukkal (sola fide), megélni azt nem kell. Magyarán szerintük az ember annál inkább igazi magyar, vagy keresztény, minél inkább azt kommunikálja a világgal, jelszavakkal, zászlókkal."



1. A "sola fide" eloszor is nem azt jelenti, hogy allandoan beszelni kell rola es bizonygatni meg zaszlot lengetni. Az mar cselekedet lenne ugyanis. A "sola fide" azt jelenti, hogy a hit eleg a megigazulashoz, nem azt, hogy bizonygatni kell. Olyasmit ertenek rajta, hogy nem kell pl. eloiras szerint bojtolni es ilyesmikkel a megigazulast megszolgalni. Illetve hogy a megigazulast nem lehet penzert megvenni (ha az eredeti tortenelmi hatteret nezzuk).


2. De ha igy is lenne, hogyan kovetkezne az elso mondatodbol a masodik? Ha valakinek a vallasa valamilyen, akkor mindjart olyan lesz az etnikai identitasahoz is a viszonya? Eleg nagy ugras szerintem az egyiktol a masikig.


3. Kivancsi lennek, hogy egy atlag magyar reformatus hallotta-e azt, hogy "sola fide" es tudja-e, hogy mi jelent?


4. a Cromwell-i puritanizmus, az nacionalizmus volt?

Szerintem nem.

Osszesen 11 evig tartott, es a vegen, II. Karoly restauracioja utan a kalvinistak alig vartak, hogy ujra egysegesedjen az egyhaz es a puritanizmust felszamoljak.

Kulonben is, a kerdezo a jelent kerdezi - az anglikanoknak a XX. szazad soran vegig tobbsege, most pedig legalabb 30%-a anglo-katolikus, akiknek annyi kozuk van a kalvinizmushoz, mint a romai katolikusoknak. Az anglikanok szinte kezdettol fogva azt valljak, hogy az o vallasuk katolikus es protestans EGYSZERRE.


5. "a náci Németország alapjait is a protestáns gondolat adja, a hitnek ez az állandó önigazolási, bizonyítási kényszere."

Erre is kivancsi lennek, honnan jon. Nemetorszagban a romai katolikusok es protestansok aranya kb. megegyezik.

6. "Egy katolikusnak vagy ortodoxnak sokkal kevésbé van igénye [allando onigazolasra, bizonyitasra] , mert ők a megigazulást nem csak szavakban, hanem megélésben és tettekben is keresik, gyónásban és szentáldozásban."

Mint irtam, nincs a protestansoknak "allando onigazolasi, bizonyitasi kenyszere".

Sok protestans vallasban van gyonas, urvacsora pedig mindegyikben.

Arra is kivancsi lennek, mit szol egy magyar reformatus vagy evangelikus ahhoz, hogy szerinted neki nem kell a hitét "megélnie".

2020. dec. 28. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"Sok protestans vallasban van gyonas, urvacsora pedig mindegyikben."

Tudtommal egyedül az anglikánoknál van gyónás, ott is inkább csak az igazi, High Church ágban. Úrvacsora pedig nincs mindenhol, a tanúknál sincs, illetve sok felekezetben rendkívül ritkán.

2020. dec. 28. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!