A pápa eretneknek számított volna a középkorban?
A pápa Krisztus helytartója és ezen a földön az egész egyház pásztora; tehát hivatalánál fogva a legfőbb, teljes, közvetlen és egyetemes rendes hatalma van az egyházban, és ezt a hatalmát mindig szabadon gyakorolhatja.
Kvázi tévedhetetlen, így amit mond az nem eretnekség, hanem a hívők számára a leegfőbb igazság, vagyis vele szemben az eretnekség nem is értelmezhető.
A pápa a katolikus felfogás szerint a hittételek és erkölcsi alaptételek megfogalmazásában tévedhetetlen.
Tehát nem mindenben.
Ferenc pápa nem fordult szembe a hittételek és erkölcsi alaptételek terén az eddigi katolikus állásponttal.
Amiben Ferenc álláspontja eltér az elődeiétől, az nem tartozik a pápai tévedhetetlenség körébe, így a katolikus híveknek sem kötelező egyetérteniük vele ezekben a kérdésekben.
Kedves 6-os!
"Ha jól tudom a legtöbb pápa a középkorban erőszakos halált halt, többnyire az utódja által. Amikor még épp uralkodtak, akkor fejedelmeket zsaroltak kiàtkozással, sarcolták a falvak hívő közösségeit, árulták a bűnbocsànati cetliket, megszervezték európa legkegyetlenebb és legszadistább szervezetét, a szent inkvizíciót, a zsinatokon kigyomlálták a bibliából a nem szimpatikus részeket...és jól elvoltak."
Gyakorlatilag mindent rosszul tudsz.
1.) A középkori pápák közül igen igen kevesen haltak erőszakos halállal.
2.) A pápák viszonylag kevés fejedelmet átkoztak ki. A több száz középkori európai katolikus uralkodó közül alig néhányat.
3.) A pápák sarcolták a falvak hívő közösségét? Az egyház a középkorban tizedet szedett, azaz a megtermelt jövedelem 10 %-a volt az egyházi adó. Ma, 2020-ban a magyar állam minden munkavállaló fizetését kemény 51 %-nyi teljes adóteherrel sújtja.
4.) "Bűnbocsánati cetlik" - azaz búcsúcédulák csak 1515 és 1545 között léteztek. Azaz harminc évig.
5.) Az inkvizíció mint Európa legkegyetlenebb és legszadistább szervezete? Tisztában vagy vele, hogy a mai történészi álláspontok szerint a három inkvizíció, a pápai, a spanyol és a portugál inkvizíció halálos áldozatainak száma több évszázad alatt összesen kb. 8000 fő volt? A kommunista rendszerek összehasonlításul a 20. században minimum 80 millió embert öltek meg. Tisztában vagy vele, hogy az inkvizíció sokkal enyhébb volt, mint a korabeli európai világi igazságszolgáltatás?
Talán nem ártana komoly történelmi szakirodalmat olvasgatnod neves történészek tollából, mert az ismereteid enyhén szólva köszönőviszonyban sincsenek a valósággal.
Melegen ajánlom Klaniczay Gábor, a kiváló történész által szerkesztett összefoglaló művet a középkorról: Európa ezer éve I - II. [link]
Illetve egyháztörténetből Adriányi Gábor: Az egyháztörténet kézikönyve című egyetemi jegyzetét. [link]
Kedves 7-es!
Tévedsz, és csúsztatsz. Tartom az eredeti álláspontom.
A történészek minimum 150 000 áldozattal számolnak, vannak akik sokkal többel. Sokan még többel szàmolnak :(
Canon Juan Antonio Llorente („A Critical History of the Inquisition of Spain”) szerint 1808-ig a spanyol inkvizíció 31 912 embert égettetett el, 17 659 embert életfogytiglani börtön után égettetett el holtan, összesen 341 021 áldozat volt.
Ebben benne sincs a szentföldön, valamint az amerikai indiánok között történő kegyetlenkedések és mészárlások.
Azzal védekezni, hogy mert kevesebb mint a kommunisták 80 millió áldozata, enyhén aggasztó.
Mint írtam, kiátkozással fenyegették és zsarolták a királyokat hercegeket és fejedelmeket, ha teljesültek a követelések (arany, birtokok, törvények, hatalom, fennhatóság elismerése) megúszták, ha nem, -akkor amit írtál- kiátkozták.
Ajánlom alaposabban tanulmányozni a témát.
Részemről lezárták.
"No, már az inkvizíciót is mosdatják?"
Értem. Tehát ha valaki azt mondja, hogy az inkvizíció gonosz, undorító és milliók haltak meg, akkor megemeled a kalapodat, hogy igen, micsoda szaktekintély. Azonban, ha egy történész (illetve itt nem egy, hanem kvázi az egész szakma) arra a következtetésre jut, hogy források alapján közel nem volt olyan kegyetlen az inkvizíció, ahogy az a köznyelvben megjelenik, akkor az már mosdatás. Oké.
Adriányi Gábor Németországban tanszékvezető egyetemi tanár, emellett MTA-tag. Klaniczay Gábor is MTA-doktor és az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia is tagjává választotta. Mellesleg a CEU-n tanít vagy tanított, szóval még csak "bigott kereszténységgel" sem lehet megvádolni.
De akkor ajánlok egy nem magyar szerzőt is: Joseph Canning (A középkori politikai gondolkodás története c. könyve). Ő a Cambridge-i Egyetem egyik tanára. De biztos teljesen hülye ő is.
Lehet ideje lenne olvasni is egy picit?
Kedves 9-es: Juan Antonio Llorente (A "Canon" nem a neve része, hanem azt jelzi, hogy kánonjogász) 1756-1823. között élt. Lehet, hogy azóta van egy kicsit frissebb szakirodalom is a témában. :)) Egyébként mivel az Egyetemes és Római Szent Inkvizíció hivatalában is dolgozott, minden bizonnyal tisztában volt vele, hogy míg Római Inkvizíció valóban egyházi, addig a spanyol inkvizíció a spanyol uralkodó alatt működött és a kettőnek semmi köze nem volt egymáshoz.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!