Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mesél valaki a buddhizmus...

Mesél valaki a buddhizmus lényegéről?

Figyelt kérdés

2020. jún. 15. 13:59
 1/5 anonim ***** válasza:
95%

Bocsáss meg, nem buddhista vagyok, és szerintem itt nem is nagyon találsz buddhista felhasználót :(


Viszont ajánlani tudom a következő olvasmányokat:


Andrew Skilton: A buddhizmus rövid története

Rába Géza: Isten tudja (ebben kontrasztban jelenik meg a többi valláshoz képest, nagyon érdekes)

Szuzuki: Bevezetés a zen buddhizmusba

[link]


Szerintem az elsőnél jobbat nem találsz kezdésnek.

2020. jún. 15. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Téves a diagnózis, ugyanis nem félek az ismeretlentől. Olvastam a buddhizmusról is, elolvastam például a vallásalapító halálát is.
2020. jún. 16. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Huha, nem ilyenre lettem volna kivancsi 2. valaszolo.

Hanem Buddhista emberek valaszara

2020. jún. 16. 00:09
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"Olvastam a buddhizmusról is, elolvastam például a vallásalapító halálát is."


Ejha, az már valami :) Akkor te már nyilván az egész buddhista filozófiát behatóan ismered, és nem csak egy(!) legendát a vallásalapító haláláról.


Nemeshegyi Péter SJ, Hans Küng írásait ajánlanám azért figyelmedbe, mielőtt ilyen vehemensen ítélkezel. ŐK veled ellentétben ismerték/ismerik a buddhizmust, jószívvel ajánlom figyelmedbe a véleményüket.


Köszönöm a lepontozást, igazán keresztényi volt.

2020. jún. 16. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 feketepeter ***** válasza:
91%

A buddhizmus lenyegerol nagykepu lenne par mondatban irogatni, de szerintem azzal lenne erdemes kezdeni, amivel Buddha is elkezdte a tanitast: a Negy Nemes Igazsaggal, es a Nemes Nyolcas Osvennyel.


Az elet szenvedesteli (a pali nyelvu dukkha szo eredeti jeentese: tokeletlen, mulando). A szenvedesnek oka van. A szenvedest lehetseges megszuntetni. A szenvedes megszuntetesehez vezeto ut a Nemes Nyolcas Osveny.


Ez utobbi sorra veszi a helyes viselkedes, helyes gyakorlat es helyes gondolkodas reszleteit, melyek a megvilagosodashoz vezetnek.


A megvilagosodas nem valami elvont vallasos elmeny, hanem a szenvedes megszunese.


A letezes a halallal nem er veget, hanem az ujraszuletes folyamata altal kezdet es veg nelkul folytatodik. Itt azt lenyegesnek tartom elmondani, hogy a mas vallasokban emlegetett lelekvandorlassal ellentetben itt nem egy valtozatlan es orok "lelek" vandorol testbol testbe.


Buddhista barki lehet, ehhez semmi formalis fogadalom nem tartozik, bar a buddhizmusnak sok megjelenesi formaja es szektaja van, amelyek eloirhatnak ilyesmit. Ha valaki Buddhat koveti, a tanitasa szerint el, akkor buddhistanak tekintheti magat.


Buddha a vilagiaknak ot eloirast adott, melyeket betartva bizonyos, hogy jo ujraszuletesben lehet reszunk (a kovetkezo eletben):

Ne vegyel el eletet,

Ne vedd el, amit nem adtak kifejezetten neked,

Ne mondj olyat, ami nem igaz,

Ne fogyassz bodito hatasu szereket,

Ne mutass helytelen szexualis magatartast.


A szerzeteseknek ezeknel termeszetesen sokkal reszletesebb szabalyokat adott.


A fentiek egy rovid osszefoglalo. Ajanlom a kovetkezo oldalt a tovabbi olvasgatashoz: [link]

2020. jún. 16. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!