Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményed Róna Péternek...

Mi a véleményed Róna Péternek alábbi gondolatáról? Teljes interju: mandiner.hu/cikk/20200515_rona_peter_a_mandinernek

Figyelt kérdés

a liberalizmusnak, bár szekuláris filozófia, a fogalmi gyökerei a kereszténységből erednek. Magyarország azonban nem keresztény ország, ez egy pogány ország. Összehasonlítva a magyar viselkedési normákat – vagy a politikai diskurzus nyelvezetét – a keresztény erkölcstannal, láthatjuk: a keresztény világnézet legalapvetőbb tételei ebben az országban sosem valósultak meg. Nem érték a felebaráti szeretet, az irgalmasság, a lelkiismereti szabadság feltétel nélküli tisztelete. Itt alapvetően nem a keresztény kultúra lett győztes. Nem szabad elfelejteni, hogy a keresztény vallás gyökere történelmileg egy lázadás volt a hatalommal szemben; alulról jövő mozgalom volt, az elesettek, a kiszorítottak lázadása volt a római hatalommal szemben.


A magyar kereszténységet Szent István honosította meg, mégpedig a hatalom bevetésével;

ráerőszakolta a keresztény vallást a magyar társadalomra. Ettől fogva a magyar kereszténység fogalmi és politikai háttere, szövete összefonódott a hatalommal, és ezen a téren soha nem történt változás. A magyar kereszténység tehát alapvetően hatalompárti, és nincs meg benne az elesettek iránti szolidaritás, együttérzés, ami az igazi kereszténységet jellemzi.



2020. máj. 17. 22:06
 1/1 anonim ***** válasza:
91%

Sokra tartom Róna urat, mert más témákban is vannak tartalmas gondolatai, sokszor fővonaltól eltérőek. Mai, egymást ismételgető világunkban ez azért jelent valamit. Azzal a néhány gondolattal, ami ebben az írásban rejlik, illetve amit nekünk ezzel mondani akar, lényegében nagyon is egyetértek, ezt nem is ragoznám tovább. Mindössze pár apró ellenvetésem merült fel az okok keresése kapcsán:


Van ez a felfogás, hogy a kereszténység az alapjában egy csodálatos valami az emberiség számára, csak hát vannak olykor ócska keresztények, mint például itt ezek a csúnya magyar keresztények, meg egyéb helyeken lévő gonosz keresztények, akik félreviszik ezt a pozitív dolgot... És akkor elintézzük azzal, hogy hát ezek nem is igazi keresztények, mert ezek nem jól értelmezik a kereszténységet. Én ezt egy fürdetésnek tartom, felelősség hárításnak.


A kereszténység valahogy 2000 év alatt mindig és mindenhol újra és újra kitermelte a maga sarát pogány nemzeteken elvégzett genocídiumoktól kezdve a Kukluxklánon át, mindenféle modernkori kisebbségek, gondolkodók kéretlen frusztrálásáig. El kéne egyszer gondolkozni, hogy nincs-e talán valami baj az alapokkal is, és nem mindig hárítani, hogy az meg az "rossz keresztény", ő nem is "igazi keresztény". Meg nem tudom, honnan ez a Magyarországra erővel lett rátéve a kereszténység, de máshol az emberek maguk harcolták ki saját akaratából maguknak alulról jövő szerveződésből. Hol is? Ugyan... Legalábbis a világ 99%-án biztos nem. Hát ebben akkor nem különbözünk. Ez a fajta vallás eleve az úri hatalom tükre, kiszolgálója és fenntartója, egész egyszerűen arra van. Itt is, meg máshol is.


De egyébként édes mindegy, hogy Bayıq Vәzir (ezt sikerült Vajknak kiolvasni - egy valódi leszármazott nemzet, aminek nem utólag költöttek történelmet mások, legalább értené, mi van odaírva) idejében mi történt, vagy mi nem történt, amikor a magyar nyelv alatt futó népességet azóta hatszor lecserélték. A jelen társadalom gyakorlatilag az, pláne kulturálisan, mentálisan, zsigerileg, amit a Habsburgok 1700 körül betöltöttek ide. Szóval amikor a "rossz keresztény" magyarokat vizsgáljuk, akkor nem érdemes az ezer évvel ezelőtti pogány magyarság irányába utalásokat tenni, de még csak kétszáz évvel későbbre se, mert azoknak aztán köze ehhez nincsen. Inkább szét kéne nézni, miféle hozott keresztényeket töltött be ide halomra és milliószámra a "jó kereszténységét" restauráló Nyugat.


Szóval ezt a "kereszténység jó, csak itt a magyarok hülyék hozzá" felfogást újra gondolásra visszadobnám.


Azt sem gondolom, hogy a világ olyan földrészein, ahol a kereszténység sose volt jelen, maguktól az emberek egy cseppet is rosszabbak vagy jobbak lennének embertársaik iránt. Ezek évmilliók alatt szelektálódott pszichológiai adottságok, megvan, mi a populáció túlélése szempontjából az ideális, nem egy ilyen vagy olyan kultúrkörtől, vallástól lesz az emberiség durvább vagy emberibb.

2020. máj. 18. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!