Mi történt a görög mitológiával?
Nos ugye voltak ezek a történetek,mítoszok (Istenek,félistenek,Zeusz, Héraklész stb...) és régen az emberek ebben hittek meg fennmaradt 1 csomó irás, szobor, és mégis ma ezekben már nem hisz senki v nemtom de nem vmi elterjedt, pedig szerinetm tök jó vallás lehetett:D
Szal ez mára "eltűnt" v kihalt v nemtom, és ez érdekelne engem h MIÉRT? és h Maradt- e ebböl a vallásból valami.
1. a hellén filozófusok, és a kortárs görög gondolkodás nagy része elvetette a régi hagyományokat, a platóni gondolkodásmód is uralkodott ugyebár. Tehát a filozófia létrejöttével óriásira csökkent az akkori pogány vallás.
2. Pálék elkezdtek téríteni, és ördögöket űzni, meg mindenféle csodákat tenni, és így saját döntésüktől fogva tért meg a kisázsiai görögök jó része. Pál egyháza Antiochiában volt és annak környékén sokan áttértek.
Jóval később a Balkáni-félsziget is, hol erőszakosan, hol szabadon megtért.
Ahhoz, hogy ebben higyj, nem muszáj, hogy elterjedt legyen
Ha szerinted igaz, akkor rajta. Kisebb koromban és is a görög mitológiában hittem, bár azóta kicsit változott az elgondolásom, viszont szerintem tök korrekt, ha igaznak tartod.
Legalább annyi bizonyíték van rá, mint a Bibliára... szóval, nem azért valótlan, mert ma már kevesen hisznek benne (vannak újpogány közösségek), hanem mert te annak tartod. Higgy és igaz lesz... ez a vallások titka:)
tegnap 23:52
A helyzet az, hogy te nem tudsz bennük úgy hinni, ahogy a görögök hittek.
Holnap eldönthetnéd, hogy igaznak tartod a Harry Pottert vagy Tolkien műveit. Mondoghathatnád, hogy te ebben hiszel és kész, de a dolog mindig őszintétlen maradna. Ugyanígy járnál a görög mitológiával. A mitológia egy bizonyos kulturális állapothoz és gondolkodásmódhoz tartozik, ami teljesen idegen a te gondolkodásmódodtól.
A vallásokkal meg az a helyzet, hogy kiszorítják egymást. Pl. amikor a kereszténység megjelent, akkor több száz nagyobb vallás volt forgalomban a Földközi-tenger medencéjében. Ezek egy része régi, mitologikus vallás volt, ezek már régóta gyengültek, mentek ki a divatból, a legtöbben nem vették komolyan őket, hanem csak hagyományként tekintettek rájuk. Akiknek fontos volt a vallás, új vallásokat kerestek, és nagyon sok kisebb-nagyobb szekta működött, pl. a régi antik vallásokra épülő misztérium-vallások, vagy pl. a gnosztikus szekták. Az értelmiségi rétegek pedig filozófiai rendszerekkel próbálták helyettesíteni a vallást, pl. az újplatonizmus változataival. Tehát nem egyszerűen eltűntek a mitológiák, hanem sok évszázados folyamat során visszaszorultak. A görög filozófia kezdettől fogva bírálta a mitológiát, tehát a -5. századtól. A kereszténység megjelenésekor már sokat vesztett a pozíciójából a hagyományos vallás, és, mint leírtam, egy csomó szekta és filozófiai rendszer gyűjtötte a híveket. Végül a különféle szekták és filozófiák közül a kereszténység (több változatban) kiemelkedett, és kb. a 300-as évekre lett a legelterjedtebb vallás. Tehát az antik vallás hanyatlása egy kb. 800-1000 éves, a kereszténység dominánssá válása egy kb. 400 évig tartó folyamat.
"Szal ez mára "eltűnt" v kihalt v nemtom, és ez érdekelne engem h MIÉRT?"
Egyszerűen máshogy gondolkodunk, nem tudjuk a világot olyan szemlélettel látni, ahogy a 3000 évvel ezelőtti emberek.
"Maradt- e ebböl a vallásból valami."
Igen és nem. Nem, mert egyrészt senki sem hisz az ógörög vallásban. Igen, mert egyrészt utalások formájában a kultúrában benne maradtak a régi mitológiák maradványai, másrészt sok elmélet szerint a vallások fejlődése egy olyan logikus folyamatot alkot, amiben az újabb fejlemények a korábbiakból következnek. Így abban az értelemben máig hat a mitológia, hogy logikus előzménye a vallásoknak, tudományoknak és filozófiáknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!