Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vannak még hasonló Igék az...

Vannak még hasonló Igék az eleve-elrendeléssel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Eltértek a gonoszok fogantatásuk óta; tévelygenek a hazugok anyjok méhétől kezdve.

Zsoltárok 58:4



2020. ápr. 9. 10:45
 1/6 anonim ***** válasza:
Konkretizálnád, hogy a kettős predesztinációra gondolsz, vagy az "egyszerű" predesztinációra? Úgy könnyebb lenne ige helyet mutatni.
2020. ápr. 9. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 MBbpg ***** válasza:

Üdv,

"Mert a kiket eleve ismert, eleve el is rendelte, hogy azok az ő Fia ábrázatához hasonlatosak legyenek, hogy ő legyen elsőszülött sok atyafi között. A kiket pedig eleve elrendelt, azokat el is hívta; és a kiket elhívott, azokat meg is igazította; a kiket pedig megigazított, azokat meg is dicsőítette."

Róma 8:29‭-‬30


Nem tudom ilyesmire gondoltál-e, de nekem ez ugrott be elsőre :)

2020. ápr. 9. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
58%

"Eltértek a gonoszok fogantatásuk óta; tévelygenek a hazugok anyjok méhétől kezdve.


Zsoltárok 58:4"


Ez nem eleve elnrendelés, hanem összhangban a Bibliával azt fejezi ki, hogy minden ember születésétől fogva gonosz és szüksége van Istenre a szabaduláshoz


Róma

3,10 A mint meg van írva, hogy nincsen csak egy igaz is; [Zsolt. 14,3.53,2.4.]


3,11 Nincs, a ki megértse, nincs, a ki keresse az Istent.


3,12 Mindnyájan elhajlottak, egyetemben haszontalanokká lettek; nincs, a ki jót cselekedjék, nincsen csak egy is.


3,13 Nyitott sír az ő torkuk; nyelvökkel álnokságot szólnak; áspis kígyó mérge van ajkaik alatt. [Zsolt. 5,10.140,4.]


3,14 Szájok [Zsolt. 10,7.] telve átkozódással és keserűséggel.


3,15 Lábaik gyorsak a vérontásra. [Ésa. 59,7.8.]


3,16 Útjaikon romlás és nyomorúság van.


3,17 És a békességnek útját nem ismerik.


3,18 Nincs isteni félelem az ő szemök előtt. [Zsolt. 36,2.]


3,19 Tudjuk pedig, [Gal. 3,10.22.] hogy a mit a törvény mond, azoknak mondja, a kik a törvény alatt vannak; hogy minden száj bedugassék, és az egész világ Isten ítélete alá essék.


3,20 Annakokáért a törvénynek cselekedeteiből egy test sem igazul meg ő előtte: [Gal. 2,16.] mert a bűn ismerete [Róm. 7,7.] a törvény által vagyon.



A Bibliával szinkronban kell értelmezni, nem a saját elképzeléseinkkel szinkronba emelünk ki egy egy igét a szövegkörnyezetből. Eleve elrendelés az ószövetségben volt, de ott sem mindenkinél. Pál erről ír a Róma 9-ben

2020. ápr. 9. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
58%

"Mert a kiket eleve ismert, eleve el is rendelte, hogy azok az ő Fia ábrázatához hasonlatosak legyenek, hogy ő legyen elsőszülött sok atyafi között. A kiket pedig eleve elrendelt, azokat el is hívta; és a kiket elhívott, azokat meg is igazította; a kiket pedig megigazított, azokat meg is dicsőítette."


Róma 8:29‭-‬30


Ez sem eleve elrendelés, hisz az eggyel előbbi ige megmutatja, hogy kiről is szól ez a rész:

8,28 Tudjuk pedig, hogy azoknak, a kik Istent szeretik, minden javokra van, mint a kik az ő végzése szerint hivatalosak.


Ezért nem szabad kiemelni semmit a szövegkörnyezetből. Aki Istent szereti (megtért), azokat nevezi eleve ismertnek, és azokat teszi Krisztushoz hasonlóvá

2020. ápr. 9. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 KZitus ***** válasza:

Szia

Ennek a versnek semmi köze az eleve elrendelésnek. Itt konkrétan a gonoszságban megátalkodott emberek leírásáról van szó, ez akkor érthető, ha legalább az első 10 verset elolvasod.

Persze ez nem jelenti azt, hogy Isten nem tud előre dolgokat. A Biblia félreérthetetlenül feltárja, hogy Isten előre tud és előre elrendel dolgokat. Jehova maga jelenti ki, hogy az istenségének a bizonyítéka az, hogy képes előre tudni és előre elrendelni eseményeket, például a megmentést és a szabadítást, az ítélkezést és a büntetést, illetve képes ezeket véghez vinni. Választott népe a tanúja, hogy valóban képes erre. Például erről beszél a népének az Ézsaiás 44:6–9 verseiben

"Így szól Jehova, Izrael királya+ és megváltója, a seregek Jehovája: »Én vagyok az első és az utolsó. Rajtam kívül nincs Isten. Ki olyan, mint én? Hadd beszéljen, hogy elmondja és bizonyítsa nekem! Mondják el, mi fog következni, és hogy mi történik majd, ahogy én attól fogva tettem, hogy megalapítottam a hajdani népet. Ne rettegjetek, és ne bénítson meg benneteket a félelem! Vajon nem mondtam meg előre mindegyikőtöknek, és nem jelentettem be? Ti vagytok az én tanúim. Van Isten rajtam kívül? Nincs, nincsen más kőszikla. Én nem tudok egyről sem.«” A faragott bálványok készítői mind semmik, és kedvenc tárgyaik semmit sem érnek. Tanúikként semmit sem látnak és semmit sem tudnak, így akik készítették őket, megszégyenülnek."

Ezen kívül Isten szabad akarattal ruházta fel az intelligens teremtményeit. A Szentírás feltárja, hogy Isten azt a kiváltságot és felelősséget adta ezeknek a teremtményeknek, hogy mindenben szabadon, maguk hozhatnak döntéseket. Ha egyénekről eleve elrendelne bármit, akkor ettől a szabadságtól fosztaná meg.

Persze vannak emberek a földön, akik azért születtek, hogy Isten akaratát hajtsák végre, de ezekről beszámol a Biblia, ilyen volt például Sámson, ás Krisztus is.

2020. ápr. 9. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Mindegy milyen ige és milyen predesztináció a lényeg, hogy hasonló legyen ahhoz, amit a leírásban megadtam.

Köszönöm az eddigi válaszokat! :)

2020. ápr. 9. 15:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!