Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mikor tegezhetek vissza...

Mikor tegezhetek vissza valakit és mikor nem?

Figyelt kérdés

Úgy hallottam, hogyha valaki letegez, akkor automatikusan visszategezhetem. De valóban minden helyzetben?

Ha idősebb nálam? Itt van valami határ, hogy csak akkor nem tegezhetem vissza, ha pl. 60 év felett van?

Ha a főnököm? De ha nem a főnököm, csak felettem levő pozícióban dolgozik?

Ha hivatalban vagyunk?

Vagy van valami más kivétel esetleg?


2019. máj. 5. 20:44
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha sokkal idősebb akkor majd mondja.

Ha nem sokkal akkor tegezd vissza.

2019. máj. 5. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
És ki számít sokkal idősebbnek? Én 22 vagyok.
2019. máj. 5. 20:51
 3/10 anonim ***** válasza:
81%
A pozíció itt nem játszik. A főnök vagy magasabb pozíciójú nem alkalmazhat csendőrpertut. Egyenrangú felnőttek vagytok! Idős néniknél lehetséges az egyoldalú tegezés, de a 60 éves még nem idős néni. 70-től talán.
2019. máj. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
55%
Visszategezni max korodbelit
2019. máj. 5. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ugyan, négyes, hol élsz te, Mucsajröcsögén? Egy felnőtt embernek tűrnie kéne, hogy egyoldalúan tegezzék? Még véletlenül se!!!
2019. máj. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
77%

#5 ott élek, igen. Inkább személyesebb, bizalmasabb társalgásnál tegeződöm, amibe nem mindenki fér bele. Van több olyan idősebb ismerősöm, akit a kérésére se tegezek, mert szándékosan szeretnék távolságot tartani. Ha időskorú emberrel tegeződöm, megszólításnál alap a néni/bácsi használata.

Meg lehet szólni érte, de ez nálam így alakult ki. Igen, jól sejted, a vidéki környezet hatására, de falun már csak ilyen maradiak az emberek :)

2019. máj. 5. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%

Kérdező!

Munkahelyen mindenkit tegezz vissza, aki letegez.

Ugyanez áll, ha munkád miatt kerülsz kapcsolatba valakivel (ügyfél, szállító, partner cég alkalmazottja).

Boltban, postán, hivatalos helyen ugyanígy.


Kicsit kényesebb, ha falusi, idős emberekkel kerülsz kapcsolatba, és pláne, ha rokonként, ismerősként mutatnak be. Pl. párod bemutat a nagyszüleinek vagy más idős rokonának. Vagy mondjuk kirándulásodon elvetődsz egy világvégi kis faluba, ahol egy idős embertől kérdezel valamit és beszélgetésbe elegyedtek.

Ezekben az esetekben óvatosságból először magázd őket. Ha tegeződni akarnak, majd mondják neked.


Kicsit OFF, kicsit irónia:

Vannak helyzetek, amikor mindenki kizárólag tegeződik. Pl. ha összekoccannak autóval vitatható helyzetben (amikor mindegyik fél tudja hibáztatni a másikat), akkor kiszállnak és kölcsönösen anyázni kezdik egymást. Természetesen tegeződve, korra és nemre való tekintet nélkül. :DDDD

2019. máj. 5. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 lilla64 ***** válasza:
63%
Az illemszabály szerint idősebbet akkor lrhet visszategezni ha felkér rá
2019. máj. 6. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
73%

#8 Akkor is ha csak kèt nappal idősebb?


Amúgy ez az egèsz úgy ahogy van ökörsèg, felnőttkènt már akár 19 èvesen ha egy idősebb vagy öreg nem letegez, akkor megmondanád hogy èn mièrt ne tegezhetnèm vissza? Ha már tisztelet, az kèt irányú. Ha nekem nem adják meg, akkor èn minek adjam meg?

2019. máj. 6. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget. Mindenkinek ment a zöld kéz.

Úgy látom, hogy nincs ebben egységes álláspont. Eddig nagyjából Goldmund73 által írottakat alkalmaztam. Szinte mindenkit visszategeztem pl. a munkahelyemen, de a faluban inkább nem, mert itt úgy veszem észre az idős embereken, hogy nekik valamiért fontos, hogy magázzák őket.

Azonban sokszor nem érzem, hogy hol van az a korhatár, ahol még visszategezhetem. Meg hogy is van az, hogy a faluban XY nénit nem tegezem vissza, de a munkahelyen Z kollégát/főnököt/takarítót meg nem.

2019. máj. 7. 11:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!