Az alábbi szituációban tegezni vagy magázni kell?
Ha egyszerre beszélek egy korombeli fiatallal és egy idősebb emberrel és ugyanazt szeretném mondani nekik, akkor a magázzak vagy tegezzek?
Pl. Tudnátok nekem sekíteni?
Vagy
Tudnának nekem segíteni?
Persze, könnyű kikerülni, egy ki találékonyság kell hozzá... De ezzel saját magadat is kicselezted, mert végül nem tudtad meg, hogy ilyenkor mi a helyes. Jó tisztázni, ha tudod, máskor is hasznodra lesz.
Én az alapelvekből indulok ki: senkit sem tegezek (nem számít, hogy korodbeli, vagy sem), csak azt, akivel olyan a viszonyom is. Ez ad erkölcsi alapot a tegezésre. Tehát a fent leírt helyzetben a magázás a helyes.
Ilyen esetben vagy azt csinálom, amit #2, tehát átfogalmazok, vagy annak teszem fel a kérdést, akivel magázódok, ezzel megakadályozom, hogy a tegezve (kettőjüknek) feltett kérdésen esetleg megsértődjön, hogy hirtelen miért tegezem le. De az is megoldás, ha mindkettőjüket megkérdezed "Tudna nekem ebben segíteni? *a másikra nézel* És te?". Persze egyszerűbb lenne, ha mindenki mindenkit tegezne, de hát...
Még eszembe jutott egy megoldás, azt hiszem szenvedő szerkezetnek hívják, javítsatok ki, ha nem így van.
Egy példa: "Sikerült megoldanotok a problémát?" helyett: "Végül meg lett oldva a probléma?"
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
Hát igen, ez a tegezés-magázás véleményen szerint csak feleslegesen túlbonyolítja a nyelveket.
"ez a tegezés-magázás véleményen szerint csak feleslegesen túlbonyolítja a nyelveket."
Így van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!