Ha egy tanár kedves megszólítással ír nekem emailt, akkor nekem, hogyan kell megszólítanom? Tisztelt vagy Kedves?
Inkább neked kéne átnézni azt a bizonyos tankönyvet és az életből venni a példákat.
Tanár-diák kapcsolat, ahol a tanár kedvesebb hangnemet ütött meg azonban ez nem jelent egyértelmű letegezést hiszen nem láttuk a levél egész szövegét.
"Kedves Hallgatóim!"/ "Kedves XYXY"
Én is számtalan így kezdődő levelet kaptam, de soha nem volt baráti/tegezős a tartalom.
Ez a tanár felől egy jófejség, sokkal emberibb, de a diáknak nem kell átesni a ló túloldalára, hogy "Kedves Tanárnő.."
Maradhat ugyanúgy Tisztelt, amivel jelzed, hogy megadod számára a tiszteletet és értékelted a kedves gesztust a megszólításban.
7-es
>> Tanulmányozd egy kicsit az illemtankönyveket.
Amit leírtam, az nem a saját véleményem, hanem az illemtankönyvből merítettem (van vagy 5 könyvem, meg internetről letöltött is).
Azt, hogy ki kinek köszön előre, ki kinek mutatkozik be, vagy ki kinek ajánlhatja fel a tegeződést, azt az u.n. "prioritási rendszer" szabályozza. Ha kaptál volna bármilyen illemtan-képzést, tudnád miről van szó. Kifejtem röviden:
1-es prioritás: rang-állás-tisztség
2-es prioritás: kor
3-as prioritás: nem
Példák: Ha a 30 éves férfi igazgató a gyárudvaron találkozik az 50 éves raktári dolgozóval, akkor a nő köszön előre (az igazgatónak 1-es prioritása van). Ha ugyanaz az igazgató találkozik az utcán egy másik igazgatóval, aki idősebb nála, vagy esetleg nő, akkor a fiatalabb igazgató köszön előre (az idősebb ig.-nál 2-es pr., a nőinél pedig a 3-as pr. lép életbe).
Ez így leírva bonyolultnak tűnik, de ha már ismered, akkor természetes és jogos.
Ugyanez a prioritás-rendszer érvényes a tegeződés felajánlásánál: magasabb rangúnak, magasabb állásban levőt le sem tegezhetsz, fel sem ajánlhatod a tegeződést és kezet sem nyújthatsz (1-es). Ha te (idős férfi) is ugyanabban a beosztásban vagy és az iskola folyosóján összefutsz a fiatal kolléganővel, a kolléganő köszön előre (2-es). Ha viszont egykorúak vagytok, a férfi köszön előre (3-as).
Az 1-es prioritás mindig felülírja a 2-est és a 3-ast, a 2-es pedig a 3-ast. Ha hozzászokik az ember, egyből logikusnak tűnik a szabályrendszer. Ehhez persze idő kell, a műveltséget nem gyorstalpaló tanfolyamokon szerzi az ember. Éppen mint az evés etikettje, ezt is gyakorolni kell - hiába vágod be a szabályokat, ha nem gyakorlod minden nap, azonnal meglátszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!