Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Meddig és hogyan kell gyászolni?

Meddig és hogyan kell gyászolni?

Figyelt kérdés

Elhunyt nagymamám, hosszú, fájdalmas betegség után, úgy, hogy ő maga többször mondta, hogy kapcsolják már le a gépekről, meg hogy ha ő még tudna bármit is csinálni, akkor úgyis öngyilkos lenne. Nekem is mondta, hogy húzzam ki a gépét, ugyanis én látogattam (persze nem mertem babrálni a gépét), az elmúlt egy hónapban meg nagyjából azt se tudta már hogy hol van, viszont cserébe a halott férjét meg az anyját szólítgatta, hogy jöjjenek érte, szóval én egy kicsit megkönnyebbültem, mikor meghalt, hogy legalább már nem szenved.

Az orvosa teljesen korrekt volt, megmondta már fél éve, hogy ezzel a betegséggel két százalék az esélye a túlélésre, csodában lehet hinni de jobb, ha elbúcsúzok tőle. Az utolsó egy hónapban meg elég egyértelmű volt a helyzet, én már akkor elveszítettem őt, mert engem fel se ismert, szóval volt időm megbarátkozni a gondolattal, hogy hamarosan nem lesz nagymamám, úgyhogy túl tudtam tenni magamat az önsajnálaton (mert ha tetszik, ha nem: a gyász az önsajnálat, magamat sajnálom, mert hiányzik nekem a nagyim, meg most kicsit árvább lettem, és de rossz nekem. A halottnak már nem fáj semmi, őt nem lehet sajnálni), a magam sajnálata után én mindig gyorsan megráztam magam, szóval nem igazán tudok gyászolni se (csak egy-két napig maximum, aztán elunom).

Viszont a családom valami katasztrofálisan viselkedik, én elhiszem, hogy sajnálják, hogy meghalt, de elvárják, főleg anyukám, hogy gyászoljak és mutassam ki a külvilág felé mennyire szomorú vagyok, ami két okból nem fog sikerülni, az egyik, hogy nem vagyok szomorú, a másik, hogy még ha az lennék, se járkálnék nyilvánosan savanyú pofával, de édesanyámat bántja, hogy ilyen érzéketlen vagyok, azért is kiborult, hogy mikor megtudtam a halálhírt egyik hétköznap délelőtt, akkor utána végigdolgoztam a napot. Olyanokat vág a fejemhez, hogy én biztos nem is szerettem őt, és mennyire szívtelen vagyok, mikor nagyinak én voltam a kedvence, igazán megérdemelne néhány könnyet; ami számomra a wtf kategória, ha van mennyország, akkor mamám oda jutott, és ha tényleg mindent megtudott halála pillanatában (valami ilyesmit tanítottak anno hittanon), akkor pontosan tudja, mennyire szerettem, ha meg nincs se isten, se mennyország, és mamám is megszűnt létezni és sehol nincs, akkor meg nem mindegy, hogy sírok-e miatta?

Mik ilyenkor a szokások a fekete ruhán kívül? Savanyú fejjel maximum akkor fogok szaladgálni, ha megkínoznak, de mi az, amit semmiképpen nem szabad gyászidőszakban csinálni, ha nem akarom, hogy kitagadjon az anyám, és mi az, amit mindenképp kell, még akkor is, ha annyira képmutatónak tartom, hogy kifordul tőle a belem, és meddig tart a gyászidőszak konkrétan? Szeretném, ha anyám lenyugodna és nem lennék nyilvánosan megkövezve akkor se, mikor hazatolom a képem a faluba.

24/L


2018. márc. 3. 09:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Mindenki addig gyászol, ameddig akar és bárhogy
2018. márc. 3. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
És ha én sehogy nem akarok? Egyszerűen nem érzem úgy, hogy kellene, már eltelt két hét, de még mindig nem érzem azt, hogy nagyon össze lennék törve, ami miatt már kicsit én is kezdek aggódni, hogy rendben van-e, hogy nem vagyok szomorú, van-e egyáltalán lelkem nekem.
2018. márc. 3. 10:30
 3/6 anonim ***** válasza:
A saját anyádról van szó. Nem tudnád ezt vele megbeszélni?
2018. márc. 3. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Legyél csöndesebb, kevésbé pörgő.

Amikor anyukáddal vagy, akkor légy nagyon türelmes, gyengéd hozzá.

Ha jól értettem az ő édesanyja távozott el. Ez sokkal jobban megviseli őt, mint téged.

Illetve ahányan vagyunk, annyiféleképpen gyászolunk.

A gyásznak van egy folyamata, és azok mindenkinél más ideig tartanak. Lehet, hogy nálad később tudatosul mindez, vagy éppen a tagadás időszakában vagy, és "menekülsz", teljesen akaratlanul. Anyukád pedig más időszakban van - fájdalmasabban éli is azt meg.


Amikor nálunk volt egy eltávozás - gyerek - pszichológushoz is el kellett járnom a gyászfeldolgozás miatt.

Ugyanakkor a saját nagyszüleim halálakor én sem éreztem olyat, hogy elveszítettem volna, hiszen velük nem is volt olyan a kapcsolatom.


Remélem, sikerült egy picit is segíteni neked.

2018. márc. 3. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
ne viccelődj, semmiről. , esetleg mond anyukádnak, hogy neked egyedüllétre van szükséged, hogy emlékezz a mamáról, és akkor talán nem piszkál, hanem egyedül hagy.
2018. márc. 4. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem színből,hanem szívből kell gyászolni.Attól,hogy folytatod az életed még sajnálhatod.Jobb mintha hónapokig letargiába esnél.Ahogy írtad is volt idő megbarátkozni a gondolattal,hogy nincs nagyid amikor már nem ismert fel.Te ezzel le is tudtad zárni a gyász folyamatát.Mindenki másként gyászol,mindenkinek más az alaptermészete így másként él meg dolgokat.Ne legyen emiatt lelkiismeret furdalásod.
2018. márc. 9. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!