Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ilyen bemutatásnál ki hibázik?

Ilyen bemutatásnál ki hibázik?

Figyelt kérdés

Ha egy fiatal nőt és egy öregebb férfit mutatnak be egymásnak, és egyikőjük sem nyújtja a kezét, szóval nem lesz kézfogás, akkor ki hibázott?

Lehet olyan, hogy senki?


2018. jan. 1. 13:34
 1/7 anonim ***** válasza:
91%

Természetesen senki sem hibázott, hiszen a bemutatásnak/bemutatkozásnak nem része a kézfogás, sem a puszi. A bemutatás/bemutatkozás lényege, hogy a szemben állóval közöljük nevünket. Utána, kultúrkörtől függően, pl. meg is hajolhatunk egymás felé. Mások kezet is fognak, ismét mások még meg is puszilják egymást.

A példádra visszatérve, ha kézfogás következett volna, akkor az öregebb férfinek lett volna "joga" kezet nyújtani.

2018. jan. 1. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez régi eset és én voltam a fiatal nő. Nem nyújtottam a kezem és nagyon nagyon szerencsétlen helyzet volt. Megfagyott a levegő. Úgy éreztem, mindenki ezt várná tőlem...
2018. jan. 1. 18:52
 3/7 anonim ***** válasza:
73%

Viccelődve: mit tehetünk, ha körülötted senki sem járatos az etikettben ? A régiek azért, mert az egykanálisos tv-ben csak azt látták, hogy Kádár elvtárs ellátogatott a Vasas-hoz és mindenkivel kezet fogott (mintha az lenne az etalon, de a tv-ben jól mutat). A fiatalabbak pedig azért nem tudják, mert senki sem tanítja őket.

De azért van egy u.n. józan paraszti ész is és ráadásul egy valami, amit úgy hívnak, hogy jóérzés. Rá lehet érezni a dolgokra. Nekem eszembe sem jutna, hogy leányként kezet nyújtsak egy idős férfinek. Van egy olyasmi is, hogy tisztelet... a kor és egy élet munkájának tisztelete...

Akiben pedig ezek a "ráérzések" hiányoznak, az szerezze be az illemtankönyvet. Ha spórol, akkor ott az internet, csak be kell írni, hogy "kézfogás illemtana" és máris ömlenek az információk.

2018. jan. 1. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az idősebb férfi udvariasan várta, hogy nőként Te nyújts előbb kezet.

De ha ez az eset régen történt, ne edd magadat az egészen, nyilván már senki sem emlékszik rá Rajtad kívül.

És nem történt semmi súlyos vétség, csak Te érezhetted hirtelen nagyon egyedül magadat.

Megértelek.

2018. jan. 1. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Csak eszembe jutott és most sem vagyok biztos az akkor történtekben. Azért kérdeztem.
2018. jan. 1. 20:12
 6/7 anonim ***** válasza:
47%

>> Az idősebb férfi udvariasan várta, hogy nőként Te nyújts előbb kezet.


Na látod, erre utaltam. Nulla oktatás és az eredmény pedig egy ilyen baromság, válaszként. Pedig az 1. számú válaszban ott a "szabály", ha lenne "ánungja", rájött volna... De nem volt.

Felvázolom, ki kinek nyújthat kezet, mai szóhasználattal ki kezdeményezhet:

A sorrend ez dönti el:

1. Rang / állás / tisztség.

2. kor (idős/fiatal)

3. nem (férfi/nő)

Az 1. számú prioritást élvező csoport tagjai nyújthatnak kezet a többinek, - azok viszont nem. Így pl. a gyár igazgatója kezet nyújthat az alacsonyabb "rangú" titkárnőnek (pedig az nő is és idősebb is az igazgatónál). A titkárnő viszont nem nyújthat kezet az igazgatónak.

A 2. pontnál: ha azonos rangúak lennének (pl. mindketten középiskolai tanárok) és összefutnak a folyosón, akkor a "kor" dönt, vagyis az idősebb nyújthat kezet a fiatalabbnak. Ha netán-tán még egykorúak is, akkor számít a 3. számú prioritás, a kor.

Hasonló szabályok vannak a köszönéssel és tegezéssel kapcsolatban is (hasonló és nem ugyanaz).

2018. jan. 1. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Utolsó előtti sorban elírtam; helyesen: akkor számít a 3. számú prioritás, a nem.
2018. jan. 2. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!