Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Pályázat megnyerése profi...

Pályázat megnyerése profi munkával?

Figyelt kérdés

Szerintetek mennyire etikus dolog úgy benevezni egy amatőröknek szánt fotópályázatra, hogy profi vagy a szakmában és a beküldött képeiddel szinte biztos, hogy meg is nyernéd?


Félreértés ne essék, nem én szeretnék így benevezni, de a pályázatok nagy részénél ezt a profi fotósok el szokták játszani.



2017. nov. 6. 22:41
 1/3 anonim ***** válasza:
Akkor nem volna etikus, ha pl. csizmakészítők versenyéről lenne szó. Ott az amatőröknek jutnának az utolsó helyek. De egy fotópályázat más. A fotópályázat meghirdetett feltételei olyasmit kérnek, mint a téma újszerű megközelítése, a téma "meglátása" az utcán, a kifejezésmód újszerűsége, stb. Ott a profi fotós a maga napi szalagmunkája mellett nincs előnyben. Manapság egy amatőr is vehet csúcskamerát és rengetegnek van jól felszerelt laborja is. A profi egyetlen előnye az ingyen papír, vegyszerek és felszerelés, de ez még nem elég a boldogsághoz...
2017. nov. 7. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
39%

Egy pályázat leírja a pályázás feltételeit. A következő esetek lehetségesek.

1. A pályázatot silány módon, nem egyértelműen, zavarosan készítették el. Ebből következik ,hogy kik indulnak itt, és további következtetések levonásának nincs értelme.

2. A pályázat profi módon van megfogalmazva. Ekkor a legtöbb nem oda való kiszűrhető egyszerűen a feltételek alapján. A többi nem oda valót meg minősíti majd a közeg.

3. A terület túlságosan amorf, nehéz elhatároló szempontokat megfogalmazni, ekkor egy profi pályázat nem szab ellenőrizhetetlen feltételeket (szűrőket). Ebből következik, hogy (majdnem) bárki, (majdnem) bármilyen módon részt vehet.


Hogy konkrétan egy adott fotópályázatra melyik eset illik, ahhoz egyfelől a pályázatkiírást kéne ismerni, másfelől szakértőnek kell lenni annak megítéléséhez, hogy valamelyik esetet ráhúzhassuk. És azzal el is dőlt a dolog. Még annyit, az élet bonyolult, ezért mindig vannak határesetek, amiket nem érdemes elbírálgatni. Elfogadjuk olyannak, mert mást tenni nem tudunk. Egy helyzet ellen szólni csak akkor érdemes, ha tudjuk a helyes megoldást. Különben csak akadékoskodás.

2017. nov. 7. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

nem állástfoglalni, vagy ítélkezni akarok, mert szerintem ebben a kérdésben nem is nagyon lehet. de azért pár dolgon érdemes elgondolkodni.


a profi és amatőr kategórák értelmezése nehézkes és nem egyértelmű. mi alapján számít valaki profinak? iskolában tanulta? papírja van róla, ebből él? és ha csak részben él ebből, akkor mi a mérték? ha épp munkanélküli, vagy elment hambit sütni, mert más munkát nem talált, de előtte profi volt, akkor még profinak számít? és ha valaki nem profi fotós, mert mondjuk ügyvéd, de minden pénzét és szabadidejét fotózással tölti, sorra nyer komoly profi szakmai díjakat, de közben nem ebből él, akkor ő porfi?

ahogy a kérdésed sem egyértelmű, hogy milyen pályázatról van szó és kikötés-e, hogy nem lehet profi munkával nevezni vagy hogy épp te kit, mit tartasz profinak. sőt az sem derül ki a kérdésből, hogy a pályázatot csak te tartod-e amatőrnek, a résztvevőt meg más is profinak tekinti-e vagy csak te.


szerintem egy ilyen megkülönböztetésnek nincs is értelme. egy pályázaton csak a képek számítsanak, ne a háttér. én pl. elég sokat vitatkozom profi fotósokkal arról, hogy szerintem az egyértelműen profik számára kiírt Magyar Sajtófotó Pályázaton is van helye az amatőr pályázóknak. pont azért, mert nem definiálható egyértelműen, hogy ki milyen szempontból minősül profinak vagy amatőrnek. és képek minősége között ne a szakmai státusz döntsön, hanem a képek minősége. és ez fordítva is igaz. ha egy tematikus pályázaton a legjobb képeket keresik, akkor ott miért kéne szempontnak lennie, hogy profi vagy amatőr készítette?


persze ha a kiírónak ez valamiért szempont, akkor írja bele a kiírásba, hogy csak amatőr, profi, fiatal, öreg, vagy milyen szempont alapján nevezhet valaki. de önmagában attól még senkinek nem lesz jobb/rosszabb képe valamiről, hogy ő amatőr vagy profi. jobb/rosszabb képe attól lesz, hogy ott volt, fényképezett, volt tudása és el tudfa készíteni a képet.

ha valaki profi, akkor esélyes, hogy többet foglalkozik a fotózással, komolyabban képzi magát, nagyobb tudásra tett szert és ezek miatt jobb képeket készít. de ez nem törvényszerű. egy hobbi fotós ugyanúgy képes lehet több időt tölteni fotózással, magasabb szinten művelni, stb.

2017. nov. 8. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!