Nem hülyeség vagy illetlenség kétéves kor alatti gyereket koncertre vinni?
Most nem az Alma együttes, vagy hasonló egyértelműen gyerekeknek szóló koncertekre gondolok, természetesen, mert ott a helyük, az nekik szól.
De amikor a tisztelt szülők klasszikus zenei hangversenyre viszik a pár hónapos gyereket, az érthetetlen számomra.
Ez senkinek a világon nem kellemes.
- Nem kellemes a gyereknek sem, mert lehet, hogy neki hangos a zene, esetleg nem szereti, lehet éhes, fázhat, álmos lehet, stb. Minek kínozni, amikor semmit nem fog fel az eseményből, s később tudatos emléke sem lesz róla?
- Szülőnek sem hiszem, hogy annyira kellemes egy ekkora gyereket szorongatni az ölében egész idő alatt.
- A közönség többi részének sem kellemes, amikor a kis csimota sírásba kezd a fent említett okok egyike miatt.
Tehát, minek hozzák, ha senkinek sem jó? Miért nem tudnak arra a pár órahosszára leakasztani egy szerencsétlen rokont, aki dajkálja addig a kisdedet? Ha meg nincs ilyen szerencsés versenyző, vagy már a bébiszittereken spórolnak, akkor miért nem lehet addig felfüggeszteni a koncertre járást, míg a gyerek kicsit meg nem nő?
Van ilyen sajnos, és miért kell a többieknek az ő csecsemőjük vinnyogását hallgatni a zene helyett, amiért jöttek?
Tudtommal még a magzatok is szeretik a klasszikus zenét, szóval egy nyugodtabb kicsi lehet, hogy elvan, ha nem túl hangos. Több óra azért bizonyára sok egy kisgyermeknek, de persze van, akinek 5 perc is, azt nem érdemes vinni.
Az nem gond, hogy nem fogja fel, attól még élvezheti s lehet jó számára, ld. magzat :D
Nyilván, ha éhes vagy álmos, akkor nem annyira jó neki, de ez 18 vagy 56 évesen is igaz. Ha megetetik s akkor viszik, amikor tudják, hogy úgysem alszik, akkor ez nem érv. Egy rövidebb koncertnél legalábbis.
Kedves első válaszadó
ezt te írtad
" szóval egy nyugodtabb kicsi lehet, hogy elvan, ha nem túl hangos"
Ugye tudod értelmezni a kérdező kérdését, aki koncertről beszél? Ha voltál már koncerten akkor nem mondasz olyat, hogy "nem túl hangos"
Kérdezőnek.
Elég bosszantó amikor koncertre kisgyereket visznek, mert bár nem a gyerek hibája, de 2 órát tuti nem fog végig csendben aludni, vagy élvezni a zenét. A többi ember meg jogosan lenne mérges, mert nem azért fizettek X ezer forintot, hogy egy gyerek ordítson a fülükbe, hanem mondjuk Mozart zenéjét szerették volna élvezni.
Egyszer mi is hasonlóképpen jártunk, bár mi szerencsések voltunk, mert messze ültünk a síró kisgyerektől, de akik közvetlen mellettük ültek azok hatalmas balhét csaptak. Végül megkérték a szülőket, hogy távozzanak a síró gyerekkel, mert még mindig olcsóbb volt ez, mint 10 másik ember jegyárának visszafizetése.
Két különböző dologról van szó.
Egy pici gyereket egy komplett hangversenydarabbal (akár otthon) nem lehet meglepni komplikációk nélkül. De gyereket csecsemő kortól hozzá lehet szoktatni a komolyzenéhez, és ez később rendkívül hasznos lesz számára. Megfelelő neveléssel tehát egy kétéves gyerek minden gond nélkül képes "végigélvezni" egy kétórás hangversenyt.
A hangsúly a képességen van, nem a garantált megvalósuláson, és ez a másik dolog. Még oly "előképzett" gyerek is gyerek. Tehát sokkal nagyobb az esélye a nem várt anomáliának (hascsikarás, bármi fizikai probléma), amire egy gyerektől nem várható önfegyelem, és ez a lényeg. Egy hangversenynek protokollja, miliője van. Ez akkor teljesíthető, ha valaki rendelkezik az önfegyelem képességével legalább addig, míg feltűnés nélkül távozik. Ez a minimális feltétele egy hangverseny élvezetének. Nagyjából, megfelelő szoktatással ez úgy 5-8 éves kortól elképzelhető.
A pici gyerek tehát lehet, hogy élvezi a dolgot, de a környezet olyan bizonytalanságnak van kitéve, amire nem szabad vállalkozni felelősség nélkül, mert a bekövetkeztét nem lehet elkerülni, az ebből eredő problémákat még kevésbé. A hangverseny túl érzékeny és túl drága ahhoz, hogy ilyen kockázatoknak kitegyük.
Szerintem azt, hogy mennyire élvezi a koncertet, gyereke válogatja. Van, akinek már sok a hangzavar, van, aki élvezi (ha pl. anyu-apu ezt hallgatja folyton, és megszokta).
Viszont a többi néző szempontjából szerintem iszonyat nagy illetlenség. Voltam több ilyen előadáson, koncerten (nem klasszikuson, hanem pl. musicalgálán), és baromi idegesítő volt, hogy kifizettem a drága jegyet (amúgy tényleg az volt, egy művházba 4000 Ft pár éve), és a zene és az ének helyett azt hallgatom, hogy 20 percre a kezdéstől a kisbaba / gyerek ficánkol, mozgolódik, visít, bőg (ami érthető, ami nem gyerekkoncert, ott azért egy "felvonás", rész van min. 45 perc, ha nem több, ennyit meg egy átlag kiskölök nem tud végigülni a seggén, főleg egy 0-2 éves, akinek lehet, még szopira, peluscserére van szüksége, fogzik stb.)... és a kedves drága szülei azzal a mottóval, hogy "én csakazértis végigülöm a koncertet", nem csinálnak semmit, még csak nem is próbálták lecsitítani a kicsit. Csak akkor mentek ki gyerekestül, amikor több mellettük ülő rájuk szállt.
5. vagyok
Azt hozzátenném, hogy ha annyira színházba, koncertre akarnak menni, akkor egy estére ott lehet a gyereket hagyni nagyinál, barátnál, bébiszitternél.
Nem sok keresnivalója van az említett korú kisgyerekeknek a koncerten, legyen az bármilyen is.
Ha már van pénzem drága jegyre, szerezzek baba felügyelőt.
Ha mindenáron el akaorják vinni, csakis az ajtóhoz közeli helyre!!
Ha elkezd sírni, ki lehessen hamar menni a kicsivel.
Írtátok, hogy a pociba is hallgatják a zenét a magzati korban...
Ha van idő, márpedig arra van amira akarunk szánni, a leghamarabb szóljon otthonunkba a háttérbe.
Nálunk sok sok éve rádió szólt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!