Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért beszélnek egyesek latin...

Miért beszélnek egyesek latin töltelékszavakkal?

Figyelt kérdés
Olyanokra gondolok, mint "horribile dictu", "ad absurdum" stb.. Ezek az emberek felsőbbrendűnek érzik magukat vagy nem tudják magyarul kifejezni magukat?

2017. máj. 9. 18:52
 1/7 anonim válasza:
86%
Én is használok ilyeneket. Summa summarum-omra már mindenki rendszeresen forgatja a szemét. Sose veszem észre ha kimondom őket. Nagyon sokat olvastam, nekem ezek természetesek, épp úgy mint pl. a fizikusoknak az ott használt szakzsargon. Megfigeltem, hogy bizonos körökben furcsán néznek rám miattuk, de ők nem közeli ismerősök. Akik szintúgy rendszeresen mondank ilyesmiket meg észre se veszik, ha én is mondom, csakúgy mint ahogy az övék is természetesnek hat számomra.
2017. máj. 9. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

Biztos van olyanra is példa, aki modoroskodni próbál, de sokaknál egyszerűen ez természetes, mondjuk mert sokat olvasnak olyan műveket, ahol ezeket használják. Onnantól pedig ösztönösen jön az embernek.

Én például biológiával kapcsolatban vettem észre, hogy sokszor egy hétköznapi biológiai témájú beszélgetés közben is ösztönösen használok latin szavakat vagy szakzsargont. Egyszerűen azért, mert egyetemen évekig szinte minden ezzel kapcsolatos cikkben, könyvben szaknyelven olvastam, és rámragadtak a latin kifejezések.

2017. máj. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
82%

Lehet ezzel egy kicsit színezni a nyelvet, kicsit cizelláltabban adni elő a mondanivalónkat. Csak az a baj, ha rosszul hasznának sokan idegen kifejezéseket.


Pl. a múltkor röhögtem egy jót, valaki ezt mondta: "xy brazil (blazírt) arccal nézett rá.


Vagy: ám blokk (en bloc)


Lehetne akár egy kérdést is kiírni, hogy összegyűjtsünk rosszul használt idegen kifejezéseket, mulatságos lenne és tanulhatnánk is belőle.

2017. máj. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%
Mert tömören kifejezi azt, ami mondani akarnak, vmint színesebbé teszi a szókincset (Pl. mea culpa stb.). Beszélhetsz alap szavakkal tűmondatokban, de ne csodálkozz, hogy unalmas embernek tartanak. Én jobban tudom a fák/növényeit latinul mint magyarul, mert úgy tanultam meg őket, ezért úgy használom. Kit érdekel, hogy más felsőbbrendűnek tart-e vagy sem
2017. máj. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
72%

Ezek az emberek olyan társaságban forognak, ahol ezek természetesek.

Az alapja az, hogy nem is olyan sok évtizeddel ezelőttig a középiskolák egy részében latint tanítottak, mint idegen nyelvet. Így sokaknak volt természetes a latin nyelv, az említett kifejezéseket értelemszerűen használta a nép műveltebb része. Egyes felsőoktatási intézményekben szakmai latint manapság is tanítanak. (Orvosoknak, ügyvédeknek például.)


Manapság meg angol kifejezéseket használnak elterjedten az emberek, mert angolt tanulnak. Pl. az "urban legend" is egy olyan kifejezés, ami többet jelent, mint a magyar fordítása, tehát körül kellene írni, hogy mire gondolsz, ha magyarra fordítva mondanád.

2017. máj. 10. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszi a válaszokat!
2017. máj. 10. 22:45
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Egész egyszerűen az aktív szókincsem része. Ettől nem leszek se jobb, se rosszabb a 8 általánost végzett kukás embernél, max. valamivel műveltebb vagyok nála. De nem azért beszélek latin töltelékszavakkal, hogy fitogtassam, milyen művelt vagyok, hanem fordítva, ha művelődöm, ha olyat olvasok, nézek, tanulok, amiből rám ragadhat, rám ragad.


Ahogy ha éjjel nappal Budapestet néznék meg való világot, a szleng meg a trágár szavak épülnének be akaratlanul az aktív szókincsembe.


A szókincs az érdeklődési kört tükrözi, és ezt formálni mindenkinek van lehetősége. :)

2017. máj. 11. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!