Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A jegygyűrű-házassági gyűrű...

A jegygyűrű-házassági gyűrű az ugyanaz?

Figyelt kérdés

2016. szept. 5. 13:46
 1/6 anonim ***** válasza:
43%

Lehet külön jegygyűrű is, ezzel kérik meg a lány kezét (általában köves). Utána pedig karikagyűrű a házasságkötéskor. De ez angolszász hagyomány.

Magyarországon az (volt) a jellemző, hogy csak karikagyűrű van házasságkötéskor.

2016. szept. 5. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
És ahol van jegygyűrű is, ott a fiúnak is van jegygyűrűje? És a jegygyűrűt csak a házasságkötésig hordják - gondolom, és utána mi lesz vele?
2016. szept. 5. 14:48
 3/6 anonim ***** válasza:

"Élőben" még nem láttam ilyet, csak filmeken, képeken.

Csak a nőnek van. Ezzel kéri meg a fiú a kezét.

Hordhatja házasság után is. A karikragyűrű és a jegygyűrű passzolnak egymáshoz, mondhatni szettben vannak. Egymáson hordják őket.

Ahogy néztem képeket, itthon is van már külön. De eljegyzési gyűrűnek nevezik a lánykéréskor. Jegygyűrű-karikagyűrűnek meg azt, amit házasságkötéskor használnak.

2016. szept. 5. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez a (gyémánt-)köves gyűrűvel történő lánykérés az amerikai filmek hatására vált szokássá az utóbbi évtizedekben. Korábban nem volt külön ilyen lánykérő jegygyűrű. (Ajándékba kaphatott a lány régen is gyűrűt, de az más kategória.)


Csak a karikagyűrű volt, amit a férfi is viselt, nem csak a nő. Lánykérés ilyenformán nem volt, ahogyan az a filmeken van.


A falusi szokás szerint általában a fiú a keresztapjával (esetleg az édesapjával) kérte meg a lány apjától a lány kezét. A karikagyűrűt az esküvőtől kezdve hordta a páros.


A polgári szokás szerint nem lánykérés volt, hanem eljegyzés, ahol a házasulandók szülei és közeli hozzátartozói voltak jelen. Az eljegyzés a karikagyűrűvel történt, amit mindketten a bal kéz gyűrűsujján hordtak, majd esküvőkor került át a jobb kéz gyűrűsujjra, bár van, ahol ezt pont fordítva csinálták. A lényeg, hogy másik kézen volt az eljegyzés után, mint a házasság után.


Ma már gyakori a két gyűrűs megoldás, ilyenkor az eljegyzés a köves gyűrűvel történik, a karikagyűrű meg a házassági gyűrű. Ennek is kialakulóban van a hagyománya, hogy nem mindegy, hogy melyik gyűrűt hol szokás hordani, de ez még nem tisztult le, nincs még egységes rendszer, mindenki másképp csinálja :)

2016. szept. 6. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Azt nem lehet tudni, hogy a házassági gyűrű és a jegygyűrű milyen régi, mely országból ered? Pl. az ókorban voltak?

2016. szept. 8. 16:17
 6/6 anonim ***** válasza:
A jegygyűrű csak egy szelet abból a csőből, amibe belehúztak... :-))
2016. szept. 13. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!