Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a különbség az észak...

Mi a különbség az észak olaszok, dél olaszok és a rómaiak között?

Figyelt kérdés
Mentalitásra vagyok kíváncsi és beszédben? Észrevehető-e valakin arrafelé, hogy az ország melyik részéből jött viselkedés és beszéd alapján? Ha igen, akkor miben? Mondjatok példákat is.

2015. jún. 15. 14:39
 1/10 anonim ***** válasza:
83%

Annyit tudok, hogy beszéd alapján biztosan van valamennyi különbség. A déliek másik múlt időt használnak, mint az északiak. Északon inkább passato prossimo-t, délen passato remoto-t (a passato remoto-t régies szövegekben vagy az irodalmi nyelvben is használják). Az észak-olasz az, amit a médiában is használnak. A kettő között igazából ennyi a különbség, ami azért nem sok. Legalábbis az olasz tanárom ezt mondta. Csak Észak-Olaszországban jártam.

Olasz és latin: a szavak valamennyire hasonlítanak egymásra, de a nyelvtan nagyon más.

2015. jún. 15. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

valaki tud a viselkedésről is írni?

és a rómaiak?

2015. jún. 15. 15:15
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A rómaiak már nincsenek,birodalmuk megszűnt,széthullott és az ő utódaikból lettek az olaszok(akkor még csak alakulgatott az itáliai identitás és inkább velenceinek,genovainak,nápolyinak stb. vallották magukat.)

Na jó ez vicc volt :),mert gondolom a rómaiak alatt most Róma városának lakóira gondolsz. Ők közép-olasz nyelvjárást beszélnek aminek az a jellegzetessége,hogy időnként megjelenik az ö hang és felcserélődhetnek a hangok pl n az m-re.

Egyébként Olaszország területén elég sok különféle nyelvjárást beszélnek,de a kölcsönös érthetőség többnyire fennáll. A részleteket az előző válaszoló már leírta.

Egyes nyelvjárások egyébként közelebb állnak a spanyol nyelvhez mint az irodalmi olaszhoz(ami a toscanai nyelvjárásból lett).

Egyébként nem tudok olaszul,csak egy ismerősömtől tudom ezeket. De a mentalitásukat már volt alkalmam nekem is megfigyelni Szicíliában és Velence környékén. A szicíliaiak mentalitása amolyan tipikus "dél-olaszos" nagyon jellegzetes(a közlekedési stílusuk leginkább).

2015. jún. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
az észak-olaszok szeretnek dolgozni, a déliek inkább henyélni. Apám olasz, amikor itt ott laktunk, egésznap eljárkált a városba de semmit nem dolgozott, összeültek a többi 30-as éveiben járó haverjával a kocsmába, ittak, ettek, énekeltek és így teltek a napok. Ma már apám 59 éves de ma sem dolgozik, de ez délen gyakori. Északon más a helyzet, ott a lakosság szeret dolgozni és dolgozik is nem a várost meg a kocsmát látogatja egész nap és vedeli a bort meg a tésztát.
2015. aug. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
utolsó, és a rómaiak? róluk nem mondtál semmit
2015. aug. 1. 22:21
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Rómában nem laktam, 5 évet éltem Lecce-ben, utánna átköltöztünk Casoria-ba, a nyarakat pedig nagyanyámnál Montella-ban töltöttem, meg Budapesten anyai nagyszüleimnél. Aztán 19 évesen átkerültem Északra, Torinóba jártam egyetemre, aztán a Debreceni Egyetemre.
2015. aug. 2. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
értem, köszi
2015. aug. 2. 11:12
 8/10 anonim ***** válasza:
14%
Máshol laknak.
2015. aug. 10. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
28%

Nagyobb amint egy székely paraszt és egy pécsi polgár közt. Bár egyik sem rosszabb a másiknál.


Dél-olaszok a 1980-as években sokban hasonultak északhoz, de még mindig, nem a szabad szerelem híve, ha a lányikról van szó. Míg romában olyanok a lányok mint Párizsban.


Észak-olaszból meg többféle van.


Ja dél-olasz férfiak amúgy pedig nagyon lazán veszik a kereteket, mint időben és mint munkában. amiért nem jár verés vagy nem jön a csendőr, azt megcsinálják lazán.


Ha kihívod például a szerelőt, és 10 napot késik, te meg közben megcsináltatod mással a munkát, és nem szólsz neki közben, akkor ő sértődik meg.


persze vannak közös pontok. Tirolon kívül a macsósság, parmezán és a pasta.


Egy toszkánt egy nápolyi férfival csak egy vak tudd.

2015. okt. 10. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

9-es hülyeségeket ír.


Már Dél-Olaszország is igen megváltozott:


- Melegfelvonulást tartanak Bari, Gallipoli, Catania, Palermo, Siracusa és Nápoly városokban, olyan helyeken amik eléggé konzervatívnak számítanak. Persze az otani falukban még mindig nagyon maradian ítélik meg a melegek, de nem jobb a helyzet egy észak-olasz faluban sem.


- A maffia már nem rendez olyan látványos mészárlásokat és klánháborúkat mint amikor Falconet és Borsellinot megölték, de azért még a médiában bőven lehet hallani róluk.


Figyelembe kell venni, hogy sok déli és venetoi az 1960-as években költözött a gazdaságilag fejlett Lombardia, Piemonte tartományokba és itt maradtak. Emiatt vannak egy páran "északiak" akinek a szülei még Szíciliából, Calabriaból jártak fel dolgozni. Ma már Veneto is fejlett régió, de az 1960-as évekig inkább volt mezőgazdasági mint ipari.

2017. aug. 17. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!