Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség egy élőlény...

Mi a különbség egy élőlény alpin vagy montán elterjedése között? Tehát például mi a különbség a boreo-alpin és a boreo-montán észak-déli diszjunkciók között?

Figyelt kérdés
Hasonlóképpen érdekel az is, hogy mi a különbség a cirkumpoláris, cirkumartikus, cirkumboreális között, bár ezekre van tippem, hogy mi lehet, csak nem vagyok benne biztos, de az alpin-montán különbségre ötletem sincs, hisz mindkettő hegyet jelent.

2014. máj. 26. 11:49
 1/4 Wadmalac ***** válasza:

Hát valóban, a montán- és alpin- jelentésre azonos. gondolom esetleg nyelvterületi vagy egyéb lokális értelmezési okokból lehet elterjedt mindkettő.

Ez elég jól összefoglalja a témát:

[link]

2014. máj. 26. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

montán jelentése: hegyes

alpin jelentése: havasi, alpesi


A montán elterjedés lényege, hogy hegyes környezetben találhatóak.

Az alpin elterjedés lényege, hogy bár hegyes környezetben található, de ott olyan hegyeken, ahol a magasság+ a helyi klíma miatt már havazás is van, azaz vannak részei ahol "állandó" a hótakaró ( pl.: gleccserek, szurdokok, és persze a hegytető). Mondjuk montán elterjedés is van a Bükkben, de alpin elterjedés van mondjuk a Himalájában, szóval az egyiknél van állandó hótakaró, a másiknál maximum évszakos van (sokan szokták a nagy hegyvonulatokat venni alpinnak, de ez így félrevezethető, az előző megközelítés jobb).


"boreo-alpin és a boreo-montán"

A boreális éghajlat más néven a hideg mérsékelt éghajlat.

A fentiek alapján már összetudod rakni a kettőt.


"diszjunkció"


Bármilyen élőlény elterjedési terület tagoltsága szerint kétféle lehet:

-összefüggő- más néven kontinuus,

-megszakított- más néven diszkontinuus ( ez lehet még széttagolódott -diszjunkt ilyenkor több nagyobb csop van, és szétszórt- diszperz amikor sok apró csop van)


"észak-déli diszjunkció"

észak-déli megszakított elterjedése van, azaz északi és déli elterjedési területei egyaránt vannak, és vélhetően ezek között különbségek is kialakultak. Erre találsz példákat neten.



"cirkumpoláris, cirkumartikus, cirkumboreális "


A cirkum jelentése:

körül, kétoldalt, körben, körülvevő elhelyezkedésű.


cirkumpoláris- sark körüli, inkább pólus- mint nagyobb földrajzi egység körüli ( a sarkok körül van az elterjedési területe- javarészt hóval borított)

cirkumarktikus- arktisz- sarkvidék körüli ( ez majdnem az mint a fenti, csak ez egy belsőbb rész az arktikus területhez- konkrétan ez veszi körbe azt, itt nem feltétlenül hóval borított, de javarészt fagyos a föld)

cirkumboreális -boreális öv körüli- ezt pedig már tisztáztuk, ez lefedi a fenti kettőt.


Szóval mivel a cirkumboreális egy igen nagy területet fedd le, ezért pontosítani kell az elfekvést, és ezt szolgálja a cirkumarktikus, és a cirkumpoláris.

Képzeld el a déli vagy az északi sarkot:

a közepe az arktikus, ekörül van a cirkumarktikus, és ekörül pedig a cirkumpoláris.

( van szubarktikus is, ilyen Alaszka, ahol nagyon hideg van, de nyáron meg nagyon meleg, ezt láthatod az Aranyásók Alaszkában sorozatban is, és ott láthatod az alpin-t is, bár most már Guyana-val mást is látszódik ott )

Még azt is jó tudni, hogy van ahol egybe veszik és csak arktikust- cirkumarktikus- szubarktikust értelmeznek. (tehát mindegyiknél van egy alapnév, van egy cirkum illetve egy szub- általában ezt földrajzosok teszik)



Elég nagy kavarodást okoz ez egyébként másnak is. Pl.: amikor tanultuk a prof is belezavarodott, és mesélte, hogy azért van ekkora nagy gebasz a szakterületén, mivel többféle felosztás létezik, és sokan összekeverik, és nem az egész felosztást, hanem bizonyos felosztások bizonyos részeit használják, és újabbakat kovácsolnak össze, szóval elég nagy a zavar.

Ezt jó tudni, hogy ne legyen esetleg nagy kavarodás:

északi sarkvidék= arktisz (de ez nem azt jelenti, hogy a cirkumarktikus csak az északi körüli, de sokszor ezt mondják)

déli sarkvidék= antarktisz- más néven anti- arktisz, ellen pontja az északinak

pólus- sark, sarok (Föld sarok), mint földrajzi egység


"mi a különbség"

A fogalmak különbsége remélem már kezd világos lenni, de az hogy különböző élőlényekre hogyan hat ez a különbség azt itt nehéz lenne leírni, hiszen mindegyikre máshogyan.

Ezeket megtalálod Dudich Endre & Simon Tibor Biogeográfia című egyetemi tankönyvében (Tankönyvkiadó, Bp 1965) Nagyon jó könyv, és nagyon nézd át. Érthető, világos, sok sok példával. Még érdemes lenne megnézned az Általános természetföldrajz című egyetemi könyvet (Borsy Zoltán, Nemzeti Tankönykiadó Bp 1992)


Vizsgázol belőlük?

2014. máj. 26. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Hát Te utolsó, nagyon köszönöm a hosszú magyarázatot. És igen vizsgára készülök.
2014. máj. 26. 22:53
 4/4 A kérdező kommentje:
Ja és ment a zöld kéz.
2014. máj. 26. 22:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!