Roma vagy cigány?

Figyelt kérdés
Én azt gondoltam, hogy a roma szót illik használni, mert az mentes mindenféle pejoratív mellékíztől, de nemrég megkaptam, hogy használjam inkább a cigány szót, mert az - az illető szerint - nem sértő. Most akkor hogy is van ez? Melyik szó mit jelent, és mit nem jelent?

2015. jan. 5. 00:18
 1/10 anonim ***** válasza:
79%

Mindegy melyiket.

De minek cigányozni egy cigányt?

2015. jan. 5. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
95%

ammenyire tudom a roma szóval jelölik magukat, saját népcsoportukat a saját nyelvükön.

a cigany meg a magyar elnevezés rájuk.

nem tuti.

2015. jan. 5. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ők is sokszor ciganynak hivjak egymast..
2015. jan. 5. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 viktorvarga ***** válasza:
78%
ork
2015. jan. 5. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ők is cigánynak hívják egymást. Sőt, létezik Magyarországi Cigány Párt is. Sőt, az étteremben sem romazenét játszanak miközben romapecsenyét eszem, vagy nem romakerekek hányok az örömtől...

Hogy az érintetteket mennyire sérti a "cigány" szó azt nem tudom, de én ha annyit mondok hogy cigány, akkor én nem sértésnek szánom...

2015. jan. 5. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Gohan-san ***** válasza:
82%

Magyarországon több csoportja él a cigányoknak, akiknek eltérő anyanyelvük van a magyar mellett.


A teknővájó beás cigányok, akik főképp a Dél-Dunántúlon élnek, a saját nyelvükön cîgán-nak, azaz cigánynak hívják magukat is, míg az oláh (és egyéb) cigányok rom-nak. Emiatt a két közösség a nyelvből adódóan eltérően nevezi magát, a beások magukra azt mondják, hogy beások, cigányok, teknővájók, oláhok (merthogy ők is Romániából származnak). Az oláh cigányokra magukra pedig azt, hogy romák, cigányok. A magyar cigányok (romungrók), mivel döntő többségük már nem beszéli a romani nyelvet, a roma és a cigány megnevezést vegyesen használják. Igazándiból nem sértő egyik kifejezés sem, de azt el kell fogadni, hogy nem mindenki szereti mindkettőt. A beás számára a "roma" idegen, mert ez nem az ő nyelvén van, az oláh cigány számára pedig a cigány lehet kissé pejoratív. Ha bármelyiket is kedvesen és normálisan használja az ember, abból ugyanúgy nem lehet baj, mintha azt mondaná, hogy török, amerikai, zsidó, vagy japán.


Létezik a cigányoktól kissé függetlenül egy szóhasználati probléma, mely szerint a cigány már olyan pejoratív, hogy a roma jobb, mert az kvázi "semleges" Ez az irányvonal főképp az 1990-es évekre lett erős, csakhogy ma már látjuk, hogy a roma is közel olyan pejoratívvá vált (miközben továbbra is megmaradt a közösségekben az egyik-másik elutasítása is). Az egész megnevezés dolog egyébként álprobléma, mindkettő simán használható. :)

2015. jan. 5. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
35%

Sok féle megnevezést célrevezetőbb: Retkesek, Tetvesek, Orkok, Szarcsimbik.

A nagy feketék: kan disznó, kan cigány, zsírsertés.

Amelyik vemhes: bagzott disznó, dagadt koca... ezekre vigyázni kell nehogy a közeledben fialjon le...

2015. jan. 7. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
62%

Utolsóval egyetértek.

Amúgy a cigányok minket magyarokat általában "parasztoknak" hívnak...

Úgyhogy te se csinálj lelkiismereti kérdést abból hogy hogyan hívod őket...

2015. jan. 8. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
68%
Szerintem a ''retek'' szóra is odafigyelnek
2015. jan. 14. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
jól gondolod kérdezö ! Én ugytudom a cigány szó használatáért büntetés jár. Én mindenkit a nevén szólitok meg
2015. ápr. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!