Miért lyukasak egyes dán koronák?
Nem csak a dánoknál van ilyen.
A bal felső 4-es koronám nekem is lyukas, de már csinálják... :-)
Ilyenre tervezték. Nálunk is volt hasonló pénz, a 2 filléres nálunk is lyukas volt:
Egyik valasz sem hasznos. :(
Egyebkent azert mert ha a gyerek lenyel egy penzermet, akkor ne fulladjon meg, hanem meg tudjon levegot venni. Ezt ket rokonom is mondta , az egyik Svedorszagbol, masik Norvegiabol.
Kedves négyes:
Like the five-yen coin, the fifty-yen coin can be easily distinguished by the hole in the center. This wasn’t always the case though. Japan figured it could kill three birds with one hole. First, it helps to save on material costs. Secondly, it makes them more difficult to counterfeit. Finally, it helps people tell them apart more easily, even simply by touch. It’s said that the five-yen coin was primarily given a hole to save materials following the war when rapid inflation was occurring.
Ajánlom figyelmedbe ezt a részt:
First, it helps to save on material costs.
Persze itt nem dán érmélről van szó, tudom. De érted...
#4 Ha a dán 5Kronort lenyeli, akkor az derék legény! 28,5 mm, van pár darab a gyűjteményemben. A svéd rokon meg kevésbé tudhatja, ott nincs lukas pénz.(ott dolgozom).
Szerintem egész egyszerűen design okai vannak.
Kedves Kérdező!
Egyes dán koronák azér' lyukasak, hogy ráférjenek egyes dán királyok fejire. Ha nem lennének egyes dán koronák lyukasak, szegény dán királyoknak egyensúlyoznia kellene a fejükön azt! Hát az milyen kényelmetlen volna, nem? Próbáljad ki Te is egyszer. Mondjuk egy fazékkal, ami egy kényelmes viselet, meg egy lapossal, amit egyensúlyozni kell! Hát az nem lesz kényelmes.
Üdv R.
"Szerinted pont Japan fog sporolni, ahol az eves GDP vilagszinten a legnagyobb? Meg Dania, ahol Eu-ban a legfejlettebb mezogazdasaga van? Ez pont baromsag mar bocs."
Szerinted miért azok az emberek tudnak jól spórolni, akik gazdagabbak? Hmmm... Lehet hogy azért gazdagabbak, mert jobban tudnak spórolni?
Ez egy rossz gondolkodás, hogy ha sok van, akkor nem kell spórolni. Így csak azok gondolkodnak, akik egyik napról a másikra élnek, az ilyeneknek pedig sosem lesz tartósan sok semmiből.
Egyébként azt is hallottam, hogy a két filléres azért volt lyukas, hogy aki olyan szegény, hogy még pénztárcára se telik neki, az fel tudja fűzni egy darab madzagra, és a nyakába tudja akasztani :)
Nem tudom, mennyi az igaz belőle, de a gyermeklenyelősnél valószínűleg több realitása van (volt, amikor még képviselt értéket a kétfilléres). Egyébként logikusan végiggondolva szerintem is egyrészt az anyagspórolás, másrészt a könnyebb felismerhetőség (mind ember, mind automata számára) dominál a lyukas pénzérmék tervezése során.
Ha egy ilyen lyukkal csak 0,7 grammnyi anyagot spórolnak meg egy 7 grammos érme esetében, és egymilliárd érmét gyártanak le összesen, akkor az már 7000 tonnányi érmeanyag megspórolását jelentette volna az adott érme esetében. Ez pedig azt jelenti, hogy az utolsó 100millió érme anyagszükséglete már ingyen van, vagy felhasználható lett volna más célra, mert megmaradt a sok kis luk eredményeképpen. Ha ezt a lukat mondjuk az 50 forintosra tervezték volna (amely jelenleg 7,7g tömegű), akkor 5 milliárd forintot spóroltunk volna azzal az apró lukacskával csak az 50 forintosok gyártásán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!