A középkorban hogy tudtak meglenni az emberek Nintendo, internet, PC meg hasonló dolgok nélkül?
Ez a mai, 21. századra jellemző, hogy a fiataloknak nincs más dolguk, mint suliba menni, a szabadidőben pedig gépezni és sz@rni mindenre... Jó persze, vannak, akik sportolnak, olvasnak, eltöltik hasznos dologgal is az időt, és pihenni is kell, persze (tehát lehet gépezni és játszani is, nem azt mondom, de egy normális határt betartva).
A középkorban viszont a gyerek keményen dolgozott, sokszor iskola után is (már ha járt egyáltalán iskolába) ment és segített a ház körül, morzsolta a tengerit, etette az állatokat, vigyázott a legelő állatokra stb. A középkorban a gyereket nem is nagyon tekintették "gyereknek", hanem amolyan miniatűr felnőttnek. A parasztgyerekek dolgoztak, ahogy leírtam, a nemesi gyerekek pedig már korán kezdtek kardot forgatni és és a hadtudományokban edződni. Akik pedig egyházi útra mentek, azok keményen tanultak, de ők is rendesen dolgoztak mellette (pl. szerzetesrendeknél). Ugyanez igaz a lányokra is, a parasztlányok ház körül dolgoztak, a nemesi lányok pedig a társasági életmód szabályait, etikettet stb. sajátították el, kézimunkákat tanultak. Mindig el voltak foglalva.
A másik pedig, hogy az ember valahogy olyan, hogy elvan áram nélkül is, számítógép nélkül is, ha úgy születik meg, hogy nincsenek ilyenek körülötte. Ha viszont megismeri ezeket az eszközöket, akkor már nem tudja lejjebb adni. Valahogy ilyen az ember. Ha valaki úgy nőtt fel, hogy soha nem volt áram körülötte és központi víz-gáz stb., akkor megvan nélküle is nagyon jól. A középkorban nagyon jól éltek ezek nélkül az emberek. De a ma embere a középkorban megőrülne. Ha ma kikapcsolnád ezeket a szolgáltatásokat, mindenki megfagyna és éhenhalna. VAgy: az ősember megette a nyershúst is. De mióta megtudta, hogy meg is lehet sütni a húst, undorodik a nyers hústól, és kizárólag elkészítve fogyasztja.
Ilyen ez a számítógép, internet stb. világával is. Az ember megvan nélküle, amíg nem ismeri meg ezeket, teljes életet tud élni. De mióta feltalálta, megőrül, ha nem veszi körül az internet :D Egyszer én is úgy jártam, hogy valamiért kikapcsolták a netet egy napra. Majdnem megőrültem :D
Egyrészt:
Sok volt a munka. Nem voltak gépek, így az embereknek és az állatoknak kellett elvégezniük az összes munkát.
Ha pedig jutott egy kis szabadidő, akkor a köznép népművészettel foglalkozott. Voltak lovagi tornák is (néző lehetett bárki), meg a vásárokon is voltak szórakozási lehetőségek bűvészekkel, vagy színjátékokkal. Egyes országokban bikaviadalokat is rendeztek.
A nemesség a lovagi torna mellett vadászni járt.
Utolsó: dehogynem, konkrétan a Nintendo már 1977-ben kiadta első konzolját, a Color TV Game-et Japánban, ami egy Atari 2600 szintű, nem cserélhető játékos konzol volt. Aztán 1980-ban kijött az első Game & Watch, vagyis az első kvarcjáték, a hordozható játékok atyja, ezek már Európában is megjelentek. 1983-ban jött ki a legendás Famicom, ami forradalmasította a játékipart. Ez 1985-ben jött ki Amerikában Nintendo Entertainment System (NES) néven, Európában pedig ugyanilyen néven 1987-ben, tehát nagyon is volt már akkor Nintendo. Sőt, maga a cég 1889-ben, azaz 125 évvel ezelőtt alapult. :)
De ha magukat a régi legendás címeiket nézzük, mint a Donkey Kong (1981), Super Mario Bros (1985), vagy The Legend of Zelda (1986), akkor is láthatjuk, hogy nem a 90-es évek második felében tűntek fel először.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!