Az bűn cselekménynek számít ha lefotózok valakit a tudta nélkül, de a tartalmat nem töltöm fel sehová?
Ha igen mik lehetnek a következmények.
például ha az illető észre veszi és feljelent akkor az elő fordulhat-e hogy egy házkutatás során elszedik a gépem vagy egyéb adathordózómat bizonyíték gyanánt.
*Bűncselekmény
Gondold végig... Téged hányszor fotózhattak már le, amikor voltál vhol? Vagy a rendőrség foglalkozna ilyennel? Vagy milyen bűncselekményt lehetne erre ráhúzni?
Az engedélye nélkül lefotózni valakit nem bűncselekmény, mivel nem a Büntető Törvénykönyv foglalkozik vele, hanem a képmáshoz fűződő személyiségi jogok megsértése, amivel a Polgári Törvénykönyv foglalkozik. Akinek a személyiségi jogait megsértik, az polgári pert indíthat a bíróságon.
A rendőrség nem foglalkozik ilyen ügyekkel. Ha már a fénykép elkészültekor a helyszínen rendőrhöz fordul a lefényképezett személy és jelzi neki, hogy pert akar ellened indítani, akkor a rendőr téged igazoltathat és az adataidat rögzítheti, de azokat csak hivatalos úton kérhetik ki a rendőrségről, akik per indításához ki fogják adni. Viszont a polgári per során a másik félnek kell bizonyítania, hogy a jogait sértő kép elkészült, ezt pedig nehéz lesz bizonyítania, ha a kép sehol nem jelent meg.
Ha megjelenik a fotó valahol, akkor bonyolódik a történet, mert számít, hogy milyen jellegű képről van szó, hol jelenik meg, milyen kontextusban. Egy rendezvényen általában van házirend, ami gyakran kimondja, hogy a résztvevők hozzájárulnak, hogy fotókon megjelenjenek, ilyenkor senkinek nincs alapja reklamálni, de a részletek mindig az adott körülményektől függnek. Ha viszont egy reklámhoz használsz fel egy képet, ahhoz mindig kell a fotóalany engedélye.
Bővebben:
Hármas: ez így ebben a formában nem igaz. Magyarországon (és Európa sok más országában) nincs jogod bárkit szabadon lefotózni. Az állításod csak az angolszász orszagokban igaz ebben a formában.
Magyarországon elvben szükség van a képen szereplő személy engedélyére, kivéve, ha közszereplésről, vagy tömegképről van szó.
A gyakorlatban szinte senki nem szokott reklamálni, ha lefényképezik és még ha megjelenik a kép, akkor is csak néhány nagyon akadékoskodó ember szokott panaszkodni, megélhetésből pereskedni meg csak a rendőröknek volt szokásuk, hogy kártérítést kapjanak az újságoktól, de ez is meg fog változni.
A fő szabály (nek csak a törvény, hanem az illem szerint is), hogy ha egy (pár) ember van a képen, vagy sok ember között néhányan kiemelve látszanak, akkor tőlük meg kell/illik kérdezni, hogy nem zavarja-e őket. Ha nem üzleti céllal készül a kép, akkor többnyire bőven elég, ha nem tiltakoznak, de ha meg fog jelenni valahol a kép, akkor célszerű legalább videóra venni, hogy beleegyeznek, vagy aláíratni egy hozzájáruló nyilatkozatot.
Ha a képen tömeg látszik (sok ember, akikről első ránézésre nem derül ki, hogy hányan vannak), vagy az emberek nem témái a fotónak, nincsenek kiemelve, tehát a kép nem róluk szól, csak épp rajta vannak a fotón
lemaradt a vége:
ha sokan vannak a képen, vagy nem az emberekről szól a kép, hanem egy épületről, térről és az emberek csak ott voltak, mert nem tudod kiüríteni az utcát, akkor az a jog szerint tömegképnek minősül, így nem kell az engedélyük a fotó megjelenéséhez sem, és nem is reklamálhatnak.
a többit leírtam a korábbi linken a közterületen fotózásról
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!