Mi értelme van az erkölcsnek hit nélkül?
"Ha nincs Isten, akkor csak egyéni vélemények vannak, azaz "szerintem ez a helyes, szerinted az", és csak vitatkozni tudunk, mert nincs egy minálunk tekintélyesebb forrás. "
- És pontosan ugyanez a helyzet akkor is, ha van Isten. Ezt Te magad is tapasztalhatod a hétköznapokban.
Most hiába mondod, hogy a sok egyéni vélemény között van egy legfőbb, Istené, ha az ő véleménye még mindig nem az enyém. Az erkölcsi törvény nem jöhet kívülről, hanem csakis az emberen belülről, feltételezve, hogy már veleszületetten képes rá.
A kereszténység 2000 éves története a "legyen meg a Te akaratod" szólás kudarctörténete. Észre kellene venni, hogy minden vallási vita és vallásos alapú gyűlölet azon alapszik, hogy egy külső referenciapontra hivatkozunk a világ, és azzal együtt az erkölcsi ítéletekkel kapcsolatban.
Szia #11
Én arra gondoltam, hogy ha például én egy autótervező és építő vagyok (Isten), és megtervezek egy autót és megépítem azt (a világot) az első csavartól az utolsóig, akkor én tudom pontosan hogy melyik alkatrésznek mi a pontos szerepe és azok hogyan működnek helyesen együtt. És a csavarok hiába vélekednek hogy szerintük őnekik mi a szerepük és értékük, vagy a többi alkatrésszel mi a helyzet. Mert ami a pontos leírást adja az a Tervező leirása (mi mire való, mi helyes és mi helytelen). Ha azonban nincs egy értelmes Tervező, alkotó, birtokos, akkor mi emberek csak egymás véleményeit tudjuk ütköztetni.
Tetszett az egyik mondatod, amelyről ez fogalmazódott meg bennem:
Az emberiség 6000 éves történelme a "legyen meg az én akaratom" kudarctörténete.
üdv (#9)
"Mert ami a pontos leírást adja az a Tervező leirása (mi mire való, mi helyes és mi helytelen). Ha azonban nincs egy értelmes Tervező, alkotó, birtokos, akkor mi emberek csak egymás véleményeit tudjuk ütköztetni."
Így van! Az emberek egymás véleményeit ütköztetik, és ebből alakul ki az erkölcs. Ami népcsoportonként igen eltérő lehet. Ehhez azonban nincs szükség semmiféle "tervezőre", aki megmondja a tutit. Az erkölcs ugyanis az adott társadalom igényeit tükrözi. Ha ezt egy uralkodó, vagy egy ezzel megbízott testület írásba foglalja, akkor már törvényről van szó. Az meg is mutatja a helyes követendő utat, helyesebben, hogy mit nem szabad. Ha mégis, akkor mi a szankció. Ezzel együtt az erkölcs sokkal erősebb tud lenni az írott törvénynél. Miért is? Mert a törvényeket csak néhány ember alkotja meg, az ő elvárásai szerint. Az erkölcs viszont - ahogy már kifejtettem - Az adott társadalom igényiből ered, hosszú évek tapasztalata és közmegegyezés alapján. Ezért független a hittől, ezért létezhet a nem istenhívő társadalmakban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!